ZDrogi.pl > Porady > Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i jak je zdobyć?
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:49

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i jak je zdobyć?

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i jak je zdobyć?
pixabay.com

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i kto może je uzyskać?

Najprostszym sposobem jest zdobycie międzynarodowego prawa jazdy. Co to za dokument? Jest to pozwolenie na prowadzenie samochodu poza granicami Polski oraz Unii Europejskiej. Tego rodzaju prawo jazdy nie jest ważne wszędzie. Zwykle chodzi o kraje, które podpisały tzw. Konwencję genewską. To większość państw świata.

Jest też drugie porozumienie, Konwencja wiedeńska, w której z reguły są kraje europejskie, ale także choćby Bahrajn, Niger czy Demokratyczna Republika Konga. To także państwa, które automatycznie uznają międzynarodowe uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych o określonym typie, czyli danej kategorii. Niektóre kraje niebędące stronami także honorują ten dokument.

Kto może wystąpić o wydanie prawa jazdy o zasięgu międzynarodowym? Zgodnie z polskimi przepisami może to być osoba, która posiada uprawnienia na terenie naszego kraju. Każdy, kto ma prawo jazdy w Polsce, może złożyć wniosek o wydanie odpowiednika, który będzie honorowany w wielu krajach świata, a nie tylko w tych, które zrzeszone są w Unii Europejskiej. Więcej obostrzeń nie ma.

Co zrobić i jakie dokumenty przygotować, by otrzymać międzynarodowe uprawnienia?

Jeśli chcesz otrzymać prawo jady ważne niemalże na całym świecie, musisz zgromadzić kilka dokumentów. Przede wszystkim pobierz lub odbierz w urzędzie i wypełnij wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy. We wniosku musisz wskazać, który z dwóch wzorów dokumentu jest potrzebny. Na jednym wniosku możesz ubiegać się o oba.

Powinieneś mieć ze sobą aktualne zdjęcie spełniające wymogi prawa jazdy. Pamiętaj, że na jednym dokumencie możesz wnioskować o dwa wzory i różne prawa jazdy. Do każdego z nich powinieneś mieć przygotowane osobne zdjęcie. Do tego niezbędne są: ważne polskie uprawnienia potwierdzające możliwość prowadzenia pojazdów oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu.

Co trzeba zrobić, gdy już przygotujesz wszystkie potrzebne dokumenty? Musisz złożyć je w dowolnym starostwie powiatowym, a więc nie obowiązku wyboru urzędu ze względu na miejsce zamieszkania. Masz możliwość zaniesienia pliku osobiście lub wysłania go pocztą. Jeśli jesteś na miejscu i płacisz w kasie, musisz dołożyć potwierdzenie opłaty. W ten sposób dopełnisz formalności.

Ile takie prawo jazdy kosztuje, na jak długo jest ważne, ile będziesz czekał?

Pamiętaj, że możesz otrzymać dwa dokumenty, we wzorach Konwencji genewskiej oraz Konwencji wiedeńskiej. Koszt jednego prawa jazdy jest taki sam i wynosi 35 złotych i 50 groszy. Jak już wspominaliśmy, zapłacić możesz przelewem, wtedy do wniosku należy dołączyć potwierdzenie ściągnięte ze strony banku, albo w kasie w urzędzie, jeśli składasz wniosek osobiście.

Międzynarodowe dokumenty ważne są przez maksymalnie 3 lata, ale zależą od czasu, jaki pozostał do wygaśnięcia ważności polskiego prawa jazdy.

Jaki jest czas oczekiwania na wydanie tego międzynarodowego? Zwykle do 3 dni roboczych od dnia, w którym wydział komunikacji otrzymuje potwierdzenie opłaty. Jednak zazwyczaj urzędy wydają prawa jazdy od razu, bez oczekiwania.

Może się zdarzyć tak, że urzędnik odmówi wydania międzynarodowego prawa jazdy. Wówczas możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, na co masz 14 dni od daty dostarczenia Ci decyzji. Tutaj obowiązuje Cię już konkretne miejsce, bo musisz złożyć odwołanie dokładnie w tym samym starostwie, które Ci odmówiło.

Czy prawo jazdy za granicą jest Ci potrzebne?

Pamiętaj, że nawet jeśli masz swoje, polskie uprawnienia, to w wielu krajach nie są one honorowane. Z tego względu powstał międzynarodowy dokument, który jest uznawany przez większość państw na świecie. Zapisy Konwencji wiedeńskiej i genewskiej pozwalają podróżować po świecie autem bez konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy, ale są kraje, które na to nie pozwalają. I to też musisz brać pod uwagę przy planowaniu wakacji czy podróży służbowych.

Powiązane