ZDrogi.pl Porady Jakie kary grożą za jazdę po pijanemu?
pixabay.com

Jakie kary grożą za jazdę po pijanemu?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Czym różni się stan po spożyciu od nietrzeźwości?

W polskim prawie mamy dwa różne stany związane z alkoholem i jazdą. Kwalifikacja czynu zależy od ilości wypitego trunku, w związku z czym możemy mówić albo o wykroczeniu, albo o przestępstwie.

  • Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia wówczas, gdy stężenie w organizmie przekracza 0,5 promila. Mówiąc w organizmie, mamy na myśli stężenie etanolu we krwi, a nie w wydychanym powietrzu. Przekłada się to na 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza, ale nie zawsze jest to miarodajne. Jazda w takim stanie jest uznawana za przestępstwo.

  • Z kolei z tzw. stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia, gdy przekracza się zgodne z przepisami prawa stężenie u kierowcy (0,2 promila), ale nie przekracza się 0,5 promila, które oznaczają stan nietrzeźwości. Przekłada się to średnio na od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. Stan po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

W zależności od kwalifikacji czynu inne są przepisy i to, co grozi za jazdę po alkoholu. Warto mieć świadomość, ile można wypić – w świetle prawa – a jakiej granicy nigdy nie wolno przekraczać.

Jak często Polacy jeżdżą po alkoholu?

Czy rzeczywiście w Polsce jazda po spożyciu jest takim problemem? Jak wyglądają statystyki, które miałyby potwierdzić lub zaprzeczyć tak postawionej tezie? Czy Polacy siadają za kółko po alkoholu częściej niż inne narody?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Z jednej strony statystyki Policji mówią o tym, że co roku dochodzi do ponad tysiąca wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy są nietrzeźwi. Co zatrważające, często takich osób nie odstrasza to, co grozi za jazdę po alkoholu. A problemem jest procent śmierci osób, które w takich wypadkach giną. Średnio nawet 150 traci życie w następstwie wypicia alkoholu przez kierowcę. Rannych jest więcej niż liczba samych wypadków.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy Polacy tak jeżdżą. Najczęściej są to kierowcy w wieku między 25. a 39. rokiem życia. Najwięcej tego typu zdarzeń rokrocznie ma miejsce w soboty i niedziele, przede wszystkim po godzinie 16, ale raczej – co bardzo ciekawe – przed godziną 22. Po alkoholu stajemy się mniej uważni, zaczynamy inaczej patrzeć na rzeczywistość i bardzo często źle oceniamy sytuację na drodze. W efekcie dochodzi do wypadków, w których życie tracą ludzie.

Różne kary za prowadzenie po wypiciu alkoholu

Czas przejść do konkretów, a więc przeanalizować taryfikator. Co grozi za jazdę po alkoholu? To zależy nie tylko od tego, jak dużo było go w organizmie oraz czy do wypadku doszło czy nie, ale także od tego, czy kara jest pierwsza czy mamy do czynienia z recydywistą.

Jazda po użyciu alkoholu – wykroczenie

Zgodnie z prawem poruszanie się pojazdami mechanicznymi po użyciu alkoholu jest tylko wykroczeniem, a więc karą za tego rodzaju przewinienie jest zwykle grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i punkty karne. Dokładniej opisano to w artykule 87. Kodeksu wykroczeń. Czytamy tam, że za jazdę po użyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu grozi:

  • grzywna od 50 do 5000 złotych lub areszt do 30 dni,

  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

  • 10 punktów karnych.

Na wniosek policjanta sprawa może trafić do sądu.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo