ZDrogi.pl > Porady > Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:48

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
pixabay.com

Różne kary za jazdę bez prawa jazdy

Oczywiście prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień wiąże się z karą określoną w Kodeksie wykroczeń. Jednak taryfikator jest bardzo szeroki i zależy nie tylko od tego, czy nie ma się prawa jazdy w trakcie kontroli, ale także z jakiego powodu. A więc co grozi za jazdę bez prawa jazdy w poszczególnych sytuacjach?

Brak uprawnień do kierowania pojazdem danej kategorii

Druga sytuacja – brak prawa jazdy na prowadzenie danego pojazdu, czyli posiadanie prawa jazdy, ale innej kategorii. Na przykład mając dokument kategorii B, można jeździć motocyklami, a więc pojazdami kategorii A, ale tylko nieprzekraczającymi 125 cm3 pojemności silnika, czyli niemogącymi generować więcej niż 15 KM. I choć kategoria B pozwala na jazdę i takimi pojazdami, to jednak dopiero 3 lata po zdanym egzaminie.

O tym jednak wie niewielu i zdarza się, że zatrzymany za brak prawa jazdy danej kategorii kierowca nieświadomie popełnia wykroczenie. Po złapaniu pojazd musi być odholowany koszt kierującego. Czy coś jeszcze grozi za jazdę bez prawa jazdy danej kategorii? Najczęściej jest to mandat w wysokości do 300 złotych i ewentualnie sprawa w sądzie, jeśli policjant zdecyduje o jej skierowaniu dalej, gdzie grzywna może sięgnąć do 5 tys. złotych.

Tymczasowo zatrzymane prawo jazdy

W niektórych przypadkach policjant kontroluje osobę, która nie ma prawa jazdy, bo zostało tymczasowo zatrzymane. W takim wypadku z zatrzymania, które ustawowo trwa 3 miesiące, robi się pół roku, bo do 6 miesięcy przedłużana jest kara decyzją starosty powiatowego. Obecnie nie ma kary grzywny dołączonej do taryfikatora, ale Ministerstwo Infrastruktury chciałoby zmienić przepisy i wprowadzić konieczność ponownego zdania egzaminu po zatrzymaniu osoby bez prawa jazdy odebranego na 3 miesiące, czyli tymczasowo.

Jazda bez prawa jazdy po cofnięciu uprawnień

O wiele poważniejszym wykroczeniem jest prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień, gdy te zostały cofnięte w wyniku kary nałożonej za nieprawidłowe zachowanie w ruchu drogowym. Gdy starosta zdecyduje o odebraniu prawa jazdy, siadanie za kółkiem jest zupełnie nieopłacalne. Za takie wykroczenie grozi do 2 lat więzienia, a sprawa trafia przed sąd.

A co grozi za jazdę bez prawa jazdy i złamanie zakazu wydanego przez sąd? Taka sytuacja jest traktowana jak przestępstwo, za co grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz nawet 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Powiązane