ZDrogi.pl Porady Samodzielnie pierzemy tapicerkę. Jak to zrobić, by sobie nie zaszkodzić?
pixabay.com

Samodzielnie pierzemy tapicerkę. Jak to zrobić, by sobie nie zaszkodzić?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Profilaktyka zamiast mądrości po szkodzie?

Zanim zajmiemy się czyszczeniem tapicerki, warto pomyśleć o tym, co zrobić, by zabezpieczyć ją przed brudem. Łatwiej jest doczyścić kanapę czy fotele, jeśli na ich powierzchni nie powstają trudne zabrudzenia i plamy, które nie chcą zejść. Dlatego pierwszą radą jest większe uważanie, na przykład podczas jedzenia w podróży. Keczup czy kawa to najwięksi wrogowie tapicerki.

Zastanawianie się, jak uprać tapicerkę, będzie prostsze, jeśli w aucie zastosuje się pewne dodatki. Na przykład zwykłe chodniczki czy wycieraczki pod nogi sprawiają, że naniesiony mokry piach nie wnika w tkaninę. Oczywiście same chodniczki też trzeba uprać, ale ich wymiana może być o wiele prostsza, niż dokonywanie cudów, by materiał wyglądał czysto.

Dobrym pomysłem są także różnego rodzaju pokrowce. Oczywiście nie chodzi o to, by cały samochód wyłożyć folią . Ale na przykład specjalna mata na psie kłaki może zapobiegać ich nadmiernemu osiadaniu się podczas przewożenia zwierzaka, a co za tym idzie, ułatwi pranie, które bardzo słabo radzi sobie wówczas, gdy w tkaninie tkwią setki maleńkich włosków.

U profesjonalisty czy samodzielnie?

Jeszcze moment i każdy sam będzie wiedział, jak uprać tapicerkę, a dzięki temu zdecyduje, czy bardziej opłaca się pobrudzić sobie ręce czy też lepiej zasięgnąć języka i wybrać najskuteczniejszego speca od czyszczenia samochodów w okolicy. Niezależnie od tego, jaką ostatecznie decyzję podejmiemy, warto zastanowić się chwilę, kiedy nie warto męczyć się samemu.

Jeśli samochód jest naprawdę zaniedbany i tapicerka wygląda bardzo źle, a samo auto nie zostało poddane czyszczeniu od wielu lat, to doczyszczenie go może graniczyć z cudem . To zdecydowanie moment na to, by odstawić samochód do fachowca i poczekać na efekt. Zresztą tak samo warto zrobić, gdy na materiale pojawiły się trudno usuwalne plamy.

Rezygnacja z samodzielnego prania może wyjść na dobre, gdy na materiale pojawiły się jakieś przebarwienia lub uszkodzenia. Wówczas fachowiec sam oceni, w jaki sposób najlepiej poradzić na problemy, a być może także zaoferuje pomoc. Do specjalisty warto udać się, gdy kupuje się auto. Wówczas nie wiadomo, przez kogo i jak było eksploatowane, więc lepiej zafundować mu dogłębne sprzątanie.

4 sposoby na czystą tapicerkę

Jednak w wielu przypadkach samodzielne i regularne mycie tapicerki sprawi, że będzie ona zadbana, dobrze wyglądająca oraz nie będzie zachodziła trwałym, mocno wnikającym w strukturę włosia brudem. Oto 4 podstawowe sposoby, jak uprać tapicerkę na własną rękę.

Chusteczki – mało skuteczne, ale tanie

Pierwsze rozwiązanie jest najtańsze i zdecydowanie najmniej skuteczne. Nie sprawdzi się w sytuacji, w której tapicerka nie była prana przez długie miesiące. Dodatkowo nie wyciągnie zapachów, a trudniejsze plamy powinny pozostać na swoim miejscu. Chodzi o specjalnie dedykowane tapicerce chusteczki. Tak naprawdę ich użycie przewiduje, by wycierać nimi rzeczy, które plamy tworzą.

Jak uprać tapicerkę chusteczkami z paczki? Trzeba zacząć od dokładnego odkurzania powierzchni. Najwięcej brudu zbiera się w zakamarkach, różnego rodzaju przeżyciach i załamaniach materiału, a więc warto dokładnie wyłapać włosy, elementy naskórka, resztki po jedzeniu oraz kurz. Dopiero odkurzona tapicerka nadaje się do dalszej pracy.

Teraz czas na ścierki. Są zamknięte w opakowaniu podobnym do tego, jakie wybieramy do czyszczenia kokpitu itp. Cena zestawu dwudziestu kilku chusteczek nie przekracza 10 złotych. Jak już wspominaliśmy, nie jest to rozwiązanie do prania tapicerki, a raczej do jej przetarcia i odświeżenia. W miarę czysty materiał będzie wyglądał nieco lepiej. Raczej nie jest to opcja na serio brana pod uwagę.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo