ZDrogi.pl
Jak uruchomić auto z awaria immobilisera

Foter.com

Jak uruchomić auto z awaria immobilisera?

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Kiedyś samochód z funkcją immobilisera był synonimem luksusu, dziś należy do powszechnych rozwiązań. Na tyle powszechne, że niektórzy kierowcy zapominają o tym mechanizmie o czym się przekonują gdy dojdzie do jego awarii. Mimo, iż obecność immobilisera ma

Budowa i opis działania immobilisera

Termin „immobiliser” można przetłumaczyć jako „unieruchamiacz” co należy do funkcji tego urządzenia. System blokuje układ zapłonowy lub jednostkę sterującą przez co uniemożliwia uruchomienie samochodu. Budowa immobilisera składa się z dwóch części. Jedna z nich – centralka (odbiornik) zlokalizowana jest w samochodzie. Drugim elementem jest wbudowany w kluczyk (w nowszych autach) transponder, czyli nadajnik przybierający zazwyczaj formę pilota. W starszych konstrukcjach popularnym rozwiązaniem był immobiliser kodowy. Polegał on na wpisaniu prawidłowego kodu PIN.

Cały proces przebiega w sposób następujący. Po włożeniu kluczyka wraz z zainstalowanym nadajnikiem do stacyjki i włączeniu zapłonu, rozpoczyna się procedura wymiany danych. Transponder wysyła sygnał do odbiornika, a ten z kolei przesyła sygnał do nadajnika znajdującego się w kluczykach. Wówczas w transponderze zachodzi proces weryfikacji sygnałów i jeżeli wszystko się zgadza, to blokada zostaje zdjęta.

Właściwości współczesnych kluczyków

Najnowsze kluczyki z wyposażonym immobiliserem nie tylko służą do wprawienia w ruch jednostki napędowej, ale też przechowują wiele ważnych informacji na tematy takie jak: data pierwszej rejestracji, numer VIN, termin kolejnego przeglądu czy przebieg auta. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejsze komplety kluczy są także nośnikami danych. O ile taka funkcjonalność jest mocno przydatna, o tyle w sytuacji gdy dojdzie do kradzieży samochodu okazuje się przekleństwem.

Awaria immobilisera

Najczęściej usterkom ulegają transpondery zainstalowane w pilocie bądź obudowie kluczyka. Sama naprawa nie jest skomplikowana, aczkolwiek trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę aby pozbyć się problemu. Cała procedura naprawy opiera się na usunięciu uszkodzonego nadajnika i wgraniu nowego do pamięci procesora. Aby sprawdzić przyczynę nieprawidłowości wystarczy zapasowym kluczykiem uruchomić auto. W sytuacji kiedy jednostka napędowa odpali powinniśmy wymienić nadajnik umieszczony w podstawowym kluczu. Profilaktycznie zaleca się wprowadzenie modułu w tryb serwisowy. Taki zabieg pozwoli nam odjechać autem nawet jeśli drugi klucz okaże się z czasem również wadliwy.

Wskazówki odnośnie wdrożenia trybu awaryjnego w system znajdziemy w instrukcji modułu lub w przypadku modeli fabrycznych instrukcji samochodu. Innym wyjściem jest skorzystanie z usług mobilnych serwisów mailowych, choć ich skuteczność pozostaje dużo do życzenia i wysoko sobie cenią taką pomoc (w granicach 150 – 250 zł).

Jak samodzielnie uruchomić auto

W poszczególnych pojazdach szyfrowanie klucza poza ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) nie jest możliwa, a wyrobienie duplikatu nie należy do najtańszych. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które pozwoli samodzielnie pozbyć się kłopotu. Z działającego kluczyka demontujemy transponder i mocujemy go w aucie w taki sposób, aby zlokalizowany był w polu czytnika immobilisera. Wadą jest utrata dodatkowej ochrony antykradzieżowej lecz z drugiej strony pozwoli nam zaoszczędzić znaczącą sumę jeśli zdecydowaliśmy się na dorobienie kolejnego klucza.

Korzystajcie wyłącznie z usług zaufanych serwisów

Nieuczciwych i cwanych „fachowców” nie brakuje, a wybór odpowiedniego serwisu w kwestii immobilisera jest jeszcze bardziej znaczący. W historii nie brakowało przypadków gdy po dokonanej naprawie tego sytemu auta nagle zaczęły znikać. Wynikało to z faktu, iż szemrany pracownik współpracował ze złodziejami wgrywając w pamięć nowy klucz ułatwiając tym samym dostęp do maszyny.

Jeżeli chcemy być pewni, że powyższy proceder nie dojdzie do skutku wystarczy skontrolować pracę zapasowego kompletu kluczy. Gdy mimo sprawnego mechanizmu klucza bądź pilota nie możemy otworzyć auta, wtedy najpewniej doszło do takiego zdarzenia. Dzieje się tak, ponieważ nowy kod pozbawia działania rezerwowego kompletu.

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >