"Kolizja na życzenie", czyli walka o pas ruchu na rondzie - Wideo
Zacznijmy może od tego, że w kodeksie ruchu drogowego nie istnieje coś takiego jak „rondo". Zatem tak naprawdę mówimy tu o skrzyżowaniu, gdzie ruch odbywa się dokoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.
Zatem na „rondzie” obowiązują ogólne prawa o ruchu drogowym. Na kanale STOP CHAM pojawiło się nagranie przedstawiające wymuszenie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu na rondzie. Nie brak jednak opinii, że nagrywający również popełnił wykroczenie, przyspieszając, gdy był wyprzedzany. Jaka jest wasza opinia?
Przypomnijmy, jak należy poruszać się po rodzie? Zacznijmy od tego, że w r ondo, w świetle przepisów, jest najzwyklejszym skrzyżowaniem.
Co to oznacza?
Gdy przed wjazdem na skrzyżowanie nie ma znaku A-7 „Ustąp pierwszeństwa” obowiązuje zasada prawej strony. Mimo że wjeżdżamy na rondo mamy pierwszeństwo nad autami, które się na nim już znajdują.
Jest to sytuacja stosunkowo rzadka, ale może się zdarzyć - wtedy to auta będące na rondzie muszą zachować się jak na skrzyżowaniu równorzędnym , ustąpić pierwszeństwa i wpuścić kierowców nadjeżdżających z prawej strony.
Jeśli zaś przed wjazdem znajduje się znak A-7 sytuacja jest bardziej intuicyjna. Jesteśmy na rondzie i mamy pierwszeństwo - samochody wjeżdżające na skrzyżowanie czekają na swoją kolej.
O ile na „osiedlowych” rondach z jednym pasem większość ludzi nie ma żadnego problemu, o tyle na większych też należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, zmieniając pas, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który już się na tym pasie znajduje. Jeśli na ten sam pas próbuje wjechać kierowca z prawej strony - ma pierwszeństwo.
Jeżeli rondo ma dwa pasy ruchu, a na drodze nie ma znaków poziomych:
-
Jadąc w prawo, zajmujemy prawy pas.
-
Jadąc prosto, wjeżdżamy na prawy lub lewy pas.
-
Skręcając w lewo lub zawracając, zajmujemy lewy pas.
Jeżeli na rondzie są trzy pasy ruchu, a nie ma znaków poziomych:
-
Jadąc w prawo, zajmujemy prawy pas.
-
Jadąc prosto, wybieramy dowolny pas.- Skręcając w lewo lub zawracając, zajmujemy lewy pas.