CBA zatrzymało cztery osoby powiązane z zarządem dróg wojewódzkich
Źródło: YouTube: TV Regionalna pl

CBA zatrzymała cztery osoby z zarządu dróg wojewódzkich

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
29 Grudnia 2020

CBA zatrzymało cztery osoby powiązane z Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich (ŚZWD) lub przedsiębiorstwami realizującymi inwestycje na rzecz zarządu. Zatrzymani mężczyźni mieli wręczać lub przyjmować korzyści majątkowe.

Cztery osoby, w tym dwie z kierownictwa Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w ub. poniedziałek (28 grudnia) cztery osoby, w tym dwóch przedsiębiorców oraz dwóch Zastępców Dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Do zatrzymania doszło bezpośrednio po przyjęciu przez jednego z nich korzyści majątkowej w wysokości 30 tys. zł. Do zdarzenia doszło w Kielcach.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że korzyść została wręczona przez jednego z zatrzymanych przedsiębiorców, który reprezentował jedną ze spółek, które realizują na rzecz ŚZDW inwestycję budowlaną o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Drugi z zatrzymanych przedsiębiorców, jak ustalili śledczy, również miał udzielać korzyści majątkowych obu urzędnikom.

Polscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaPolscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaCzytaj dalej

Zobacz także: Kobiety spieszyły się do pracy. Pośpiech przypłaciły wizytą w przydrożnym stawie

Wszyscy zatrzymani przez CBA zostali przewiezieni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Mężczyznom przedstawiono zarzuty korupcyjne, a jeden z zatrzymanych skorzystał z tzw. klauzuli niekaralności.

Policja wystawiła list gończy. Rowerzysta kopnął małe dziecko - WideoPolicja wystawiła list gończy. Rowerzysta kopnął małe dziecko - WideoCzytaj dalej

W tym samym czasie agenci CBA przeprowadzili przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych, w siedzibie ŚZDW oraz w siedzibach przedsiębiorstw współpracujących z ŚZDW.

Sprawa jest rozwojowa, a z uwagi na jej charakter CBA informuje osoby, które brały udział w procederze i wręczyły korzyść majątkową, że mogą skorzystać z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu karnego.
W której ramach osoby nie podlegają karze, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Zdjęcie główne artykułu jest jedynie poglądowe.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Przejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecPrzejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecCzytaj dalej

Następny artykuł