ZDrogi.pl
Bezpieczeństwo w aucie - gdzie najlepiej siedzieć

Photo by Joseph Barrientos on Unsplash

Miejsce śmierci w samochodzie. Pasażerowie boją się tu siadać

5 Października 2020

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Bezpieczeństwo w podróży jest dla nas bardzo istotne. Czy jest zatem miejsce w aucie, na którym siedzenie obarczone jest zwiększonym ryzykiem? Obalamy mit o "miejscu śmierci"

Od wielu lat trwa debata: które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że są to przednie fotele, inni twierdzili, że tylna kanapa. Zdradzimy wam, jak jest na prawdę!

Bezpieczeństwo w podróży - gdzie najlepiej siedzieć w samochodzie? Na wstępie zróbmy krótką analizę.

Przede wszystkim należy pamiętać, że sporo zależy od „wypadku". W zależności od tego, czy mówimy o zderzeniu czołowym, czy wjechaniem w tył pojazdu, odpowiedź może być różna. Niezależnie od tego, gdzie siedzimy - nasze bezpieczeństwo ZAWSZE znacznie podnoszą zapięte pasy.

Bezpieczeństwo podnoszą zapięte pasy. ZAWSZE!

W przypadku zderzenia czołowego to przednie siedzenie pasażera jest najgorszym wyborem. Wszystko dlatego, że podczas zderzenia czołowego, z oczywistych względów, osoby siedzące na przednich fotelach narażone są na większe obrażenia.

Dlaczego jednak fotel pasażera jest gorszy od fotela kierowcy? Z dwóch prostych przyczyn. Po pierwsze - kierowca ma jakikolwiek wpływ na przebieg wypadku. W pierwszej kolejności, podświadomie, dążyć będzie do uniknięcia uderzenia w swoją część pojazdu.

Niestety, w takiej sytuacji może się okazać, że ucierpi na tym pasażer. Kolejnym czynnikiem jest kierownica, która w ekstremalnych sytuacjach utrudnia kierowcy „wylecenie” przez szybę pojazdu. Ten drugi argument ma znaczenie w starszych autach, które nie posiadają poduszki pasażera - i gdy nie mamy zapiętych pasów.

Ponadto pasażer przedniego fotela nie jest zajęty jazdą. Może więc np. trzymać w ręku telefon, który w momencie wybuchu poduszki pasażera zamienia się w prawdziwy pocisk.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

CZYTAJ DALEJ

Nie zapominajmy też o skandalicznej modzie polegającej na jeździe z nogami na desce rozdzielczej

W takiej sytuacji nasze nogi stają się bronią, która może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu (a nawet życiu)!

Z powodu tych wszystkich czynników w Australii oraz USA przedni fotel pasażera nazywany jest death seat - miejsce/siedzenie śmierci. Oczywiście - w przypadku uderzenia czołowego najbezpieczniej jest siedzieć z tyłu.

W drugą stronę - jeśli mówimy o najechaniu na tył pojazdu... wtedy najbezpieczniej jest siedzieć na przednich fotelach. Należy jednak pamiętać W KAŻDEJ SYTUACJI o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowane strefy zgniotu, poduszki powietrzne oraz multum systemów mających zapobiegać i minimalizować skutki kolizji, nie ma miejsca w aucie, które byłoby bezpieczniejsze od innych.

Pod warunkiem, że zapinamy pasy. Bez nich możemy zaszkodzić sobie oraz innym pasażerom!

Najciekawsze auta z PRL, które nigdy nie weszły do produkcji - Galeria

Slajd 1 z 12

FSO Ogar/Marek BAZAK/East News

FSO Ogar

Nie była to jednak w pełni nowa konstrukcja, a samochód bazujący na Fiacie 125p. Zarówno podwozie jak i 82-konny motor zostały bez zmian przeniesione z Dużego Fiata, nadwozie wykonane z żywicy epoksydowej i włókna szklanego było jednak zupełnie nową koncepcją Cezarego Nawrota. Niestety z powodu mało uniwersalnego nadwozia, ograniczeń finansowych i logistycznych oraz zaawansowanych prac nad Polonezem auto nigdy nie trafiło do produkcji.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: dailymail.co.uk

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >
Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Wielu kierowców zapomina o tym obowiązku. W okamgnieniu możesz stracić dowód rejestracyjny

Czytaj więcej >