Materiał zewnętrzny
Źródło: Canva

Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak go uzyskać krok po kroku

Redaktor zDrogi.plRedaktor zDrogi.pl
11 Lutego 2021

Osoby poszkodowane w ruchu drogowym przez innego kierowcę mają prawo do uzyskania nie tylko do odszkodowania, lecz także samochodu zastępczego z OC sprawcy. Na jakich zasadach i pod jakimi warunkami się go udziela? Przeczytaj artykuł i dowiedzieć się więcej na ten temat.

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy

Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiają uzyskanie samochodu zastępczego opłacanego z OC sprawcy na czas naprawy uszkodzonego auta. W momencie, gdy naprawiony pojazd należący do poszkodowanego będzie gotowy do zwrotu, również samochód zastępczy musi zostać oddany. Co istotne, nie ma znaczenia, w jakiej firmie sprawca wykupił polisę, ponieważ nawet najtańsze OC daje poszkodowanemu możliwość starania się o auto zastępcze. O tym, gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie, przeczytasz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.

Co prawda prawo stanowi, że o samochód zastępczy mogą wnioskować osoby, które korzystają z auta do ważnych, życiowych potrzeb, ale w praktyce dotyczy to właściwie każdego kierowcy. Na marginesie warto nadmienić, że osoby posiadające autocasco mogą uzyskać samochód zastępczy niezależnie od tego, kto spowodował szkody. Więcej informacji na temat wyboru AC znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.

Jak uzyskać auto zastępcze na czas naprawy

Istnieją dwie możliwości: skorzystać z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, które współpracuje z wypożyczalniami i gwarantuje bezgotówkowe rozliczenie lub wypożyczyć auto na własną rękę. Które rozwiązanie jest lepsze? Trudno o jednoznaczną ocenę, ponieważ zależy ona przede wszystkim od indywidualnych wymagań i możliwości. Poniżej omawiamy obie możliwości.

Rozliczenie bezgotówkowe z towarzystwem ubezpieczeniowym

Niewątpliwą zaletą rozliczenia bezgotówkowego z towarzystwem jest właśnie brak konieczności opłacania usługi wypożyczenia. Wszystkie rozliczenia odbywają się bowiem pomiędzy firmą ubezpieczeniową a wypożyczalnią, a kierowca w nich nie uczestniczy. Formalności są ograniczone do minimum, co skraca procedury i tym samym pozwala zaoszczędzić czas. Z kolei udzielony poszkodowanemu samochód musi odpowiadać parametrami uszkodzonemu egzemplarzowi.

Dla wielu osób wadą rozliczenia bezgotówkowego z towarzystwem ubezpieczeniowym może być natomiast ograniczony katalog dostępnych modeli samochodów. Wybór z reguły jest niewielki i trzeba się zdecydować na jeden lub co najwyżej kilka aut.

Wypożyczenie na własną rękę

Istnieje też możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego we własnym zakresie. W takim przypadku poszkodowany kierowca musi zapłacić za usługę ze swojej kieszeni, tak jak normalny klient wypożyczalni. Różnica polega na tym, że koszty poniesione na wykupienie usługi będzie mógł odzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca szkody ma wykupione OC.

Wypożyczenie samochodu zastępczego na własną rękę ma tę zaletę, że gwarantuje niezależność w wyborze modelu. Kierowca może sam zdecydować, jakim autem będzie jeździł do momentu odebrania własnego pojazdu od mechanika. Należy się jednak liczyć z koniecznością poświęcenia czasu na poszukiwanie samochodu i załatwienie wszelkich formalności z wypożyczeniem. Poza tym trzeba pamiętać o opłaceniu usługi z góry, co wiąże się z zamrożeniem pieniędzy na czas odbioru naprawionego auta.

Wypożyczenie we własnym zakresie wymaga dostosowania się do określonych reguł. Podobnie jak w przypadku procedury bezgotówkowej samochód zastępczy musi być z tego samego segmentu co uszkodzony egzemplarz, tak przy rozliczeniu gotówkowym wskazane są maksymalne ceny za dobę wypożyczenia samochodu zastępczego w zależności od klasy. Przekraczając określony limit, należy się z liczyć z dopłatą z własnych środków kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kosztem wypożyczenia a maksymalną ceną wskazaną przez towarzystwo.

Samochód zastępczy – prosta sprawa

Podsumowując, uzyskanie samochodu zastępczego z OC sprawcy na czas naprawy jest łatwą i szybką procedurą, którą można przeprowadzić na dwa sposoby. Warto z niej korzystać zawsze, gdy w wyniku kolizji, stłuczki czy wypadku z winy innego kierowcy auto musi zostać odstawione do naprawy.

Tekst zewnętrzny

Następny artykuł