ZDrogi.pl Porady Manewr oczywisty, ale nie zawsze dobrze wykonywany. Jak wyprzedzać?
pixabay.com

Manewr oczywisty, ale nie zawsze dobrze wykonywany. Jak wyprzedzać?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Dlaczego znajomość przepisów wyprzedzania jest tak ważna?

Można by pomyśleć, że to przecież nic trudnego. Ot, rozpędzić się, zjechać na przeciwległy pas, przejechać obok auta i wrócić na swoją stronę. Głównie o takim wyprzedzaniu będziemy mówili, bo to ono jest najtrudniejsze, najbardziej wymagające i do tego to powód wielu wypadków. Na drogach jednojezdniowych ludzie giną najczęściej przez to, że na jednym pasie znajdują się dwa pojazdy jadące w przeciwne strony.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyprzedzać? Potrzeba wyczucia czasu, umiejętności wprowadzenia samochodu na wyższe obroty, właściwej synchronizacji czynności i myślenia, którego najczęściej zaczyna brakować. W wyprzedzaniu bardzo łatwo zaobserwować brawurę kierowców, którzy często sięgają po kieliszek. Widać też pewność siebie i poczucie wyższości, że „oto ja jadę szybciej i mogę się rozpędzić”.

Poszczególne etapy: jak wyprzedzać?

Technicznie jest to manewr dozwolony, o ile znaki poziome lub pionowe nie mówią inaczej. Jego ćwiczenie zwykle odbywa się podczas codziennej jazdy, bo na tzw. jazdach w szkole nauki prowadzenia samochodu rzadko jest okazja do sprawdzenia się na drogach nadających się do wyprzedzania. Warto więc przyswoić sobie te 4 etapy, by mieć pewność, że wyprzedzanie będzie bezpieczne.

Czy potrzebujesz wyprzedzania?

Jednym z największych problemów kierowców w Polsce jest nadmierna prędkość. Ale tylko niewielka część z nas pozwala sobie na jej stałe przekraczanie. Zwykle ograniczenia traktujemy dość poważnie, ewentualnie pilnując, by 10 km/h było maksymalnym wskazaniem prędkościomierza. Jednak podczas manewru wyprzedzania generujemy prędkość zdecydowanie wyższą niż ta dopuszczalna.

Dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wyprzedzać, zadaj sobie pytanie: czy warto? Czasem ktoś jedzie naprawdę sporo wolniej, czasem chodzi o pojazd specjalny, ale zwykle wyprzedzamy kierowców jadących prawidłowo. Przykładów, gdy wyprzedzanie nie jest opłacalne, można mnożyć. Jazda w sznurze samochodów, robienie tego tylko po to, by zaraz skręcić albo mijanie pojazdów na siłę tuż przed tym, gdy droga rozszerza się do dwóch pasów. Nie zawsze musisz wyprzedzać.

Zaplanuj i się przygotuj

Załóżmy jednak, że okazało się, że wyprzedzanie jest opłacalne, logiczne i naturalne. Okej, czas na plan. Musisz mieć czas na przejechanie obok innego auta i powrót na swój pas, i to tak, by nie narazić innych na zawał serca. Nie wyprzedzaj więc, gdy masz ograniczoną widoczność, przeszkody terenowe przed sobą lub zakręty. Zaplanuj je sobie na długiej prostej.

Po planach czas na realizację. Odsuń się od samochodu, który jedzie przed Tobą i który chcesz wyprzedzić. Dzięki temu będziesz miał większą widoczność i łatwiej uda Ci się dostrzec, czy ta prosta to odpowiednie miejsce. Jak wyprzedzać? Najważniejszą zasadą przed rozpoczęciem manewru jest stosowanie triady: lusterko, kierunek, manewr. Wówczas nie powinieneś mieć problemu ani z autami jadącymi z tyłu, ani z wyprzedzeniem tego, który porusza się w Twoim kierunku przed Tobą.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo