ZDrogi.pl > Porady > Jak uruchomić auto z awaria immobilisera?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:42

Jak uruchomić auto z awaria immobilisera?

Jak uruchomić auto z awaria immobilisera
Foter.com

Budowa i opis działania immobilisera

Termin „immobiliser” można przetłumaczyć jako „unieruchamiacz” co należy do funkcji tego urządzenia. System blokuje układ zapłonowy lub jednostkę sterującą przez co uniemożliwia uruchomienie samochodu. Budowa immobilisera składa się z dwóch części. Jedna z nich – centralka (odbiornik) zlokalizowana jest w samochodzie. Drugim elementem jest wbudowany w kluczyk (w nowszych autach) transponder, czyli nadajnik przybierający zazwyczaj formę pilota. W starszych konstrukcjach popularnym rozwiązaniem był immobiliser kodowy. Polegał on na wpisaniu prawidłowego kodu PIN.

Cały proces przebiega w sposób następujący. Po włożeniu kluczyka wraz z zainstalowanym nadajnikiem do stacyjki i włączeniu zapłonu, rozpoczyna się procedura wymiany danych. Transponder wysyła sygnał do odbiornika, a ten z kolei przesyła sygnał do nadajnika znajdującego się w kluczykach. Wówczas w transponderze zachodzi proces weryfikacji sygnałów i jeżeli wszystko się zgadza, to blokada zostaje zdjęta.

Właściwości współczesnych kluczyków

Najnowsze kluczyki z wyposażonym immobiliserem nie tylko służą do wprawienia w ruch jednostki napędowej, ale też przechowują wiele ważnych informacji na tematy takie jak: data pierwszej rejestracji, numer VIN, termin kolejnego przeglądu czy przebieg auta. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejsze komplety kluczy są także nośnikami danych. O ile taka funkcjonalność jest mocno przydatna, o tyle w sytuacji gdy dojdzie do kradzieży samochodu okazuje się przekleństwem.

Awaria immobilisera

Najczęściej usterkom ulegają transpondery zainstalowane w pilocie bądź obudowie kluczyka. Sama naprawa nie jest skomplikowana, aczkolwiek trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę aby pozbyć się problemu. Cała procedura naprawy opiera się na usunięciu uszkodzonego nadajnika i wgraniu nowego do pamięci procesora. Aby sprawdzić przyczynę nieprawidłowości wystarczy zapasowym kluczykiem uruchomić auto. W sytuacji kiedy jednostka napędowa odpali powinniśmy wymienić nadajnik umieszczony w podstawowym kluczu. Profilaktycznie zaleca się wprowadzenie modułu w tryb serwisowy. Taki zabieg pozwoli nam odjechać autem nawet jeśli drugi klucz okaże się z czasem również wadliwy.

Wskazówki odnośnie wdrożenia trybu awaryjnego w system znajdziemy w instrukcji modułu lub w przypadku modeli fabrycznych instrukcji samochodu. Innym wyjściem jest skorzystanie z usług mobilnych serwisów mailowych, choć ich skuteczność pozostaje dużo do życzenia i wysoko sobie cenią taką pomoc (w granicach 150 – 250 zł).

Jak samodzielnie uruchomić auto

W poszczególnych pojazdach szyfrowanie klucza poza ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) nie jest możliwa, a wyrobienie duplikatu nie należy do najtańszych. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które pozwoli samodzielnie pozbyć się kłopotu. Z działającego kluczyka demontujemy transponder i mocujemy go w aucie w taki sposób, aby zlokalizowany był w polu czytnika immobilisera. Wadą jest utrata dodatkowej ochrony antykradzieżowej lecz z drugiej strony pozwoli nam zaoszczędzić znaczącą sumę jeśli zdecydowaliśmy się na dorobienie kolejnego klucza.

Powiązane