ZDrogi.pl

pixabay.com

Peugeot 206 – nie tak błyskotliwy, jak zapowiadano?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Charakterystyka modelu 206 od Peugeota

Modele Peugeota przed obecną polityką firmy rzadko doczekiwały się nowych generacji. Stąd ostatnia cyfra w trzycyfrowym oznaczeniu odpowiadała za rodzaj auta. W tym przypadku mamy serię „6”, która była produkowana mniej więcej od końca lat 90. do końca pierwszej dekady nowego wieku. W przypadku Peugeota 206 trwało to dokładnie w latach 1998-2009.

Osią produkcji była francuska Miluza oraz Poissy. Jednak mieszczuch Peugeota powstawał także w Wielkiej Brytanii, Teheranie czy Buenos Aires. W 1998 roku zaprezentowano go jako pięciodrzwiowy hatchback, a także dorzucono wariant z trzema drzwiami. Z czasem do wariantów nadwozia dołączyło dwudrzwiowe coupé-cabrio, czterodrzwiowy sedan oraz – co jest rzadkością w tym segmencie – także pięciodrzwiowe kombi.

Trudno więc nie oprzeć się wrażeniu, że podczas tworzenia 206-tki inżynierowie myśleli o niej jak o samochodzie kompaktowym, uniwersalnym i takim, który doskonale sprawdza się w rodzinnym wypadzie za miasto i podczas zakupów w supermarkecie. To wszystko sprawiło, że i Polacy zaczęli chętnie sięgać po dość udany model, bo przy swoich wadach i zaletach miał jedno – był stosunkowo tani.

Design – różne wersje i wygląd

Te wszystkie wersje, które przez lata powstały z dopiskiem „206”, spowodowały, że i stylistyka modelu nie jest jednorodna. Co prawda większość z nich wpisała się w ogólny trend stylizowania modeli Peugeota, jednak trochę czym innym był klasyczny hatchback o zaokrąglonych, delikatnych rysach z czarnymi, plastikowymi wstawkami jako elementy dekoracyjne boków czy zderzaków, a czym inny słynna wersja CC.

Dwudrzwiowe cabrio miał bardzo charakterystyczny, płaski tył i okrągły niczym kula, otwierany dach. Taki sam był przód, gdzie można było zobaczyć lekko zaokrąglone, dość długie reflektory, małą atrapę chłodnicy i prostą, zaokrągloną maskę pozbawioną jakichkolwiek przetłoczeń. Peugeot 206 nie wyróżniał się więc na ulicy i nie przyciągał wzroku wyglądem.

Nieco inaczej zaprojektowano kombi. O ile przód znów był dość standardowy i można było po nim poznać, że mówimy o 206-tce, to jednak tył różnił się znacząco. Pojawiły się choćby pionowe, modne wówczas reflektory, ale także dość kanciaste rogi tylnego zderzaka. Charakterystyczny jest też panoramiczny, wysoki dach.

Jakim wyposażeniem może pochwalić się Peugeot 206?

Kwestia wyposażenia nigdy nie była najmocniejszą stroną francuskich aut. Trochę inaczej było w przypadku modelu 206, bo tutaj dużo czerpano ze sportów motorowych. 206-tka występowała w rajdach szutrowych, z najpopularniejszym WRC na czele, a do tego odnosiła tam spore sukcesy. Stąd też pojawienie się seryjnie usportowionej wersji Grand Tourisme (GT) czy też opcja S16.

Jeśli chodzi o warianty wyposażenia, to i tu można znaleźć sporo dla zainteresowanych. Pojawiły się wersje XS, XR, XT, Roland Garros czy Husky lub Mistral. Podstawa co prawda nie zachwycała, ale opcjonalne wyposażenie robiło wrażenie, bo były to choćby elektrycznie sterowane lusterka, ABS z ESP, klimatyzacja czy poduszki powietrzne z wyłącznikiem.

Najlepsze i najgorsze silniki w modeli 206

Warto przyjrzeć się temu, co Francuzi wkładali mieszczuchowi pod maskę. Rozpiętość silników była spora, choć trzeba pamiętać, że nie każdy wariant pojawił się już w 1998 roku, a sam samochód oferowano prosto z salonu aż do 2009 roku. Stąd możliwości poszczególnych motorów mogą się znacznie różnić ze względu na zmiany technologiczne.

Najmniejszy z całej stawki był benzynowy silnik 1.1, który generował ledwie 60 KM. Do wyboru były także jednostki o pojemności 1.4, 1.6 czy 2.0 l. To właśnie ta ostatnia pochodziła z serii GT oraz S16 GTI. Pierwszy motor dawał 177 KM, drugi 138 KM, a oba działały na wtrysku EFi. Z kolei Diesle w Peugeocie 206 miały pojemności 1.4, 1.6, 1.9 oraz 2.0. Najmocniejszy generował 109 KM.

Tagi:

Motoryzacyjne ciekawostki

Podobne artykuły

Katalog pojazdów

Tesli Model S Plaid miażdży konkurencję i bije rekord toru Nürburgring
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Premiera Tesli Roadster znów opóźniona. Auto trafi do klientów dopiero w 2023 roku
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Rzadki Ford RS200 z 1989 roku trafił na sprzedaż. Wyprodukowano jedynie 140 egzemplarzy
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Wyjątkowe Porsche 959 z 1989 roku może być twoje. Przejechało jedynie 961 km
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Koncepcyjny ID.Life ma być powiewem świeżości. Zdefiniuje rynek miejskich samochodów
Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Wyjątkowa perła motoryzacyjna. Ta Honda CRX przejechała ponad 1,6 miliona kilometrów
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Katalog pojazdów

Katalog pojazdów

Konrad Karpiuk

BMW E36 powoli staje się poszukiwanym klasykiem. Tanie egzemplarze znikają z rynku
Czytaj więcej >
Katalog pojazdów

Piotr Dutka

Ten Maluch to prawdziwy unikat. Fiat 126p z silnikiem V8 od Corvette - Wideo
Czytaj więcej >
Katalog pojazdów

Piotr Szczurowski

Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy model Lamborghini
Czytaj więcej >
Katalog pojazdów

Piotr Szczurowski

Wyjątkowy mercedes trafił na sprzedaż. Kierowca wcześniej wpadł za jazdę pod wpływem
Czytaj więcej >
Katalog pojazdów

Piotr Dutka

Legendarne Subaru Collina McRae zmieniło właściciela. Cena dosłownie zwala z nóg
Czytaj więcej >
Katalog pojazdów

Piotr Szczurowski

Pierwszy polski elektryk zadebiutuje już w październiku. To nie Izera
Czytaj więcej >