ZDrogi.pl

youtube,com Bielskie Drogi

Bielsko-Biała. Dziecko w słuchawkach weszło pod wóz strażacki - Wideo

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Piesi dostali nowe przywileje w postaci pierwszeństwa przed przejściem, ale za tym idą również obowiązki. Dziecko weszło na jezdnię pod wóz strażacki. Nie usłyszało go przez słuchawki.

Piesi od 1 czerwca mają pierwszeństwo podczas wchodzenia na przejście. To jednak nie oznacza, że nie muszą ustąpić pojazdowi uprzywilejowanemu . W tym przypadku wydarzyło się to raczej nieświadomie, niemniej mogło dojść do tragedii.

Pieszy przez słuchawki nie usłyszał pojazdu uprzywilejowanego

Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulicy Zamkowej ze Wzgórzem w Bielsku-Białej. Autor nagrania skręcając w lewo, zatrzymał się przed krzyżówką, żeby wpuścić pieszych. Z naprzeciwka nadjeżdżały wozy strażackie na sygnałach.

Piesi mieli zielone światło, ale powinni poczekać na przejazd pojazdów uprzywilejowanych. Syren jednak nie usłyszało dziecko, które weszło na przejście dla pieszych. Co więcej, autor nagrania zatrąbił na pieszego, wskazując na wóz strażacki, ale ten nie zareagował. Prawdopodobnie klaksonu też nie usłyszał.

Czy pieszy mógłby dostać za to mandat?

O tyle dobrze, że dziecko nie patrzyło się w ekran telefonu, bo zdążyło dostrzec wóz strażacki i w porę zbiec z przejścia dla pieszych. Problemu z dostrzeżeniem pojazdu uprzywilejowanego i bezpiecznym przejściem przez jezdnię nie miał już rowerzysta (który swoją drogą powinien przeprowadzić rower przez jezdnię) i drugi pieszy. Łączyło ich to, że obaj nie mieli na uszach słuchawek z głośną muzyką.

Zgodnie z obecnymi przepisami, zabronione jest korzystanie z telefonu, czy innych urządzeń wpływających na percepcję podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Pytanie jednak, czy policja w razie wypadku za takowy uznałaby słuchawki? Szczególnie że po zdarzeniu drogowym sprawca może się zapierać, że w słuchawkach nic nie grało i trudno będzie udowodnić, że było inaczej.

Źródło: Bielskie Drogi

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Na drogach

Pędził BMW ponad 150 km/h. Chwilę później samochód odjechał na lawecie, a on stracił prawko
Czytaj więcej >

Na drogach

Na prostej drodze wpadł w poślizg Ferrari. Rozbił auto za milion złotych - Wideo
Czytaj więcej >

Na drogach

Osobówka była ciągnięta pod naczepą TIR-a. 19-latka miała sporego pecha
Czytaj więcej >

Na drogach

Samochody za niemal 5 milionów zostały zmiażdżone przez koparkę - Wideo
Czytaj więcej >

Na drogach

Tragiczny wypadek na S8. Policja zatrzymała sprawców. Mężczyźni byli nietrzeźwi
Czytaj więcej >

Na drogach

Poznaliśmy przyczynę śmierci 19-latki. Prokuratura podała wyniki sekcji.
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]