ZDrogi.pl > Porady > Jakie kary grożą za przekroczenie prędkości w 2020 roku?
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:49

Jakie kary grożą za przekroczenie prędkości w 2020 roku?

Jakie kary grożą za przekroczenie prędkości w 2020 roku?
pixabay.com

Mandat za przekroczenie prędkości – gdzie i za co?

Warto uświadomić sobie, że przekroczenie prędkości nie zawsze oznacza to samo. Nie można powiedzieć, że 30 km/h więcej zagrożone jest mandatem o danej wysokości, bo wszystko zależy od okoliczności. Przede wszystkim od miejsca, w którym kierowca popełnia wykroczenie. Inaczej traktuje się jazdę z daną prędkością na autostradzie, inaczej na zwykłej wojewódzkiej, a jeszcze inaczej w mieście.

Warto także mieć świadomość, że kary za przekroczenie prędkości mogą zostać przyznane tylko na drogach publicznych oraz w niektórych strefach. Zjazd do lasu nie podlega jurysdykcji policji, a więc teoretycznie na szutrowej drodze nieoznaczonej, która jest zwykłą leśną ścieżką, nie można przekroczyć prędkości. Choć zwykle możliwości do szybkiej jazdy po niej nie ma.

Zanim przejdziemy do analizy tego, jakie kary za przekroczenie prędkości przewidują przepisy, musimy sobie jeszcze doprecyzować, czym jest droga. To wydzielony pas terenu, na który składa się jezdnia, pobocze lub inne elementy przeznaczone do poruszania się pieszych. Mogą w jej obrębie znajdować się drogi dla rowerów, torowisko tramwajowe itp.

Limity prędkości w Polsce

Najwyższą dopuszczalną w Polsce prędkością jest 140 km/h. Można ją osiągnąć tylko na autostradach, a więc na kilku drogach oznaczonych odpowiednim znakiem. Ich charakterystyka pozwala na jazdę z taką prędkością, a część z nich jest płatna.

Na niepłatnych, najczęściej dwujezdniowych drogach w jedną stronę można poruszać się do 120 km/h. To drogi ekspresowe. Jeśli jednak w każdą stronę mamy jeden pas ruchu o charakterze drogi ekspresowej, a więc na dwóch jezdniach, wówczas maksymalna prędkość spada do 100 km/h. Jeśli nie ma drogi ekspresowej, a w każdą stronę mamy dwa pasy ruchu, wówczas prędkość jest dokładnie taka sama.

Kary za przekroczenie prędkości na drogach jednojezdniowych o jednym pasie ruchu w każdą stronę formalnie przyznawane są przy 91 km/h. Maksymalny pułap poza terenem zabudowanym wynosi bowiem 90 km/h. Dopiero w miastach powstają kolejne ograniczenia (o ile oczywiście nie ma obniżenia prędkości wynikającego ze znaków pionowych lub poziomych). Poza godzinami nocnymi w terenie zabudowanym można rozwijać prędkość maksymalnie 50 km/h.

Wysokość mandatów i kary za nadmierną prędkość

Oczywiście to wartości dla samochodów osobowych. Odpowiednio niższe są maksymalne wskazania dla ciężarówek. Za kary za przekroczenie prędkości są jednak takie same. Jakie? Zaczniemy od klasycznej sytuacji, czyli przekroczenia prędkości poza terenem zabudowanym. Tu przepisy są mniej restrykcyjne. Ile kosztuje poszczególne przekroczenie?

  • do 10 km/h – 50 złotych i 0 punktów karnych;

  • od 11-20 km/h – od 50 do 100 złotych i 2 punkty karne;

  • od 21-30 km/h – od 100 do 200 złotych i 4 punkty karne;

  • od 31-40 km/h – od 200 do 300 złotych i 6 punktów karnych;

  • od 41-50 km/h – od 300 do 400 złotych i 8 punktów karnych;

  • 51 km/h i więcej – od 400 do 500 złotych i 10 punktów karnych.

Niezależnie od tego, jak o ile przekroczy się prędkość, maksymalny wymiar mandatu nie może przekroczyć 500 złotych. Ale to nie znaczy, że takiej osoby nie czeka więcej nieprzyjemności. Policjant może bowiem skierować sprawę do sądu. W takim przypadku nie tylko kara grzywny może wzrosnąć, ale także może dojść do zatrzymania prawa jazdy.

Co do zasady taryfikator kar za przekroczenie prędkości jest taki sam dla prędkości uzyskiwanych w terenie zabudowanym. Czym zatem różnią się te strefy? Dziś w Polsce prawo jazdy za prędkość można zabrać tylko w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego w mieście. Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h skutkuje automatycznym zatrzymaniem uprawnień i koniecznością ponownego zdania egzaminu. Przy niższych wartościach, ale powyżej 30 km/h, Policja ma prawo odebrać prawo jazdy czasowo, na 3 miesiące.

Zmiany w prawie – jak wpłyną na przekroczenie prędkości?

Nowe przepisy mają być jeszcze bardziej restrykcyjne. Mają, a być może miały, bo ostatecznie na razie nie wejdą w życie. Pojawiły się głosy, że prawo jazdy będzie zatrzymywane w takim samym stopniu poza terenem zabudowanym, jak i w nim. Na razie projekt zarzucono, jednak z czasem na pewno ustawodawcy wrócą do kar za przekroczenie prędkości i zgodnie z polityką ich zaostrzania, nie będą to dobre informacje dla piratów drogowych.

Powiązane