ZDrogi.pl > Porady > Czym się kierować przy wyborze używanego auta?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:45

Czym się kierować przy wyborze używanego auta?

Materiał zewnętrzny
Canva

Indywidualne wymagania

Poszukujesz samochodu, który spełnia Twoje potrzeby, więc ich określenie powinno być pierwszym krokiem na drodze do udanego zakupu. Zastanów się, jak duże ma być auto – jeśli masz rodzinę i często podróżujesz na dalekich trasach, wybierz pojemny sedan albo minivana. Z kolei w przypadku osób samotnych i poruszających się głównie po mieście zdecydowanie rozsądniejszym wyborem będzie niewielki model z segmentu A lub B. Wstępne określenie wymagań pozwoli zawęzić poszukiwania do określonych modeli.

Stan techniczny

Kluczowym aspektem, który powinien decydować o wyborze używanego auta, jest stan techniczny. Dokładnie przyjrzyj się lakierowi i nadwoziu, sprawdzając, czy poszczególne elementy są dobrze spasowane i pozbawione korozji oraz zarysowań. Im atrakcyjniejsze wydaje Ci się dane auto, tym precyzyjniej przeanalizuj jego stan techniczny. Poproś o jazdę próbną i skup się na dźwięku silnika, odgłosach dobiegających z zawieszenia czy z układu wydechowego.

Przyjrzyj się stanowi kierownicy, gałki biegów, obiciu foteli i okładzinie pedałów, ponieważ właśnie te elementy pozwalają dobrze określić stopień wyeksploatowania pojazdu i jego prawdziwe zużycie. Z kolei pod maską zweryfikuj ewentualne wycieki i zachlapania. Rzuć okiem także na opony. Jeśli jednak nie jesteś mechanikiem i nie masz możliwości sprawdzenia samochodu na podnośniku, rozważ skorzystanie z takiej usługi u mechanika. Przegląd na profesjonalnej stacji powie znacznie więcej na temat stanu technicznego danego egzemplarza niż pobieżne oględziny na parkingu.

Przebieg

Przebieg jest ważny i zdecydowanie należy go sprawdzić, jednak nie powinien być on kluczowym aspektem przy wyborze samochodu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że nie zawsze rzetelnie oddaje rzeczywistość, ponieważ wielu handlarzy cofa licznik, co swoją drogą jest nielegalne.

Cena

Koszt zakupu to oczywiście ważna zmienna, jednak nie powinna być decydująca. Najważniejsze jest to, żeby cena odzwierciedlała wartość auta. Nie licz natomiast na cudowne okazje, bo najczęściej wiążą się one z mniejszymi lub większymi „niespodziankami”. Decydując się na drogie auto, rozważ kredyt samochodowy, który niskim kosztem pozwoli Ci rozłożenie kosztów zakupu na raty.

Powiązane