Co można wyczytać z tablicy rejestracyjnej?
Jakich tablic używa się w Polsce?
Obecnie używane w naszym kraju tablice zostały wprowadzone 31 marca 2000 roku. Stało się to w wyniku zmiany podziału administracyjnego kraju i powołania do życia 16 województw w 1999 roku. Do 2000 roku funkcjonowały czarne tablice z białymi literami. Po zmianie polskie tablice mają kolor biały z małym niebieskim paskiem idącym wertykalnie po lewej stronie i z czarnymi literami i cyframi.
W 2006 roku na niebieskim pasku, zaraz nad oznaczeniem kraju, czyli literami „PL”, pojawiła się gwiazda Unii Europejskiej, co miało związek z przystąpieniem Polski najpierw do samej Unii, a następnie do Strefy Schengen. Co ciekawe i dziś na polskich ulicach możemy znaleźć auta z czarnymi blachami.
Nie jest to nieprawne, bo nowe przepisy nie określiły granicznej zmiany tablic. Muszą być zastąpione białymi, gdy zmienia się właściciel lub gdy osoba posiadająca auto przeprowadza się do innego powiatu. Wówczas zmieniają się oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych.
Ile wydaje się na tablice rejestracyjne?
Standardowo tablice mocowane są z przodu i z tyłu pojazdu. W naszym kraju urzędowo określono ich wielkość – są to tablice prostokątne, jednorzędowe o wymiarach 520 x 114 mm. W wyjątkowych sytuacjach, czyli wówczas, gdy auto nie ma miejsca na standardowe blachy, można złożyć wniosek o wydanie tablic dwurzędowych i zmniejszonych. Mają one rozmiar 305 x 214 albo 305 x 114 mm. Nieco inne wartości mają tablice motorowerowe i motocyklowe. Te pierwsze mierzą 140 x 114 mm, a drugie 190 x 150 mm.
Warto pamiętać, że odpowiednie oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych muszą znaleźć się na każdym pojeździe. A ile zapłacisz za wyrobienie odpowiednich blach? Na klasyczne samochodowe trzeba wydać 80 złotych. Tablice motocyklowe lub motorowerowe są o połowę tańsze. Wysokim kosztem jest przygotowanie indywidualnych tablic. Jedna sztuka kosztuje 500 złotych. Blachy zbytkowe kosztują 100 złotych, a tymczasowe 30 złotych.
Różne tablice rejestracyjne
Warto pamiętać, że obok klasycznych białych tablic mamy także różnego rodzaju tablice specjalne. To między innymi:
Tablice zielone przeznaczone dla samochodów elektrycznych i wodorowych, wprowadzone w 2020 roku.
Tablice żółte przeznaczone dla aut zabytkowych, często ze specjalnym wizerunkiem starszego samochodu.
Tablice niebieskie z białą czcionką używane przez dyplomatów.
Tablice białe z czerwoną czcionką używane jako tymczasowe.
Tablice białe z zieloną czcionką stosowane w pojazdach profesjonalnych.
Tutaj także można spotkać różne, odpowiednie dla rodzaju, oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych.
Oznaczenia widoczne na tablicach rejestracyjnych
Czas przejść do sedna, czyli wyjaśnić, co dokładnie można wyczytać z tablic. Standardowo litery, które tworzą pierwsze trzy lub dwa znaki, odnoszą się do województwa oraz powiatu, w których zarejestrowany został pojazd. Kolejne znaki, zwykle cyfry i litery, to indywidualny numer danego samochodu. Do tego w lewym dolnym roku oraz po pierwszych cyfrach mamy miejsce na specjalnie nanoszone symbole zabezpieczające przed fałszowaniem tablic, a także przestrzeń na nalepkę homologacyjną. Nad nią pojawia się nadrukowany laserowo orzeł w koronie.