ZDrogi.pl
Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue

Foter.com

Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue?

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Współczesne samochody z silnikiem wysokoprężnym są wyposażone w system AdBlue. Element został wprowadzony z przyczyn ekologicznych, których normy z każdym rokiem są coraz bardziej rygorystyczne. Czym dokładnie jest AdBlue i jak się zachować gdy zbiornik w

Co się stanie gdy w samochodzie skończy się AdBlue

Współczesne samochody z silnikiem wysokoprężnym są wyposażone w system AdBlue. Element został wprowadzony z przyczyn ekologicznych, których normy z każdym rokiem są coraz bardziej rygorystyczne. Czym dokładnie jest AdBlue i jak się zachować gdy zbiornik w aucie zostanie opróżniony ?

Co to jest i gdzie znajduje się AdBlue

AdBlue to powszechne określenie wodnego roztworu składającego się w 32,5 % z mocznika oraz 67,5 % wody zdemineralizowanej stosowanego w układach wydechowych nowoczesnych diesli. Wprowadzona w 2014 roku norma Euro 6 zawiera coraz ostrzejsze dyrektywy co powoduje, że w niedalekiej przyszłości każdy samochód z silnikiem o zapłonie samoczynnym będzie musiał dysponować takim elementem.

AdBlue należy do układu selektywnej redukcji katalitycznej (w skrócie SCR), który ma na celu redukcję szkodliwych tlenków azotu w spalinach wydalanych przez jednostkę napędową Diesla. Znajdujący się w osobnym zbiorniku płyn pod ciśnieniem przedostaje się do katalizatora SCR i pod wpływem wysokiej temperatury wydzielany jest amoniak, który w reakcji z azotem uwalnia parę wodną oraz lotny azot zamiast szkodliwych spalin. Zazwyczaj bak AdBlue zlokalizowany jest obok wlewu paliwa, ale może znajdować się również w bagażniku pojazdu lub pod maską.

Zalety systemu AdBlue

Największym plusem jest oczywiście ochrona środowiska, lecz AdBlue posiada też inne zalety. Samochody wyposażone w ten moduł są statystycznie mniej podatne na awarie oraz spalają mniejsze ilości oleju napędowego. Ponadto w podziękowaniu za troskę o otoczenie i zdrowie obywateli niektóre europejskie miasta dla takich aut przewidują zmniejszenie lub nawet zwolnienie z opłat.

Co się stanie gdy zbiornik z AdBlue zostanie opróżniony

Roztwór należy koniecznie uzupełnić, gdyż jazda przy opróżnionym zbiorniku może skutkować mandatem. Podróżowanie z pustym bakiem AdBlue jest niezgodne z prawem i przepisy nie dopuszczają takiego samochodu do ruchu. Ponadto bagatelizowanie tego faktu może też spowodować obniżenie parametrów jednostki napędowej, a nawet unieruchomienie silnika dlatego warto zaopatrzyć się w zapasowe ilości płynu.

O czym koniecznie trzeba wiedzieć

Przy uzupełnianiu niedoborów warto wiedzieć o kilku ważnych informacjach. Przede wszystkim przy wlewaniu do zbiornika Adblue zachowajmy szczególną ostrożność. Płyn ma właściwości silnie korodujące i gdy zdarzy się nam uronić kilka kropel od razu zetrzyjcie je suchą ścierką. Inaczej na lakierze szybko zagości rdza, a poszczególne elementy mogą ulec uszkodzeniu.

Ciecz ma także nieprzyjemny zapach. O ile w trakcie napełniania wytrzymamy te kilka chwil, o tyle jeśli roztwór trafi na tapicerkę to niepożądana woń będzie nam towarzyszyć przez dłuższy czas. AdBlue nie jest też odporne na działanie niskich temperatur i przy mrozie wynoszącym – 11 stopni zwyczajnie zamarza. Na szczęście producenci pamiętali o tym montując w zbiorniku grzałki, które w kilka chwil przywracają prawidłowy stan skupienia. W incydentalnych przypadkach jednak kryształki lodu mogą zatkać układ wtryskowy, a w konsekwencji uszkodzić pompę. Na koniec pamiętajmy o regularnej wymianie filtra.

Wydajność i koszt AdBlue

Pojemnik AdBlue nie jest imponujących rozmiarów lecz można na nim przejechać w granicach 10 – 15 tys. km. Dystans jest oczywiście uzależniony od marki i modelu pojazdu, ale nie tylko. Nasz styl jazdy podobnie jak w przypadku paliwa również ma wpływ na zużycie. Roztwór jest dostępny na każdej stacji benzynowej – w dystrybutorze i/lub w pojemnikach. Drugi wariant jest popularniejszy, aczkolwiek AdBlue nalewany z dystrybutora jest tańszą alternatywą, a cena oscyluje w takim przypadku w granicach 2 zł za litr.

Uwzględniając, że zbiornik ma pojemność w przedziale 10 – 20 litrów rachunek staje się prosty i koszt wynosi 20 – 40 zł.

Producenci samochodów od lat starają się sprostać coraz to bardziej rygorystycznym normom dopuszczalnych emisji spalin. Niestety troska o środowisko nie zawsze idzie w parze z korzyściami od strony kierowcy. O ile samo AdBlue nie stanowi kłopotu i nie generuje dużych kosztów, o tyle sam system SCR, który bez tego roztworu nie będzie działał poprawnie jest układem bardzo awaryjnym i przyprawia użytkowników o niemały ból głowy.

Tagi:

TechnologiaPorady motoryzacyjneMotoryzacja

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >