ZDrogi.pl Porady Okulary dla kierowców na dzień i na noc - jakie wybrać i czy w ogóle są potrzebne?
pixabay.com

Okulary dla kierowców na dzień i na noc - jakie wybrać i czy w ogóle są potrzebne?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Kto powinien pomyśleć o okularach do jazdy autem?

Choć najczęściej o okularach dla kierowców usłyszą ci, którzy zmagają się z jakimiś wadami także w życiu codziennym, to nie jest to akcesorium tylko dla takich osób. Każdy kierowca jest w trakcie jazdy narażony na ograniczenie widzenia . U każdego może dojść do chwilowej utraty ostrości czy zwykłego oślepienia spowodowanego warunkami atmosferycznymi.

Jest na to sposób, czyli właśnie wybór odpowiednich okularów. Wpływają na bezpieczeństwo, pozwalają na dostrzeżenie tego, czego normalnie byśmy nie zobaczyli, a do tego dają szansę na poprawę jakości widzenia. Oczywiście ich minusem może być wygoda noszenia, bo nie zawsze dopasują się do twarzy w odpowiedni sposób. Ale mogą uratować komuś życie.

Dlaczego stworzenie najlepszych możliwych warunków do jazdy jest tak ważne w przypadku kierowców? Nasza reakcja na wydarzenia wokół samochodu to zwykle kilka sekund. Każda poprawa sytuacji, na przykład szybsze dostrzeżenie zagrożenia, powodują, że droga hamowania się zmniejsza, bo szybciej zaczynamy wciskać pedał hamulca. Stąd wysoka skuteczność okularów.

Najważniejsze zalety okularów do jazdy dziennej

Zacznijmy od wariantu dziennego, czyli od okularów dla kierowców, które są wyposażone w specjalną powłokę przeciwsłoneczną. Świat widziany przez nie straci nieco barw i będzie dość specyficzny, ale szybko się do tego przyzwyczaimy. Ich szkła pokryte są prawdziwą powłoką z filtrem UV. W ten sposób oczy są chronione przed szkodliwym wpływem słońca. Oczywiście dodatkowo trzeba wybrać inny stopień zaciemnienia, przy czym stopień najwyższy, 4., jest zabroniony. Najczęściej poleca się albo dwójkę, albo trójkę.

Filtr UV to jednak nie wszystko. Wyjątkowo istotny jest także inny element – powłoka antyrefleksyjna. Musi pojawić się nie tylko w okularach do jazdy dziennej, ale także w odmianie nocnej. Dlaczego? Szkła redukują naturalne zjawisko refleksji fali świetlnej, przez co samochody odbijają słońce o wiele mniej. Nocą nie ma za to charakterystycznych plam rozlewającego się światła reflektorów.

Trzecia ważna cecha okularów dziennych do jazdy samochodem to polaryzacja. Ma ona bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ale i komfort prowadzenia samochodu. Pozwala na redukcję odbicia światła na szybie oraz drodze. Dodatkowo podnosi kontrast, poprawia widzenie kolorów oraz chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Dopiero to w połączeniu z filtrem UV sprawia, że jazda nawet przy delikatnym słońcu jest o wiele przyjemniejsza

Dlaczego warto mieć okulary do jazdy nocnej?

Bardzo dobrym pomysłem jest także zakup okularów dla kierowców, które pozwoliłyby na lepsze widzenie w nocy. O ile jeszcze asfalt jest suchy, a dzień był widny, to widoczność jest nie najgorsza, o tyle przy mokrej jezdni i świecących reflektorach aut reakcja znacznie się wydłuża. Stąd pomysł, by powłoka antyrefleksyjna pojawiła się w także nieco innych okularach.

Ich sposób działania opiera się na specjalnym filtrze. Zależnie od producenta może się inaczej nazywać, ale chodzi o to samo – o delikatnie żółte zabarwienie soczewki. W ten sposób rozjaśnia się obraz, a wszystko na dworze wydaje się bardziej wyraźne i mniej przeszkadza w jeździe. Mamy tu większy kontrast i większą przejrzystość obrazy, eliminację refleksów, dzięki czemu światło jest mniej drażniące. Także oczy nie męczą się tak szybko.

Widzę dobrze. Czy potrzebuję okularów?

Tak naprawdę te dwa rodzaje okularów dla kierowców to nie wszystkie możliwości. Jednak dzienne i nocne pozwalają na poprawę widoczności w największej liczbie sytuacji i sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza . A jeśli kogoś nie przekonuje ten argument, bo przecież widzi dobrze, to warto sobie uzmysłowić, że okulary przeciwsłoneczne i do jazdy nocnej poprawiają komfort jazdy. Jest po prostu wygodniej.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo