Bezpieczenstwo
Źródło: youtube

Zielona rewolucja w polskim mieście. Służby ratunkowe nie będą musiały czekać na światłach

Piotr DutkaPiotr Dutka
11 Grudnia 2020

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Rzeszów jest pierwszym miastem w naszych kraju, które wprowadziło rewolucyjny system. Jego założeniem jest pomoc służbom ratowniczym w szybszym dojechaniu do miejsca zgłoszenia. Czy technologia priorytetu pojazdów uprzywilejowanych zda egzamin?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Rzeszów wprowadza rewolucyjną technologię. Pojazdy uprzywilejowane nie będą stać na światłach.

Pojazdy uprzywilejowane takie jak karetki pogotowia czy wozy strażackie mogą korzystać ze specjalnych przywilejów drogowych. Jest to rzecz oczywista i nikt z nas nie potrafi sobie wyobrazić innego stanu rzeczy.

Pomimo faktu oczywistego pierwszeństwa jakie daje im włącznie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, ratownicy i tak muszą uważać podczas wjazdu na skrzyżowanie podczas gdy na sygnalizatorze pali się czerwone światło.

Zobacz także: Pilny apel policji do wszystkich rodziców w Polsce. Sprawa jest bardzo poważna

Oczywiście bezpieczny przejazd przez każde skrzyżowanie wiąże się dla pojazdów uprzywilejowanych przymusowym zwalnianiem. Na szczęście wprowadzono system, który pomoże w akcjach ratunkowych i wyeliminuje konieczność redukcji prędkości.

Problem ten został rozwiązany w stolicy Podkarpacia, Rzeszowie. Na terenie całego miasta zamontowano specjalny system priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych.

Zobacz także: Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Jest potwierdzenie z ministerstwa, seniorzy już mogą się szykować

Jest on pochodną Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS), która korzysta z sygnału GPS zainstalowanego m.in w wozach strażackich czy karetkach pogotowia.

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Spore ułatwienia, szczególnie dla kierowców karetek pogotowia.

Centrum sterowania ruchem drogowym otrzymuje odpowiednie informacje i może skutecznie reagować. Chodzi o uruchamianie świateł ulicznych oraz wymuszaniu na skrzyżowaniu, by pojazd, który jedzie ratować życie, mógł szybko dotrzeć w dane miejsce.

Samochód osobowy wbił się w TIR-a. Dwoje młodych ludzi zginęło w przerażających okolicznościachSamochód osobowy wbił się w TIR-a. Dwoje młodych ludzi zginęło w przerażających okolicznościachCzytaj dalej

Manewrowanie światłami oraz zmiany w ruchu skrzyżowania pomogą również w szybszym formowaniu korytarza życia. System wyeliminuje także zatory, które skutecznie zwalniały, a wręcz paraliżowały pracę służb medycznych.

Technologia tzw. Zielonej fali jest sprawdzonym systemem. Jest on obecny w kilkunastu niemieckich miastach czy w stolicy Islandii. System ITS jest zaś obecny także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

Jedno jest pewne. W ciągu najbliższych kilku lat, technologia ułatwiająca prace służbom ratunkowym będzie obecna w każdy polskim mieście.

Zobacz także w naszych serwisach

Następny artykuł