ZDrogi.pl > Porady > Dlaczego należy pamiętać o serwisie klimatyzacji?
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:47

Dlaczego należy pamiętać o serwisie klimatyzacji?

Dlaczego należy pamiętać o serwisie klimatyzacji?
Foter.com

Jak często powinien być wykonywany serwis klimatyzacji?

Cykliczny serwis raz do roku zapewni prawidłowe działanie klimatyzacji w naszym samochodzie. Przegląd należy wykonać najlepiej na początku wiosny. Dlaczego akurat w tym okresie? Zalegająca wilgoć powstająca w wyniku różnicy temperatur oraz po opadach śniegu i deszczu sprawia, że nasz układ jest bardziej podatny na awarie oraz stwarza idealne miejsce dla pleśni i innych nieproszonych gości. W takim wypadku warto nie robić tego też za wcześnie, gdyż na niebawem ponownie będziemy zmuszeni wykonać zabieg.

Powstałe zanieczyszczania oraz przede wszystkim wydobywający się nieprzyjemny zapach z klimatyzacji to już ostrzeżenie, którego nie wolno lekceważyć. Taki symptom powinien być dla nas sygnałem, iż obowiązkowo musimy odwiedzić warsztat. Ważne aby mieć jak najmniejszą styczność z bakteriami.

Pamiętajmy o wymianie filtra kabinowego

Filtr kabinowy jest bardzo ważnym elementem w całym układzie klimatyzacji, a jego regularna wymiana pozwala na odpowiednią ochronę przed gromadzeniem się brudu i bakterii. Znajdujące się powietrze przechodzi, począwszy od dmuchawy, przez filtr kabinowy, na parowniku i wymienniku ciepła kończąc. Kłopot tkwi w parowniku, na którym znajduje się wilgoć, bowiem do jego funkcji należy schładzanie powietrza. Wilgoć wraz z zanieczyszczonym powietrzem wpływa na powstawanie pleśni, a ta, osadzając się na parowniku, ulatnia brzydki zapach wydobywający się z kratek. Jak widać, filtr kabinowy stanowi jedyną ochronę dla parownika i jest kluczową częścią dla utrzymania czystości. Wymiana filtra, podobnie jak cały serwis, powinna następować corocznie.

Co obejmuje serwis klimatyzacji?

Do najistotniejszych czynności wchodzących w skład przeglądu klimatyzacji należy uzupełnienie czynnika chłodzącego. Oczywiście ten proceder jest poprzedzony elektroniczną diagnostyką. Czynnik wraz ze środkiem smarującym z biegiem czasu traci swoje właściwości, dlatego niezbędne jest jego dopełnienie. Fachowcy przeprowadzają również pomiar temperatury oraz dokonują wymiany wspomnianego filtra kabinowego, co wiąże się także z kontrolą odpływu wody pochodzącej z parownika. Warto też zlecić odgrzybianie klimatyzacji. Co prawda, możemy zrobić to samodzielnie, wykorzystując w tym celu przeznaczone do tego preparaty. Aczkolwiek skuteczniejszym rozwiązaniem jest ozonowanie obiegu powietrza. Ozonowanie trwa zazwyczaj pół godziny, w tym czasie oczyszcza układ z wszelkich bakterii i grzybów. Ze względu na ograniczoną chłonność dobrze by było wymienić przynajmniej raz na dwa lata osuszacz, który wchłania wilgoć i zapobiega powstaniu korozji wewnątrz kompresora.

Jak zadbać o klimatyzację?

Oprócz cyklicznego serwisowania w odpowiednich miejscach oraz regularnej wymianie filtra kabinowego, którą możemy przeprowadzić sami, możemy zadbać o układ, pamiętając o kilku prostych czynnościach. Po pierwsze klimatyzację lepiej włączać, gdy temperatura jest bardziej wyrównana. W tym celu przed jej uruchomieniem powinniśmy otworzyć okna. Wewnątrz kabiny zazwyczaj panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, dlatego dobrze, by część ciepłego powietrza wydostała się na zewnątrz, co chroni klimatyzację przed przeciążeniem. Zalecamy też wyłącznie układu na kilka minut przed zakończeniem jazdy. Ciepłe i świeże powietrze osuszy parownik, pozbywając się tym samym warunków dla rozwoju ciał obcych. W takiej sytuacji nie będzie również problemu z nadmierną różnicą temperatury po wyjściu z samochodu.

Dbanie o układ klimatyzacji oraz cykliczne serwisowanie nie tylko pozytywnie wpłynie na komfort w czasie podróży, ale też na nasze zdrowie. Nie trzeba mówić, że kontakt i wdychanie nieprzyjemnego zapachu, powstałego w wyniku gromadzących się bakterii i mikrobów, jest bardzo szkodliwe i może skutkować poważną chorobą.

Powiązane