Wielka Brytania planuje zostać światowym liderem. W ramach "zielonej rewolucji przemysłowej" zamierza stać się pierwszym neutralnym dla środowiska państwem.
Źródło: Photo by Henry Be on Unsplash

Europejska potęga zakaże sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Listopada 2020

Wielka Brytania planuje zostać światowym liderem. W ramach "zielonej rewolucji przemysłowej" zamierza stać się pierwszym neutralnym dla środowiska państwem. W przyszłości działania brytyjskiego rządu mają nie tylko zapobiec, ale również odwrócić skutki szkodliwego wpływu przemysłu na ekologię.

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek (17 listopada) wieczorem 10-punktowy plan „zielonej rewolucji przemysłowej", której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r. W planie jest zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 r.

Brytyjski rząd przeznaczy 12 miliardów funtów na osiągnięcie tego celu, mając nadzieję, że skłonią one sektor prywatny do zainwestowania kwoty trzy razy większej. Łącznie ma to przyczynić się do stworzenia 250 tysięcy nowych miejsc pracy.

„Choć ten rok obrał zupełnie inny kurs, niż się spodziewaliśmy, Wielka Brytania spogląda w przyszłość i korzysta z okazji, by budować bardziej ekologicznie. Uzdrowienie naszej planety i naszych gospodarek mogą i muszą iść w parze. Oczekując na przyszłoroczne spotkanie na szczycie klimatycznym COP26, przedstawiam ambitny plan zielonej rewolucji przemysłowej, która zmieni sposób, w jaki żyjemy w Wielkiej Brytanii. Jest to wspólne globalne wyzwanie — każdy kraj na świecie musi podjąć działania w celu zabezpieczenia przyszłości planety dla naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń” - oświadczył Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Wielka Brytania zapowiada prawdziwą rewolucję

Od 2030 r. zakazana zostanie sprzedaż nowych samochodów z silnikami spalinowymi, dotyczy to zarówno silników spalinowych, jak i diesla. Od 2035 r. zakaz obejmować będzie także auta hybrydowe.

Aby to umożliwić, 1,3 mld funtów zostanie wydane na rozbudowę punktów ładowania samochodów elektrycznych, aby mieszkańcy mieli gdzie „tankować” swoje nowe auta.

Dodatkowe 582 mln funtów zostanie przeznaczone na ulgi mające zachęcać do zakupu takich samochodów, a prawie 500 mln w ciągu najbliższych czterech lat na rozwój technologii i produkcję akumulatorów.

W planach jest również rozwój morskich farm wiatrowych, tak osiągnąć produkcję 40 GW w 2030 r. - to aż czterokrotnie więcej niż dotychczas.

Wielka Brytania zamierza stać się pierwszym zeroemisyjnym Państwem

Ma to pokryć zapotrzebowanie wszystkich domów w kraju.

Plan obejmuje nie tylko prywatne auta. Planowany jest rozwój zero emisyjnego transportu publicznego, w tym transportu rowerowego oraz stwarzanie warunków zachęcających do poruszania się piechotą.
Rząd chce, by Wielka Brytania została światowym liderem w technologii wychwytywania i składowania szkodliwych gazów cieplarnianych.

Pomóc w tym mają również punkty zakładające ochronę i przywracanie środowiska naturalnego.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł