ZDrogi.pl > Porady > Miejsce śmierci w samochodzie. Pasażerowie boją się tu siadać
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:51

Miejsce śmierci w samochodzie. Pasażerowie boją się tu siadać

Bezpieczeństwo w aucie - gdzie najlepiej siedzieć
Photo by Joseph Barrientos on Unsplash

Od wielu lat trwa debata: które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że są to przednie fotele, inni twierdzili, że tylna kanapa. Zdradzimy wam, jak jest na prawdę!

Bezpieczeństwo w podróży - gdzie najlepiej siedzieć w samochodzie? Na wstępie zróbmy krótką analizę.

Przede wszystkim należy pamiętać, że sporo zależy od „wypadku". W zależności od tego, czy mówimy o zderzeniu czołowym, czy wjechaniem w tył pojazdu, odpowiedź może być różna. Niezależnie od tego, gdzie siedzimy - nasze bezpieczeństwo ZAWSZE znacznie podnoszą zapięte pasy.

Bezpieczeństwo podnoszą zapięte pasy. ZAWSZE!

W przypadku zderzenia czołowego to przednie siedzenie pasażera jest najgorszym wyborem. Wszystko dlatego, że podczas zderzenia czołowego, z oczywistych względów, osoby siedzące na przednich fotelach narażone są na większe obrażenia.

Dlaczego jednak fotel pasażera jest gorszy od fotela kierowcy? Z dwóch prostych przyczyn. Po pierwsze - kierowca ma jakikolwiek wpływ na przebieg wypadku. W pierwszej kolejności, podświadomie, dążyć będzie do uniknięcia uderzenia w swoją część pojazdu.

Niestety, w takiej sytuacji może się okazać, że ucierpi na tym pasażer. Kolejnym czynnikiem jest kierownica, która w ekstremalnych sytuacjach utrudnia kierowcy „wylecenie” przez szybę pojazdu. Ten drugi argument ma znaczenie w starszych autach, które nie posiadają poduszki pasażera - i gdy nie mamy zapiętych pasów.

Ponadto pasażer przedniego fotela nie jest zajęty jazdą. Może więc np. trzymać w ręku telefon, który w momencie wybuchu poduszki pasażera zamienia się w prawdziwy pocisk.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Nie zapominajmy też o skandalicznej modzie polegającej na jeździe z nogami na desce rozdzielczej

W takiej sytuacji nasze nogi stają się bronią, która może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu (a nawet życiu)!

Z powodu tych wszystkich czynników w Australii oraz USA przedni fotel pasażera nazywany jest death seat - miejsce/siedzenie śmierci. Oczywiście - w przypadku uderzenia czołowego najbezpieczniej jest siedzieć z tyłu.

W drugą stronę - jeśli mówimy o najechaniu na tył pojazdu... wtedy najbezpieczniej jest siedzieć na przednich fotelach. Należy jednak pamiętać W KAŻDEJ SYTUACJI o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowane strefy zgniotu, poduszki powietrzne oraz multum systemów mających zapobiegać i minimalizować skutki kolizji, nie ma miejsca w aucie, które byłoby bezpieczniejsze od innych.

Pod warunkiem, że zapinamy pasy. Bez nich możemy zaszkodzić sobie oraz innym pasażerom!