Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
Ważna data dla kierowców
Już za trzy tygodnie wejdzie w życie długo oczekiwana zmiana, która powinna ucieszyć wszystkich - zwłaszcza roztargnionych kierowców. Urząd Cyfryzacji (dawniej ministerstwo) informuje o bardzo ważnej zmianie. Już wkrótce w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość podłączenia prawa jazdy.
To właśnie 5 grudnia będziemy mogli zapomnieć o noszeniu przy sobie dokumentu prawa jazdy. W tym dniu w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Do tego czasu należy przy sobie bezwzględnie posiadać prawo jazdy w formie fizycznego dokumentu.
Warto o tym pamiętać. Latem Parlament przyjął nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Informacja o zmianie wywołała chaos wśród kierowców. Część z nich jest przekonana, że nie musi przy sobie posiadać prawa jazdy. Nie jest to prawda. Nowela wchodzi w życie po odpowiednim okresie nazywanym vacatio legis. W przypadku tej ustawy został on wyznaczony na 5 grudnia bieżącego roku. Do tego czasu, za jazdę bez ważnego dokumentu przy sobie można otrzymać mandat.
Prawo jazdy może zostać w domu
Nie warto jednak zwlekać do 5 grudnia z pobraniem mObywatela - w aplikacji znajdziemy takie dokumenty, jak mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Ponadto aplikacja pozwoli dołączyć legitymację studencką, dowód rejestracyjny, czy e-receptę.
Aplikacja zastąpi kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, prawo jazdy oraz przypomni o kończącej się polisie OC. – Dzięki profilowi zaufanemu (jest potrzebny do zalogowania się do aplikacji) mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie – informuje urząd. W aplikacji znajdą się także informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Prawo jazdy oraz inne niezbędne kierowcom dokumenty - wszystko w aplikacji
– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – wyjaśnia Marek Zagórski.
Aplikacja przypomni również kierowcom o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC, a także zbliżającym się okresie końca ważności przeglądu pojazdu. Komunikatu z przypomnieniem można spodziewać się na 30 dni przed upływającym terminem.
W usłudze mPojazd dostępne są również dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
Jak wykazuje Urząd Cyfryzacji, w połowie tego roku z aplikacji mObywatel korzystało aż 1 310 924 Polaków. Ponadto, jak wynika z danych urzędu, chętnie korzystamy z Profilu Zaufanego. Na 22 lipca 2020 roku zarejestrowano 7 460 407 kont.
W przyszłości Urząd Cyfryzacji planuje rozszerzyć aplikacje mObywatel o możliwość bieżącej weryfikacji ilości zdobytych punktów karnych. Ponadto mObywatel zapewni dostęp do Karty Dużej Rodziny, legitymacji ZUS-owskiej czy karty miejskiej. Ponadto aplikacja ma zastąpić papierowe bilety kolejowe, czy prawo do wykonywania zawodu.
źródło: https://www.biznesinfo.pl/prawo-jazdy-131120-sw-zmiany ; https://gsmonline.pl/artykuly/mobywatel-co-to-jest-czy-warto-jakie-nowe-funkcje