ZDrogi.pl

Foter.com

Na czym polega regeneracja i wypalanie filtra DPF?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Do czego służy filtr DPF?

W zależności od marki możemy spotkać się także z modułem FAP (filtre à particules). Jego obecność wynika z przyczyn ekologicznych, ponieważ jego funkcją jest oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek sadzy i popiołu, co wpływa na eliminacje emisji czarnego dymu wydobywającego się z układu wydechowego. Filtr gromadzi niepożądane cząsteczki, a następnie je wypala. Ograniczona pojemność powoduje, że sadza musi zostać usunięta, do czego niezbędne jego podgrzanie filtra do temperatury 600 stopni Celsjusza, i wymaga pobrania nadprogramowej ilości paliwa, co powinna zasygnalizować adekwatna kontrolka na tablicy rozdzielczej. Proces wypalania należy przeprowadzić co kilka tysięcy kilometrów w określonych warunkach. Często robi się to w nieprawidłowy sposób i powoduje, że filtr stopniowo się zapycha.

W jakich warunkach można wypalić sadzę z filtra?

Istnieje kilka metod wypalenia sadzy. Pierwszy z nich to wymuszone przepalanie, które odbywa się w serwisie z wykorzystaniem komputera diagnostycznego. Sterownik otrzymuje polecenie czyszczenia filtra składające się z trzech etapów: rozgrzewania, dotrysku wypalającego i wygaszania. Innym sposobem jest wypalanie na postoju, czyli czyszczenie aktywne. W tej sytuacji nie jest niezbędna wizyta w serwisie, a ogólna zasada wygląda tak samo, jak w poprzednim wariancie z tą różnicą, że to auto zgłasza konieczność przeprowadzenia takiej czynności poprzez dane otrzymane z sond i czujników, dlatego ich poprawne działanie jest niezbędne także w tej kwestii.

Ostatnią opcją jest wypalanie pasywne, które możemy wykonać samodzielnie, jednak musi być przeprowadzone w określonych warunkach. Generalnie pozbycie się sadzy odbywa się podczas jazdy przy obrotach silnika na poziomie 3000–3500 oraz bez zmiany biegów. Ponadto zaleca się, aby nie przekraczać prędkości 50 km/h. Takie okoliczności zatem są niemożliwe do spełnienia podczas jazdy w aglomeracji miejskiej, a przerwanie rozpoczętego już procederu może skutkować przedostaniem się niespalonego paliwa do oleju, przez co traci swoje właściwości i przyspiesza zużycie podzespołów silnika.

Jakie są objawy zapchanego filtra DPF i co możemy zrobić?

O uszkodzeniu filtra DPF może świadczyć kilka sygnałów. Do najczęstszych przyczyn usterki należą: obniżenie mocy silnika lub jego praca w trybie awaryjnym, nadmierne zużycie paliwa, duża ilość spalin wydobywających się z układu wydechowego, brak możliwości pasywnej regeneracji filtra czy błędne działania komputera pokładowego. O kłopotach powinna też nas informować zapalona kontrolka DPF Check umieszczonej na desce rozdzielczej.

Problem zapchanego filtra można rozwiązać, używając jednej z dwóch technik. Pierwsza to regeneracja polegająca na sztucznym stworzeniu optymalnych warunków umożliwiających dopalenie cząstek. Jeśli jednak doszło już do zapchania elementu, to regeneracja na niewiele się zda i potrzebna będzie wymiana. Niestety, koszt jest wysoki, sięgający nieraz kilka tysięcy złotych. W związku z tym wielu kierowców decyduje się na usunięcie problematycznego i kosztownego elementu. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z tej alternatywy, bowiem usunięcie filtra DPF jest niezgodne z prawem. Ponadto jest to czasochłonna i skomplikowana czynność, ponieważ samo usunięcie części nie wystarcza i konieczne jest przeprogramowanie jednostki sterującej, a czasem wiąże się to z wgraniem emulatora. Koszt usługi również raczej zniechęca, gdyż wydatek może sięgać nawet 2 500 zł. Na szczęście, jeśli nie doszło do dużych zaniedbań i filtr nie został zapchany, to regeneracja okaże się skuteczna.

Regeneracja czy czyszczenie?

Termin "regeneracja" w odniesieniu do filtra cząsteczek stałych jest stosowany… błędnie. Regeneracja, niezależnie, o jakim komponencie mówimy kojarzy się przeważnie z czyszczeniem lub wymianą danych podzespołów na nowy, co w kontekście filtra DPF jest niemożliwe. W takim wypadku urządzenie podlega procesowi czyszczenia i udrażniania.

Tagi:

Motoryzacyjne ciekawostki

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >