Różne kolory tablic rejestracyjnych w Polsce
Źródło: pixabay.com

Różne kolory tablic rejestracyjnych w Polsce

20 Listopada 2020

Tablica rejestracyjna ma za zadanie umożliwić łatwą i szybką identyfikację pojazdu. Służą do tego nie tylko litery i cyfry, które tworzą kod tablicy, ale także dodatkowe znaki rozmieszczone na całej jej powierzchni. Jest jeszcze jeden element wyróżniający – kolor. Jakie tablice obowiązują w Polsce?

Białe tło, czarne litery – podstawowe tablice rejestracyjne w Polsce

Klasyczne, zwykłe, nowe tablice rejestracyjne mają białe tło i czarne znaki. Są najczęściej spotykane i najwięcej aut z tego rodzaju rejestracją jeździ po naszych drogach. Zostały wprowadzone po ostatnim podziale administracyjnym kraju, dokładnie 31 marca 2000 roku.

Kolory tablic rejestracyjnych zwykłych także się zmieniają. Pierwszy wariant w niebieskim polu po lewej stronie miał tylko symbol kraju i flagę. Dziś jest to symbol Unii Europejskiej i litery PL oznaczające kraj. Wersja pośrednia nie miała nalepki legislacyjnej, która od 2018 roku znajduje się już na wszystkich tablicach tego typu.

Polskie tablice z białym tłem i czarną czcionką mogą mieć także różne rozmiary. Warto o tym wspomnieć, bo wówczas jest mniej znaków. Jednak zamontowanie tego rodzaju rejestracji musi być uzasadnione, to znaczy wynikać na przykład z zakupu samochodu z miejscem tylko na taki rozmiar tablic.

Białe tło, czerwone litery – tablice tymczasowe

Drugi rodzaj tablic występujących w Polsce to tablice tymczasowe. Teoretycznie są wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację do czasu otrzymania gotowych stałych, ale dziś w praktyce się to nie zdarza. Rejestracje są gotowe na miejscu, w urzędzie, o złożeniu wniosku, od razu można je otrzymać. Po otrzymaniu właściwych kierowca powinien zwrócić te z czerwoną czcionką do urzędu.

Ten rodzaj tablic różni jeszcze forma zapisu. Nie ma określenia kodu dwuliterowego dla powiatu, a jest jednoliterowy dla województwa. Kolory tablic rejestracyjnych tego typu mają wskazać, że auto zostało już zarejestrowane, ale jeszcze nie udało się dopełnić wszystkich formalności. Tego rodzaju rejestracje występują także w zmniejszonej wersji.

Białe tło, zielona czcionka – tablice profesjonalne

Dokładnie 11 lipca 2019 roku zaczęły obowiązywać jeszcze inne kolory tablic rejestracyjnych. Mowa o białym, klasycznym tle i zielonych napisach. Takie tablice wydawane są dealerom samochodowych, producentom aut oraz jednostkom, które korzystały z tablic badawczych, do których jeszcze wrócimy.

Tablice profesjonalne mają zupełnie inną formę zapisu, pierwsza litera określa tu powiat, a pozostałe znaki dobiera się zupełnie inaczej niż normalnie. Co ważne, można je legalnie przekładać między pojazdami, a to pozwala na korzystanie z jednego kompletu w różnego rodzaju modelach. Jednak nie są dostępne osobom prywatnym.

Zielone tło, czarne litery – auta bezemisyjne

Najnowsze tablice w Polsce, które pojawiły się od 1 stycznia 2020 roku charakteryzują się zielonym tłem i czarną czcionką liter i cyfr. Chętnie mówi się o tym, że są to tablice dla aut elektrycznych, ale to tylko część prawdy. W rzeczywistości zielone tło rejestracji mają wszystkie auta bezemisyjne.

Co zalicza się do tej kategorii? Przede wszystkim wspomniane elektryki, ale także – bardziej przyszłościowo – auta napędzane wodorem. Kolory tablic rejestracyjnych dla pojazdów bezemisyjnych odróżniają je od zwykłych tablic, a poza tym inne elementy są identyczne jak w przypadku białych, klasycznych. Z zieloną rejestracją można korzystać z buspasów i nie płacić za parking miejski.

Żółte tło, czarne litery – samochody zabytkowe

Czas na rzadziej spotykane, ale dobrze znane są tablice zabytkowe. Ich tło jest żółte, a kolor czcionki klasycznie czarny. Z jednej strony pojawia się często także ikona starego samochodu, co dodatkowo podkreśla, że nie są to tablice normalnego samochodu jeżdżącego po polskich drogach.

Tego rodzaju rejestracje mają krótszą formę zapisu. Są bardzo łatwe do rozróżnienia na ulicach miast. O wydanie tablicy w kolorze żółtym może wnioskować właściciel pojazdu, który przekroczył 25 lat od daty produkcji. Samochód musi również przejść kontrolę u konserwatora zabytków i otrzymać tytuł „zabytkowego pojazdu mechanicznego”.

Dawniej używane tablice w Polsce

Czas na zbiorczą kategorię, w której wyróżniamy wszystkie te tablice, które już w Polsce nie funkcjonują, choć mogą być jeszcze ważne. Przed 2000 rokiem najbardziej klasyczne kolory tablic rejestracyjnych w naszym kraju miały odwrócone proporcje. Ich tło było czarne, a czcionka biała. Dziś takie auta na ulicy oznaczają, że właściciel ma je od nowości i nigdy się nie przeprowadził.

Drugim rodzajem wciąż używanych tablic są tablice niebieskie. W praktyce coraz rzadziej są wydawane, a przynależą dyplomatom. Na niebieskim tle widać białe litery i cyfry, nie ma żadnych dodatków, a na całej powierzchni jest tylko jedna nalepka. Mogą być dedykowane tylko przedstawicielom obcych państw w Polsce.

Trzeci typ to tzw. tablice badawcze. Mają różne napisy, są inaczej skonstruowane, ale kolorystyką przypominają te tymczasowe, bo na białym tle rysowane są czerwone litery i cyfry. Zostały zastąpione przez tablice profesjonalne.

Następny artykuł