Nissan Z Proto
Źródło: Materiały Prasowe

Nissan Z Proto - tak będzie wyglądać nowy sportowiec japońskiej marki. Mamy smutną wiadomość

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
16 Września 2020

Nissan zaprezentował właśnie koncept zapowiadający kolejne pokolenie linii Z. Model może oferować nawet 400 KM, napęd na tył i manualną skrzynię biegów. Niestety mamy też złą nowinę dla wszystkich fanów sportowych modeli marki.

Sportowe modele Nissana cieszą się sporą popularnością - mowa oczywiście o tych klasycznych. 350Z, 370Z czy kultowe Skyline i Silvia. Niestety - zarówno aktualny GT-R, jak i 370Z są dość wiekowe i coraz gorzej znoszą porównanie z konkurencją. Mimo coraz gorszych wyników sprzedaży firma nie zamierza wycofać się z segmentu. Przynajmniej nie do końca.

Nissan Z Proto powstał jako uhonorowanie 50-letniego dziedzictwo linii Z.

Wyprzedzanie na oblodzonej drodze zakończyło się dramatem. Kierowca zapłacił najwyższą cenę - WideoWyprzedzanie na oblodzonej drodze zakończyło się dramatem. Kierowca zapłacił najwyższą cenę - WideoCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Koncept czerpie garściami z poprzednich modeli - choć nie można powiedzieć, aby projektowany był w stylu retro. Linia boczna nawiązuje do pierwszego 240Z, a światła w kształcie łez przypominają te z 240ZG z lat 70.
Z przodu zauważymy jeszcze nawiązanie do 350Z w prostokątnym kształcie „grilla". Tył jest nieco bardziej fantazyjny i wprost czerpie inspirację z modelu 300 ZX. Charakterystyczne tylne światła zostały „na nowo zinterpretowane dla współczesnego świata".

Marketingowo ujął to Alfonso Albais, szefa stylistów Nissana - „Nasi projektanci wykonali niezliczone szkice, badając każde pokolenie Z i sprawdzając, dlaczego odniosło sukces. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że Z Proto powinien podróżować między dziesięcioleciami. W tym w przyszłość. ”

Nissan Z ProtoNissan Z Proto
Materiały Prasowe

Nissan Z Proto ma 4382 mm długości, 1849 mm szerokości i 1311 mm wysokości. To sprawia, że ​​model jest o niecałe 15 cm dłuższy, 5 mm szerszy i 5 mm krótszy niż 370Z.

Podczas gdy z zewnątrz auto czerpie z historii linii Z, kabina jest już całkowicie współczesnym tworem. Oznacza to oczywiście obecność 12,3-calowego cyfrowe zestawu wskaźników i nowoczesny system informacyjno-rozrywkowy.
Samochód jest napędzany silnikiem V6 z podwójnym turbodoładowaniem. Moc przekazywana będzie za pomocą sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów.

Prawdopodobnie silnik będzie wypożyczony z Infiniti Q60 Red Sport 400, co oznacza, że ​​możemy spodziewać się mocy około 400 KM i 474 ​​Nm momentu obrotowego. Byłby to znaczący wzrost, ponieważ obecny 370Z ma 3,7-litrowy silnik V6 o mocy 332 KM i 366 Nm.

Nissan Z ProtoNissan Z Proto
Materiały Prasowe

Główny specjalista ds. Produktu, Hiroshi Tamura, powiedział, że „Z to coś więcej niż tylko moc i zwinność.

Został zaprojektowany, aby stworzyć więź z kierowcą, aby samochód był „partnerem do tańca” podczas jego przygód na drodze ”.

Nissan Z ProtoNissan Z Proto
Materiały Prasowe

Firma nie powiedziała, kiedy pojawi się model produkcyjny, ale potwierdziła wcześniej, że ​​„Z Proto to jeden z 10 nowych pojazdów, które Nissan pokaże w USA w ciągu 20 miesięcy, wraz z bestsellerami, takimi jak Sentra i Rogue, oraz innowacyjnymi nowymi modelami jak w pełni elektryczny crossover Ariya ”.

A teraz smutna nowina - 400Z (bo tak prawdopodobnie nazywać się będzie produkcyjny model) nie zawita do Europy. Nissan uznał, że nie opłaca się oferować modelu na Starym Kontynencie.

Znikomy potencjał rynku i wyśrubowane normy emisji spalin każą skupić się marce na SUV-ach, autach miejskich i samochodach elektrycznych.

Zobacz także w naszych serwisach:

HYPERBOOK GTR czyli potężna maszyna do gier - TEST I RECENZJA

 

Następny artykuł