ZDrogi.pl

Canva

Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak go uzyskać krok po kroku

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy

Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiają uzyskanie samochodu zastępczego opłacanego z OC sprawcy na czas naprawy uszkodzonego auta. W momencie, gdy naprawiony pojazd należący do poszkodowanego będzie gotowy do zwrotu, również samochód zastępczy musi zostać oddany. Co istotne, nie ma znaczenia, w jakiej firmie sprawca wykupił polisę, ponieważ nawet najtańsze OC daje poszkodowanemu możliwość starania się o auto zastępcze. O tym, gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie, przeczytasz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/ .

Co prawda prawo stanowi, że o samochód zastępczy mogą wnioskować osoby, które korzystają z auta do ważnych, życiowych potrzeb, ale w praktyce dotyczy to właściwie każdego kierowcy. Na marginesie warto nadmienić, że osoby posiadające autocasco mogą uzyskać samochód zastępczy niezależnie od tego, kto spowodował szkody. Więcej informacji na temat wyboru AC znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/ .

Jak uzyskać auto zastępcze na czas naprawy

Istnieją dwie możliwości: skorzystać z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, które współpracuje z wypożyczalniami i gwarantuje bezgotówkowe rozliczenie lub wypożyczyć auto na własną rękę. Które rozwiązanie jest lepsze? Trudno o jednoznaczną ocenę, ponieważ zależy ona przede wszystkim od indywidualnych wymagań i możliwości. Poniżej omawiamy obie możliwości.

Rozliczenie bezgotówkowe z towarzystwem ubezpieczeniowym

Niewątpliwą zaletą rozliczenia bezgotówkowego z towarzystwem jest właśnie brak konieczności opłacania usługi wypożyczenia. Wszystkie rozliczenia odbywają się bowiem pomiędzy firmą ubezpieczeniową a wypożyczalnią, a kierowca w nich nie uczestniczy. Formalności są ograniczone do minimum, co skraca procedury i tym samym pozwala zaoszczędzić czas. Z kolei udzielony poszkodowanemu samochód musi odpowiadać parametrami uszkodzonemu egzemplarzowi.

Dla wielu osób wadą rozliczenia bezgotówkowego z towarzystwem ubezpieczeniowym może być natomiast ograniczony katalog dostępnych modeli samochodów. Wybór z reguły jest niewielki i trzeba się zdecydować na jeden lub co najwyżej kilka aut.

Wypożyczenie na własną rękę

Istnieje też możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego we własnym zakresie. W takim przypadku poszkodowany kierowca musi zapłacić za usługę ze swojej kieszeni, tak jak normalny klient wypożyczalni. Różnica polega na tym, że koszty poniesione na wykupienie usługi będzie mógł odzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca szkody ma wykupione OC.

Wypożyczenie samochodu zastępczego na własną rękę ma tę zaletę, że gwarantuje niezależność w wyborze modelu. Kierowca może sam zdecydować, jakim autem będzie jeździł do momentu odebrania własnego pojazdu od mechanika. Należy się jednak liczyć z koniecznością poświęcenia czasu na poszukiwanie samochodu i załatwienie wszelkich formalności z wypożyczeniem. Poza tym trzeba pamiętać o opłaceniu usługi z góry, co wiąże się z zamrożeniem pieniędzy na czas odbioru naprawionego auta.

Wypożyczenie we własnym zakresie wymaga dostosowania się do określonych reguł. Podobnie jak w przypadku procedury bezgotówkowej samochód zastępczy musi być z tego samego segmentu co uszkodzony egzemplarz, tak przy rozliczeniu gotówkowym wskazane są maksymalne ceny za dobę wypożyczenia samochodu zastępczego w zależności od klasy. Przekraczając określony limit, należy się z liczyć z dopłatą z własnych środków kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kosztem wypożyczenia a maksymalną ceną wskazaną przez towarzystwo.

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >