ZDrogi.pl > Porady > Różne kolory tablic rejestracyjnych w Polsce
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:49

Różne kolory tablic rejestracyjnych w Polsce

Różne kolory tablic rejestracyjnych w Polsce
pixabay.com

Białe tło, czarne litery – podstawowe tablice rejestracyjne w Polsce

Klasyczne, zwykłe, nowe tablice rejestracyjne mają białe tło i czarne znaki. Są najczęściej spotykane i najwięcej aut z tego rodzaju rejestracją jeździ po naszych drogach. Zostały wprowadzone po ostatnim podziale administracyjnym kraju, dokładnie 31 marca 2000 roku.

Kolory tablic rejestracyjnych zwykłych także się zmieniają. Pierwszy wariant w niebieskim polu po lewej stronie miał tylko symbol kraju i flagę. Dziś jest to symbol Unii Europejskiej i litery PL oznaczające kraj. Wersja pośrednia nie miała nalepki legislacyjnej, która od 2018 roku znajduje się już na wszystkich tablicach tego typu.

Polskie tablice z białym tłem i czarną czcionką mogą mieć także różne rozmiary. Warto o tym wspomnieć, bo wówczas jest mniej znaków. Jednak zamontowanie tego rodzaju rejestracji musi być uzasadnione, to znaczy wynikać na przykład z zakupu samochodu z miejscem tylko na taki rozmiar tablic.

Białe tło, czerwone litery – tablice tymczasowe

Drugi rodzaj tablic występujących w Polsce to tablice tymczasowe. Teoretycznie są wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację do czasu otrzymania gotowych stałych, ale dziś w praktyce się to nie zdarza. Rejestracje są gotowe na miejscu, w urzędzie, o złożeniu wniosku, od razu można je otrzymać. Po otrzymaniu właściwych kierowca powinien zwrócić te z czerwoną czcionką do urzędu.

Ten rodzaj tablic różni jeszcze forma zapisu. Nie ma określenia kodu dwuliterowego dla powiatu, a jest jednoliterowy dla województwa. Kolory tablic rejestracyjnych tego typu mają wskazać, że auto zostało już zarejestrowane, ale jeszcze nie udało się dopełnić wszystkich formalności. Tego rodzaju rejestracje występują także w zmniejszonej wersji.

Białe tło, zielona czcionka – tablice profesjonalne

Dokładnie 11 lipca 2019 roku zaczęły obowiązywać jeszcze inne kolory tablic rejestracyjnych. Mowa o białym, klasycznym tle i zielonych napisach. Takie tablice wydawane są dealerom samochodowych, producentom aut oraz jednostkom, które korzystały z tablic badawczych, do których jeszcze wrócimy.

Tablice profesjonalne mają zupełnie inną formę zapisu, pierwsza litera określa tu powiat, a pozostałe znaki dobiera się zupełnie inaczej niż normalnie. Co ważne, można je legalnie przekładać między pojazdami, a to pozwala na korzystanie z jednego kompletu w różnego rodzaju modelach. Jednak nie są dostępne osobom prywatnym.

Zielone tło, czarne litery – auta bezemisyjne

Najnowsze tablice w Polsce, które pojawiły się od 1 stycznia 2020 roku charakteryzują się zielonym tłem  i czarną czcionką liter i cyfr. Chętnie mówi się o tym, że są to tablice dla aut elektrycznych, ale to tylko część prawdy. W rzeczywistości zielone tło rejestracji mają wszystkie auta bezemisyjne.

Co zalicza się do tej kategorii? Przede wszystkim wspomniane elektryki, ale także – bardziej przyszłościowo – auta napędzane wodorem. Kolory tablic rejestracyjnych dla pojazdów bezemisyjnych odróżniają je od zwykłych tablic, a poza tym inne elementy są identyczne jak w przypadku białych, klasycznych. Z zieloną rejestracją można korzystać z buspasów i nie płacić za parking miejski.

Powiązane