Top 5 najpopularniejszych nawigacji GPS w Polsce
Wbudowana, w telefonie czy na szybie – jak Polacy korzystają z GPS-a?
Zanim dokładnie określimy, które urządzenia są warte uwagi kierowców i uchodzą za najpopularniejsze nawigacje GPS, trzeba sobie opowiedzieć o możliwościach, jakie dziś dają.
W niemalże każdym pojeździe jest dziś jakiś rodzaj GPS-a, a to dlatego, że każdy z nas ma przy sobie smartfon. Współczesne telefony często są w ten sposób wykorzystywane, choć nie można ukrywać, że często jest to niewygodne. Aparaty mogą się szybko rozładować, nie można wówczas z nich korzystać , ekran mimo wszystko jest dość mały lub i tak trzeba dokupić specjalny uchwyt, by widzieć wszystko, co się chce.
Druga opcja, z której korzysta wielu kierowców, to zakup samochodu z wbudowanym systemem GPS. Tutaj wielkim plusem jest wygląd, bo radio multimedialne jest zlicowane z panelem środkowym, można łatwo dostrzec wszystkie szczegóły, do tego sterowanie może być komfortowe i proste , często z poziomu kierownicy. Niestety trudniej jest zadbać o aktualność map.
Trzecia opcja to właśnie wybór osobnego urządzenia o odpowiednio aktualizowanej bazie map, z nowoczesnymi funkcjami, których nie ma ani we wbudowanym GPS-ie samochodowym, ani w komórce.
Co jest najważniejsze przy wyborze nawigacji GPS?
Jest kilka aspektów, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając nawigację. Jeśli sprawdzisz je przed zakupem, raczej nie będziesz miał problemu z wyborem właściwego modelu.
-
Wyświetlacz – najważniejsze, by był jasny i duży. Trzeba zwracać uwagę na rozdzielczość, by wszystkie dane wyświetlał poprawnie i z dokładnością, która na drodze jest bardzo ważna. Do tego musi płynnie przechodzić w tryb nocny, by korzystanie z jednej z najpopularniejszych nawigacji GPS było komfortowe niezależnie od warunków.
-
Aktualizacja bazy map – kwestia oprogramowania i możliwości. Większość modeli może działać z kartą pamięci. To sprawia, że samodzielnie musisz aktualizować dostępne w sieci mapy przed drogą i wgrywać je na przenośną pamięć. Są jednak także modele, które łączą się z internetem poprzez kartę SIM lub Wi-Fi. W takich modelach mapy aktualizują się na bieżąco.
-
Dodatkowe informacje dla kierowcy – szukając dobrego modelu nawigacji, warto zwrócić uwagę na takie, które ostrzegają Cię w czasie rzeczywistym przed korkami, utrudnieniami, ograniczeniami prędkości czy sygnalizują Ci, gdy prędkość na danym odcinku zostanie przekroczona.
-
Planowanie trasy, MOP-y i inne miejsca godne uwagi – dobrze wyposażona nawigacja GPS posiada specjalną bazę punktów, w których można zatrzymać samochód. Dodatkowo możesz znaleźć naniesione na mapę stacje paliw i warsztaty samochodowe. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość dokładnego zaplanowania trasy, czyli wskazania nie tylko punktu A i B, ale także punktów pośrednich, które chcesz w międzyczasie odwiedzić. Jest to opcja idealna na wakacje.
Poznaj 5 najpopularniejszych modeli nawigacji GPS w naszym kraju
No dobrze. Już wiemy, jakie powinny być dobre nawigacje i na co zwracać uwagę, a więc czas przejść do konkretów. Oto najpopularniejsze nawigacje GPS w naszym kraju. Warto dodać, że kolejność jest przypadkowa.
TomTom GO Professional 620
Jeden z najdroższych modeli na rynku, doskonale sprawdza się w każdej sytuacji, zbierając świetne noty przede wszystkim u zawodowych kierowców. Charakteryzuje go wyraźny ekran o przekątnej 6” i rozdzielczości 800 x 400 pikseli. Automatycznie dopasowuje optymalną jasność za dnia oraz w nocy. Mapy TomTom należą do najbardziej rozbudowanych w całej Europie, więc można korzystać z dokładnych wskazań. Do tego aktualizacje baz danych są bezpłatne przez cały czas.
Urządzenie z wyprzedzeniem pokazuje choćby fotoradary, a ciekawym dodatkiem jest wskazanie dokładnego pasa ruchu, co jest przydatne przede wszystkim w poruszaniu się po mieście. Łatwo łączy się ze smartfonem, ma specjalne tryby do jazdy ciężarówkami i współpracuje z asystentami Google i Apple. Cena? Powyżej 1500 złotych. Jedna z najpopularniejszych nawigacji GPS w naszym kraju.