ZDrogi.pl Porady Jednoczesna zmiana pasa ruchu - kto jedzie z pierwszeństwem?
pixabay.com

Jednoczesna zmiana pasa ruchu - kto jedzie z pierwszeństwem?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Zwykła droga, zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo?

Zaczniemy od najprostszego przykładu. Poruszając się po zwykłej drodze dwupasmowej, kierujący pojazdem zmieniającym pas jest zobowiązany do upewnienia się, że na pasie, który przekracza, nie znajduje się pojazd, któremu by zagrażał. Nie ma tu znaczenia, czy zmieniamy pas ruchu z prawego na lewy czy z lewego na prawy. Liczy się tylko to, kto ma pierwszeństwo.

Przepisy dotyczące zmiany pasów ruchu znajdują się w artykule 22. Kodeksu drogowego. Tutaj reguła zmiany pasa jest jasno określona. Jasne, najbardziej problematyczne jest to, kto ma pierwszeństwo przy jednoczesnej zmianie pasa, ale warto także wiedzieć, kto ma je w ogóle przy tego typu manewrach. Jeśli więc jedno z aut jedzie bez zmian tym samym torem jazdy, to zawsze ono ma pierwszeństwo.

Aby poprawnie zmienić pas ruchu, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na pasie, który chce się zająć, a także poczekać na najbliższą możliwość zmiany pasa. O czywiście jednocześnie należy jasno zakomunikować chęć zjazdu, co dzieje się, gdy kierowca wrzuci kierunkowskaz.

Jednokierunkowa droga trzypasmowa. Jak zmieniać pas?

Pewne komplikacje zaczynają się, gdy droga się rozszerza, a mianowicie, gdy zaczyna mieć przynajmniej 3 pas ruchu w jedną stronę. Wówczas zmiany pasów nie ograniczają się tylko do przejazdu z lewej na prawą i na odwrót. W takich warunkach może dojść do kolizji, co zresztą bardzo często się dzieje w miastach, które dysponują podobnymi rozwiązaniami.

Zatem kto ma pierwszeństwo przy jednoczesnej zmianie pasa? Jadący lewym skrajnym pasem, chcąc wjechać na środkowy pas ruchu, musi upewnić się, że na nim niczego nie ma. Wówczas może na niego wjechać. Jeśli jednak okaże się, że w tym samym momencie na ten pas swój tor jazdy zmienia pojazd z prawego skrajnego pasa, to on ma pierwszeństwo. Dlaczego?

Wszystko przez chętnie stosowaną w wielu sytuacjach zasadę prawej ręki. Jeśli nie ma innych przepisów, to zawsze pierwszeństwo ma ten kierowca, który znajduje się po prawej stronie kierowcy innego pojazdu. W tym przypadku winę za kolizję ponosił będzie kierujący pojazdem jadącym na skrajnym lewym pasie. Warto o tym pamiętać.

Kwestia pierwszeństwa na drogach zwężających się lub bez oznakowania

A co, jeśli nie ma oznakowania, jak zwęża się droga, i z dwóch pasów robi się jeden? Kto ma pierwszeństwo przy jednoczesnej zmianie pasa? Wówczas znów trzeba odwołać się do zasady prawej ręki i przyjąć, że zawsze to kierowca po prawej ma pierwszeństwo. Jednak odkąd obowiązuje jazda na suwak, ten przepis został nieco zmodyfikowany, przez co przy zwężeniach co drugie auto powinno zmieniać pas.

Niezależnie od przepisów zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność, gdy zmienia się pas ruchu. I mimo że na koniec to nie kierowca z prawej będzie winny, to jednak rozbity samochód nie jest powodem do zadowolenia. Warto mieć oczy dookoła głowy i dwa razy spojrzeć, niż się stresować.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo