ZDrogi.pl > Porady > Co warto dolać do paliwa, by uzyskać większą efektywność i ochronę?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Co warto dolać do paliwa, by uzyskać większą efektywność i ochronę?

Co warto dolać do paliwa, by uzyskać większą efektywność i ochronę?
pixabay.com

Dlaczego warto eksperymentować z paliwem?

Jakość paliwa, jakie zostanie wlane do zbiornika samochodu, ma wpływ na silnik. Najczęściej oddziałuje na trwałość poszczególnych elementów układu paliwowego, a także na osiągi pojazdu. Niektóre jednostki napędowe pracują o wiele lepiej z danym rodzajem paliwa, inne z kolei nie mogą przyjmować tego samego typu. Wszystko zależy od tego, do czego przyzwyczajony jest motor.

Nie ulega jednak wątpliwości, że stosowanie złego jakościowo paliwa wpływa na żywotność całego układu napędowego. Duża ilość zanieczyszczeń może szybko doprowadzić do uszkodzenia wtrysków. Z kolei niewielkie zanieczyszczenia będą stopniowo wyłapywane przez filtr paliwa, choć w niewielkim stopniu dalej mogą wpływać na pracę silnika. Dlatego wybór dodatków do paliwa może być słuszny.

Paliwo przepływa przez szeroko wyposażony układ, dostaje się do silnika i zapewnia niezbędną moc do pracy tłoków. Problemy z systemem paliwowym, ale i jednostką napędową, mogą mieć źródło właśnie w paliwie. Nie mówimy tutaj już tylko o pomyleniu rodzajów dostępnych paliw, ale także o drobnych uszkodzeniach. Dlatego czasami przydają się wspomagacze tego, co lejesz do baku.

Na co zwrócić uwagę, gdy chce się poprawić jakość pracy silnika?

Po co stosować dodatki do paliwa? Przede wszystkim w celu równoważenia działania zanieczyszczeń, a także w celu poprawy jakości, ekonomii i efektywności pracy jednostki napędowej. Dlatego kierowcy coraz częściej wybierają nie to droższe paliwo na stacjach benzynowych, ale samodzielne dodatki, które mają na celu wzbogacić mieszankę, która przez wtryskiwacze (lub z wtryskiem bezpośrednim) dostanie się do silnika.

Warto jednak zwrócić uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze, zawsze stosuj produkty od sprawdzonych, renomowanych firm. Sprawdzaj opinie o produkcie, poszukaj recenzji w sieci, dowiedz się więcej o środku u mechanika. Po prostu zrób wszystko, by mieć pewność, że wlewany do baku dodatek nie będzie szkodził bardziej, niż miałby pomagać. Warto mieć to cały czas na uwadze.

Drugi aspekt wiąże się z odpowiednim działaniem produktu. Zawsze sprawdzaj, co możesz osiągnąć przez specyfik, jaka chemiczna pomoc będzie adekwatna w Twoim przypadku. Nie zostawiaj wszystkiego producentom, nie daj się skusić na ładne słowa. Po prostu zastanów się, czego potrzebuje Twoja jednostka napędowa, a dopiero potem sięgnij po dodatki wzbogacające paliwo.

Zwykle dodatki do paliwa działają w jednej z niżej wymienionych sfer:

  • Poprawa procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza;

  • Czyszczenie jednostki napędowej z osadów, które już się w niej znajdują;

  • Zapobieganie powstawania dodatkowych osadów oraz korozji elementów układu zasilania;

  • Ochrona komory spalania przed zapychaniem się;

  • Poprawa osiągów poprzez zwiększenie liczby oktanów mieszanki.

Jakie środki są dostępne na rynku?

Rynek jest pełen różnego rodzaju produktów, które służą wzbogaceniu mieszanki paliwowej. Warto dokładnie przeczytać zastosowanie, efekt oraz przeznaczenie, by nie skorzystać z czegoś, co tylko zaszkodzi.

Ochrona układu wtryskowego

W tym przypadku mówimy o dwóch działaniach. Z jednej strony środek dolewany do paliwa ma wyczyścić układ wtryskowy, pomóc w odświeżeniu wtryskiwaczy, a także zadziałać w starszych konstrukcjach z gaźnikami. W każdej benzynie, w każdym oleju napędowym znajdują się zanieczyszczenia. Aby sobie z nimi radzić i aby nie odkładały się we wtryskiwaczach, lepiej zastosować odpowiednie dodatki do paliwa. Warto pamiętać, że do jednostek wysokoprężnych z systemem common rail trzeba użyć innych środków niż te przeznaczone do klasycznego benzyniaka.

Powiązane