Rolls Royce
Źródło: Photo by Rolls Royce

Elektryczny Rolls Royce już wkrótce wyjedzie na ulice. Będzie przyszłością motoryzacji

Piotr DutkaPiotr Dutka
20 Stycznia 2021

Samochód elektryczny prosto od Rolls Royce już wkrótce wyjedzie na publiczne ulice. Brytyjczycy już pracują nad swoim pierwszym samochodem elektrycznym i według wszelkich doniesień firma szykuje nam całą linię tego typu pojazdów. Model Silent Shadow ma być bardzo luksusową limuzyną, która zostanie wyposażona w ultra pojemną baterię.

Rolls Royce planuje samochód elektryczny. Model Silent Shadow już wkrótce wyjedzie na publiczne drogi.

Branża samochodów elektrycznych stale się rozwija i zyskuje coraz większą ilość realnych zwolenników. Elektryki zyskują na popularności i zdecydowana większość producentów planuje stopniową elektryfikacje swoich modeli.

Do ekologicznego nurtu wskoczył również Rolls Royce, który ma wkrótce wpuścić na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Aktualnie koncern BMW, który jest właścicielem marki-Rolls Royce, zarejestrował znak handlowy w niemieckim biurze patentowym, który odnosi się do nazwy „Silent Shadow”.

Decyzja brytyjskiej marki jasno i klarownie pokazuje, że elektryczne zasilanie nie jest jedynie domeną pojazdów z segmentu B oraz C. Żyjemy w takich czasach, gdzie coraz większa liczba producentów luksusowych marek decyduje się napędzanie swoich pojazdów prądem.

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać model Silent Shadow. Być może będzie on inspirowany konceptem sprzed pięciu lat, a dokładniej Rolls-Royce’em 103EX.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Nazwa elektrycznego modelu ma nawiązywać do kultowego Silver Shadow produkowanego przez brytyjską markę w latach 1965-1980. Sugeruje ona, że ten konkretny model elektryczny będzie cichy jak cień.

Rolls Royce Prototyp

fot. Rolls Rolls 103EX

Rolls Royce Silent Shadow będzie napędzany silnikiem BMW i7? Brytyjczycy chcą zelektryfikować swoją markę.

Według nieoficjalnych informacji, prototyp miał być testowany w pobliżu centrum badawczo-rozwojowego Grupy BWM w Monachium. Wiele wskazuje, że pojazd będzie się różnić od wyżej wspomnianego konceptu.

Podano również informacje, że Brytyjczycy przygotowują dwie wersje pojazdu. Jedną z napędem na tył, natomiast druga będzie wyposażona w napęd na wszystkie koła. Auto będzie wyposażone w potężny zestaw akumulatorów. Ich łączna pojemność ma przekroczyć niebagatelne 100 kWh. Potencjalny zasięg modelu Silver Shadow ma wynosić 500 km.

Rolls-Royce Silent Shadow ma być dosłowną odpowiedzią na wypowiedziane słowa Torstena Müller-Ötvös, czyli dyrektora generalnego brytyjskiej marki. Stwierdził on, że brytyjska firma nie zamierza sprzedawać, a także produkować hybrydowych typu plug-in, ale od razu z napędów spalinowych przeskoczy do tych w pełni elektrycznych. Model Silent Shadow ma być pierwszym takim autem.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł