ZDrogi.pl Porady Ucieczka przed Policją? Co grozi kierowcy?
pixabay.com

Ucieczka przed Policją? Co grozi kierowcy?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Dlaczego Polacy uciekają przed Policją?

Powodów, dla których polscy kierowcy nie zatrzymują się do kontroli, jest wiele. Zwykle jest to związane z poważnymi problemami z prawem, dlatego podejmuje się ryzyko ucieczki. Chyba najczęściej przyczyną jest jazda pod wpływem alkoholu lub jazda bez uprawnień. Uciekają ci, którzy już w razie kontroli będą mieli kłopoty. Wybierają więc większe.

Ale czy na pewno wiedzą, co grozi za ucieczkę przed Policją? Niekoniecznie. Pierwszym i podstawowym zagrożeniem jest ryzyko wypadku. Jazda z dużą prędkością, lawirowanie między różnymi pojazdami, zmiana pasów ruchu i kierunków, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych często prowokują na drodze mnóstwo niebezpiecznych zdarzeń.

Jak się okazuje największym zagrożeniem dla uciekającego, poza karami, które prędzej czy później i tak go dosięgną, jest on sam. Szaleńcza jazda bardzo często kończy się w rowie, na rozbiciu auta i poważnych problemach ze zdrowiem. Często, jeśli kierujący pojazdem wiezie pasażerów, finalnie dochodzi do śmierci. Wynika to z tego, że automatycznie, zupełnie nieświadomie bardziej chronimy siebie.

Ucieczka bardzo surowo karana

Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że niezatrzymanie się do kontroli jest poważnym wykroczeniem, w myśl prawa przestępstwem, które powinno być zabronione. Jednak czy zdajesz sobie sprawę nie tylko z tego, co grozi za ucieczkę przed Policją, ale także, z czego wynika tak surowe traktowanie osób, które się na taki ruch na drodze decydują?

Wszystko dlatego, że pościgi najczęściej kończą się szaleńczą i niebezpieczną jazdą. Stwarzają one zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, są zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Mogą także dotyczyć osób postronnych, np. mieszkańców danego osiedla czy domu. Jeszcze kilka lat temu przepisy nie były jednak tak zaostrzone i osoba niestawiająca się do kontroli popełniała jedynie wykroczenie.

Dziś jest inaczej, a trzeba pamiętać, że niezatrzymanie się do kontroli nie musi dotyczyć tylko Policji. Zatrzymać pojazd mogą także inspektorzy z Transportu Drogowego, Służba Celno-Skarbowa czy Straż Graniczna. Co ważne Straż Miejska nie może tego dokonać, ma ograniczone możliwości. Warto także zwracać uwagę, by osoby zatrzymujące były ubrane w odpowiednie mundury. Jeśli ich nie ma, muszą się wylegitymować.

Co stanowi Kodeks karny?

Przyjrzyjmy się teraz temu, co precyzuje Kodeks karny, czyli jakie dokładnie zapisy odnoszą się do niezatrzymania się do kontroli. Jednym zdaniem: co grozi za ucieczkę przed Policją według prawa wprowadzonego w czerwcu 2017 roku?

  • Osoba niezatrzymująca pojazdu niezwłocznie do kontroli i kontynuująca jazdę podlega karze pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

  • Aby można było zastosować przepisy z artykułu 178b Kodeksu karnego, organ kontrolujący musi wydać polecenie przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

  • Przepis o pościgu dotyczy tylko kierujących samochodem, statkiem wodnym lub powietrznym. Oznacza to, że jadąc rowerem i nie zatrzymując się do kontroli, popełniasz wykroczenie.

  • Jeśli policjant stoi i zatrzymuje samochód lizakiem, wówczas niezatrzymanie się jest traktowane jak wykroczenie.

Trzeba doprecyzować, że w przypadku zatrzymania przez policjanta nieznajdującego się w pojeździe ucieczka nie jest jednoznaczna z pościgiem. Jednak, jeśli policjant wsiądzie do radiowozu i zacznie wydawać polecenia dźwiękowe i świetlne, wówczas można zastosować zapisy z artykuły przytoczonego powyżej.

Kiedy trzeba się zatrzymać i co oznacza „niezwłocznie”?

No dobrze, ale być może zwróciłeś uwagę na to, że to, co grozi za ucieczkę przed Policją, jest związane z niewykonaniem polecenia „niezwłocznego zatrzymania pojazdu”. Czym ono jest? Oczywiście nie chodzi o to, by natychmiast naciskać hamulec i całkowicie wytracić prędkość. Niezwłocznie w tym przypadku jest utożsamiane z reakcją na to, jakie czynności wykonuje kierowca.

Jeśli po daniu sygnałów dźwiękowych i świetlnych auto zwalnia i zaczyna kierować się za policjantami, wówczas zatrzymanie może nastąpić w najbliższym możliwym miejscu. Najważniejsza jest reakcja, która może być albo potulna, stosująca się do tego, co sugeruje Policja lub inny organ kontrolujący, albo gwałtowna i szybka. Wówczas dochodzi do ucieczki.

Co może zostać uznane za przestępstwo? Na pewno gwałtowne ruchy i nerwowe prowadzenie, ale tylko wraz z niezwolnieniem, przyspieszeniem lub zmianami pasów, by znaleźć się jak najdalej od ścigających auto funkcjonariuszy. W takim wypadku Policja lub inny organ podejmie próbę zatrzymania samochodu i może uznać zachowanie kierowcy za ucieczkę.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo