Wybieramy lodówkę samochodową - na co zwracać uwagę?
Czym powinna charakteryzować się lodówka samochodowa?
Jest kilka parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy staje się przed pytaniem: lodówka samochodowa – jaką wybrać? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na pojemność. Oczywiście to zależy od tego, do jakich celów będzie potrzebna i dla ilu osób będziesz jej używał. Najczęściej podstawowe modele na wkłady chłodzące mają od 25 do 30 litrów pojemności.
Jeśli chodzi o modele zasilane prądem, to tutaj wartości zaczynają się od 30 litrów, a w przypadku lodówek kompresorowych czy absorpcyjnych możesz liczyć nawet na 50 litrów. Są także modele o wiele większych pojemnościach, dedykowane na jachty czy kampery.
Drugi parametr, który szczególnie interesuje osoby wybierające lodówki samochodowe, to zużycie energii. Jeśli wybierasz klasyczną lodówkę turystyczną, to z pewnością problemu nie będzie, bo takie modele nie zużywają energii elektrycznej. Ale jeśli decydujesz się na wariant elektryczny, to sprawdzaj wartości wyrażane w amperach na godzinę lub w watach.
Najwięcej energii potrzebuje lodówka absorpcyjna, najmniej termoelektryczna. Pośrodku w skali zużycia plasuje się lodówka kompresorowa. Oczywiście samo zużycie to jedno, a warunki atmosferyczne to drugie. Im cieplej, tym więcej energii będzie potrzebne.
Trzecia kwestia dotyczy temperatury chłodzenia. Nie każda z lodówek jest w stanie chłodzić z takim samym skutkiem. Oczywiście modele z wkładami tylko utrzymują temperaturę, i to jedynie na jakiś określony z góry czas, więc nie ma tu mowy o temperaturze. Konkretną można ustawić w innych modelach. Najbardziej zaawansowane lodówki są w stanie zmrozić wnętrze do minus 20 stopni Celsjusza.
Czasem możesz też spotkać funkcję szybkiego zamrażania lodu. Jednak klasycznie większość modeli chłodzi wnętrze do około 8 kresek powyżej zera. Na podstawie tych parametrów możesz zdecydować, jaką wybrać lodówkę samochodową.
Jak korzystać z lodówki samochodowej?
Warto znać kilka zasad, które pozwolą lepiej wykorzystać potencjał lodówki, niezależnie od jej rodzaju. Pamiętaj, że wszystkie produkty, które chcesz przetrzymywać w środku pojemnika, schłodź. Jeśli nie możesz ich zamrozić i w ten sposób rozmrozić w trakcie jazdy, to po prostu trzymaj je w lodówce. Wówczas same będą miały już niższą temperaturę i łatwiej będzie pracować lodówce samochodowej. Jeśli masz model elektryczny, to podłącz go jeszcze w domu, na przykład wieczorem przed wyjazdem.
Jeśli nie wiesz, jaką lodówkę samochodową wybrać, to pamiętaj, że musisz patrzeć na zasilanie. Jednak niezależnie od niego miej przygotowane specjalne wkłady chłodzące, dzięki którym nawet przy braku elektryczności uda Ci się utrzymać temperaturę produktów spożywczych przynajmniej na jakiś czas. Raczej nie polecamy zasilać lodówki z powerbanka, chyba że będzie naprawdę pojemny.
Większość może nie dać sobie rady ze stałym utrzymywaniem odpowiedniego poziomu chłodzenia, a urządzenie może ulec uszkodzeniu. Warto także pamiętać, że zasilanie lodówki z akumulatora samochodu jest dla niego obciążające i trzeba korzystać z tego raczej uważnie.
Różne rodzaje lodówek turystycznych do auta
Czas na mały rekonesans i sprawdzenie, jakie są różne rodzaje lodówki samochodowej – jaką wybrać?
-
Pierwszy rodzaj to oczywiście lodówka samochodowa z wkładami chłodzącymi. Oczywiście można wybrać także torby termiczne, które działają na podobnej zasadzie, jednak są mniej skuteczne. Tutaj na korzyść działa gruba ścianka, która lepiej utrzymuje temperaturę. Dobrej jakości modele są w stanie trzymać chłód nawet do 12 godzin.
-
Lodówka elektryczna przypomina wyglądem tę na wkłady. Może być zasilana z różnych źródeł prądu, na przykład z klasycznego gniazdka o napięciu 230 V. Można także podłączyć ją za pomocą gniazda samochodowego i zasilać w trakcie podróży. Zwykle dostępne są dwa rodzaje: 12 V oraz 24 V, przy czym ta pierwsza jest o wiele bardziej powszechna. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, bo może nie tylko chłodzić, ale także grzać, by utrzymywać ciepło danych potraw. Do tego można włożyć do niej wkłady chłodzące i stosować jak lodówkę z wkładami. Nie słynie jednak z wydajności.
-
Tu dla odmiany wydajność jest na najwyższym poziomie. Chodzi o model z kompresorem. Jeśli nie wiesz, jaka wybrać lodówkę samochodową, na pewno to poważny kandydat. Po prostu do jej wykonania używa się takiej samej technologii, jak w przypadku niektórych zwyczajnych lodówek. Chłodzenie odbywa się poprzez sprężony gaz, a więc model ten potrzebuje energii, i to całkiem sporo, zdecydowanie więcej niż klasyczna elektryczna. Największą wadą jest cena i raczej nie przyda Ci się raz na rok w trakcie wakacji w Twojej osobówce.
-
Na rynku są także lodówki z agregatem, czyli tzw. lodówki absorpcyjne. Tego typu urządzenia zawierają amoniak, który odpowiada za ich schłodzenie. Najczęściej potrzebuje zasilania z sieci w domu lub z gniazda zapalniczki, choć cały czas nie zapominaj, że potrzebuje wówczas naprawdę sporo energii i obciąża akumulator. Ryzykiem jest to, że amoniak jest szkodliwy, a do tego ich cena jest jedną z wyższych na rynku. Na pewno świetnie sprawdzą się w kamperach czy tirach, mniej w klasycznych autach osobowych.
Czy opłaca się kupować lodówkę samochodową – jaką wybrać?
Trzeba pamiętać, że lodówka samochodowa – obojętnie jaką wybierzesz – jest praktycznym dodatkiem w trakcie podróży. Przydaje się, gdy musisz zabrać ze sobą produkty spożywcze, a nie chcesz, by w trakcie podróży się zepsuły. Praktyczne rozwiązanie może działać na prąd lub tylko na wkłady termiczne do utrzymania temperatury.
Wszystko zależy nie tylko od częstotliwości jej używania, ale także od zasobności portfela, bo te najdroższe modele mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Z kolei proste lodówki z wkładami dostaniesz już od 100 złotych, zależnie od pojemności i wyposażenia.