ZDrogi.pl > Porady > Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue?

Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue
Foter.com

Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue

Współczesne samochody z silnikiem wysokoprężnym są wyposażone w system AdBlue. Element został wprowadzony z przyczyn ekologicznych, których normy z każdym rokiem są coraz bardziej rygorystyczne. Czym dokładnie jest AdBlue i jak się zachować gdy zbiornik w aucie zostanie opróżniony ?

Co to jest i gdzie znajduje się AdBlue

AdBlue to powszechne określenie wodnego roztworu składającego się w 32,5 % z mocznika oraz 67,5 % wody zdemineralizowanej stosowanego w układach wydechowych nowoczesnych diesli. Wprowadzona w 2014 roku norma Euro 6 zawiera coraz ostrzejsze dyrektywy co powoduje, że w niedalekiej przyszłości każdy samochód z silnikiem o zapłonie samoczynnym będzie musiał dysponować takim elementem.

AdBlue należy do układu selektywnej redukcji katalitycznej (w skrócie SCR), który ma na celu redukcję szkodliwych tlenków azotu w spalinach wydalanych przez jednostkę napędową Diesla. Znajdujący się w osobnym zbiorniku płyn pod ciśnieniem przedostaje się do katalizatora SCR i pod wpływem wysokiej temperatury wydzielany jest amoniak, który w reakcji z azotem uwalnia parę wodną oraz lotny azot zamiast szkodliwych spalin. Zazwyczaj bak AdBlue zlokalizowany jest obok wlewu paliwa, ale może znajdować się również w bagażniku pojazdu lub pod maską.

Zalety systemu AdBlue

Największym plusem jest oczywiście ochrona środowiska, lecz AdBlue posiada też inne zalety. Samochody wyposażone w ten moduł są statystycznie mniej podatne na awarie oraz spalają mniejsze ilości oleju napędowego. Ponadto w podziękowaniu za troskę o otoczenie i zdrowie obywateli niektóre europejskie miasta dla takich aut przewidują zmniejszenie lub nawet zwolnienie z opłat.

Co się stanie gdy zbiornik z AdBlue zostanie opróżniony

Roztwór należy koniecznie uzupełnić, gdyż jazda przy opróżnionym zbiorniku może skutkować mandatem. Podróżowanie z pustym bakiem AdBlue jest niezgodne z prawem i przepisy nie dopuszczają takiego samochodu do ruchu. Ponadto bagatelizowanie tego faktu może też spowodować obniżenie parametrów jednostki napędowej, a nawet unieruchomienie silnika dlatego warto zaopatrzyć się w zapasowe ilości płynu.

Powiązane