ZDrogi.pl Porady Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić po kolei, gdzie można go odzyskać, jakie formalności trzeba załatwić?
pixabay.com

Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić po kolei, gdzie można go odzyskać, jakie formalności trzeba załatwić?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Czy muszę mieć dokumenty, prowadząc samochód?

Kwestia posiadania dowodu budzi obecnie pewne kontrowersje. Oficjalnie od października 2018 roku każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania dowodu rejestracyjnego, ale nie musi go mieć przy sobie. Oznacza to, że dokumenty mogą zostać w domu, a jeżdżenie po Polsce bez nich nie będzie kosztowało, w razie kontroli, 50 złotych, ile wynosił mandat do roku 2018. To z kolei oznacza, że zgubiony dowód rejestracyjny nie jest wielkim problemem i nie przydarza się często.

Co więcej trwają prace nad ustawą, która jeszcze bardziej ograniczy wymogi posiadania dokumentów samochodowych. Jednak to wszystko nie oznacza ani tego, że dowód nie przyda Ci się w trakcie poruszania się po drogach, ani tego, że po zorientowaniu się, że go zgubiłeś, nie musisz nic robić. Najlepiej jak najszybciej zgłosić ten fakt do odpowiedniego wydziału komunikacyjnego urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Dlaczego?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – co zrobić w pierwszej kolejności?

Zauważyłeś brak dowodu rejestracyjnego? Oto kilka kroków, które musisz wykonać, by sprawnie wyrobić nowe papiery. Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

  • Ze strony internetowej urzędu pobierz formularz i go wypełnij;

  • Przygotuj się na wizytę w wydziale komunikacji. Weź ze sobą dowód osobisty do wglądu, kartę pojazdu, o ile była wydana, a także zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego. Może to być także wyciąg z rejestru badań technicznych ze stacji kontroli pojazdów. Dziś jednak działa już system CEPIK 2.0 i prawdopodobnie informacje o badaniu technicznym będą znajdowały się w bazie danych urzędu.

  • Przygotuj także oświadczenie właściciela pojazdu o utracie dowodu rejestracyjnego, dokument, który potwierdzi zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC (to także może być urzędowi wiadome).

Wszelkie formalności musi załatwić właściciel lub właściciele pojazdu, chyba że przygotują oni pełnomocnictwa. O ile nie jest ono wystawione małżonkowi jego opłata skarbowa będzie wynosiła 17 złotych. A nie jest to pierwszy koszt, który poniesiesz, gdy zgubisz dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego?

Składając wniosek o wydanie wtórnika, musisz przygotować się na tzw. opłaty administracyjne oraz skarbowe. Te drugie są fakultatywne i już o nich wspominaliśmy wyżej. Opłaty administracyjne są stałe. Możemy wyróżnić dwie kategorie opłat związanych z dowodem:

  • Wnioskodawca płaci 54 złote i 50 groszy za wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, gdy nie potrzebujesz wydania pozwolenia czasowego na czas realizowania przez PWPW wykonania dowodu rejestracyjnego. Cena składa się z opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej (50 groszy).

  • Wnioskodawca płaci 73 złote i 50 groszy, gdy potrzebujesz pozwolenia czasowego, przy czym w tym wypadku opłata ewidencyjna wynosi złotówkę.

Co musisz zatem zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny? Szybko zgłoś to urzędowi, przygotuj pieniądze i czekaj. Twoje dokumenty muszą przejść pozytywną opinię urzędnika. Jeśli tak się stanie, a wniosek zostanie zaakceptowany, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zwykle wyrabianie nowego dowodu trwa do 30 dni i nie może tego terminu przekroczyć.

Pakiet deregulacyjny a zgubienie dowodu rejestracyjnego

Za pewne zastanawiasz się, dlaczego masz szybko zgłaszać zgubienie do urzędu, skoro i tak nie musisz wozić dokumentu ze sobą. Faktycznie w przypadku zgubienia i niepoinformowania stosownych służb policja w trakcie kontroli i tak będzie widziała dowód w wersji elektronicznej dzięki systemowi CEPIK 2.0. Nie będzie więc miała powodu, by sądzić, że realny dokument został zgubiony. Jednak szybkie załatwienie sprawy potrzebne jest Ci w dwóch przypadkach: gdy zbliża się termin nowego badania technicznego oraz gdy wyjeżdżasz za granicę.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że trwają prace nad tzw. pakietem deregulacyjny. Od czasu jego wprowadzenia teoretycznie nie będziesz musiał się zastanawiać, co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny. Jego posiadanie podczas kontroli technicznej pojazdu nie będzie wymagane, a co za tym idzie na terenie Polski już nigdy nie będziesz musiał z niego korzystać.

Poza tym prężnie rozwija się aplikacja, która ma docelowo umożliwiać dostęp do dokumentów wydanych do samochodu, jak choćby karty pojazdu czy dowodu właśnie. Jednak dalej za granicą będziesz musiał posiadać fizyczne dokumenty. A co zrobić, gdy zgubisz je podczas pobytu poza Polską?

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo