ZDrogi.pl Porady Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?
pixabay.com

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Do czego używa się myjek ciśnieniowych?

Coraz więcej osób kupuje myjki ciśnieniowe na własny użytek. Cenią je sobie warsztaty, ale także osoby prywatne, które korzystają w ogrodzie i w domu. Coraz częściej także cenimy sobie myjki do sprzątania samochodów. To wygodne rozwiązanie, bo pozwala dopasować sposób mycia do auta, a do tego nie jest reglamentowane jak na przykład na tzw. myjniach ręcznych.

Dlaczego coraz więcej osób zastanawia się, jaką myjkę ciśnieniową wybrać. Jej zastosowanie przy samochodach jest oczywiste, ale to niejedyne miejsce, gdzie warto z niej skorzystać. Przede wszystkim pomaga w pracach porządkowych w domu. Możemy korzystać z niej w trakcie mycia elewacji, a także gdy chcemy bez remontu odświeżyć wygląd naszego domu.

Dodatkowo tego rodzaju myjki świetnie sprawdzają się przy czyszczeniu podjazdu czy ścieżki. Wyczyści kostkę brukową, ale także kafle na tarasie, które bardzo często ulegają trudnym do zmycia zabrudzeniom. Niektóre modele pozwalają także szybciej i wygodniej myć okna w domach, ułatwiając codzienne prace w tym wymiarze. Zastosowań myjki jest więc bardzo wiele, dzięki czemu nam jest po prostu wygodniej.

Bardzo ważna jest pompa

Gdy już zdecydujesz się na zakup, a nie wiesz, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, warto zasięgnąć języka i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę. Co jest elementem bardzo ważnym, a często ignorowanym? Pompa. Wiele osób wybiera myjki i nie patrzy na materiał, z którego je wykonano. Tymczasem dobre i trwałe urządzenie jest zazwyczaj ciężkie, waga przekracza 15 kg. Czemu tak się dzieje? Bo właśnie pompa jest wykonana z odpowiednich, porządnych materiałów.

Jeśli chcesz korzystać z myjki ciśnieniowej często i długo, musi mieć pompę mosiężną lub aluminiową. Tak naprawdę ta pierwsza jest tylko częściowo z tego stopu metali, ale zgodnie uznaje się ją za najlepszą. Umożliwia długotrwałą pracę bez ryzyka uszkodzenia urządzenia. Co ważne, jest odporna nie tylko na zwyczajne użytkowanie, ale także na błędy, które popełniamy podczas korzystania z tego rodzaju maszyn.

Niektórzy producenci oferują pompy kompozytowe. Są one wykonane z całkiem dobrej jakości tworzyw sztucznych, dość trwałe i przede wszystkim tańsze. Jednak tutaj ryzyko uszkodzenia jest o wiele większe, także przez nieuwagę i brak wprawy osoby, która obsługuje urządzenie. W przypadku pomp z metalu masz pewność, że sposób przechowywania czy użytkowania nie będzie miał przełożenia na skuteczność działania.

Wąż i lanca to istotne elementy myjki

Zajmijmy się dwoma widocznymi elementami. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać, by cieszyć się najlepszymi materiałami i najskuteczniejszym działaniem? Zwróć uwagę na dwie rzeczy – wąż oraz lancę. Bardzo często ich opis w specyfikacji jest skąpy i trudno wnioskować, czy wykonano je starannie. Warto więc dokładnie przyjrzeć się obu, by podjąć właściwą decyzję.

Wąż powinien być gruby, twardy, najlepiej zbrojony. Nie może się załamywać w trakcie pracy, bo przecież będzie wił się wokół samochodu. Musi być na tyle elastyczny, by łatwo się układał do pracy w każdym miejscu, przy każdym fragmencie pojazdu, a jednocześnie musi być odporny na szorowanie po bruku i uszkodzenia mechaniczne. Minimalna długość węża, którą polecamy, to 8 metrów. Przydatnym dodatkiem jest bęben, na który można nawinąć go w trakcie postoju.

Na końcu węża mamy lancę, która jak mało co wpływa na komfort pracy przy samochodzie. Najlepiej byłoby znów postawić na mosiądz, bo tego typu lance są odporne na wygięcia i łamanie. Ciekawa jest pewna zależność: im więcej elementów, im bardziej jest wyposażona w dodatki, tym większe zagrożenie i podatność na uszkodzenia. Do auta najlepiej wybrać lancę z dyszą dającą spłaszczony strumień wody. Jeśli nie wiesz, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, a chcesz pracować z lakierem, unikaj końcówki udarowej!

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać – najważniejsze parametry

Przyjrzyjmy się teraz kilku elementom ze specyfikacji podawanej przez producenta, by mieć świadomość, na co zwracać uwagę podczas zakupu.

  • Moc – jest ważna, ale głównie po to, by sprawdzić, jak wiele prądu będzie zużywał dany model. Im większa moc, tym oczywiście większe możliwości, by wytworzyć wysokie ciśnienie robocze, choć tutaj duży wpływ ma także np. konstrukcja lancy. Najtańsze myjki mają od 1200 do 1600 W, ale są także modele z 2,5 czy 3 kW na liczniku.

  • Ciśnienie, dwa parametry – właściwie najważniejszy parametr, choć często niewłaściwie prezentowany. Producenci często chwalą się tym, jak wysokie jest ciśnienie maksymalne, podczas gdy praktycznie liczy się ciśnienie robocze, które rzeczywiście wychodzi spod końcówki dyszy. Do użytku półprofesjonalnego lub domowego zdecydowanie wystarczy przedział 100-170 bar. Jeśli nie wiesz, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, to warto szukać modeli z regulacją, by móc korzystać z myjki na różnych powierzchniach.

  • Podawanie wody – czyli wydajność myjki. Chodzi o to, jak wiele wody jest w stanie przepłynąć przez konstrukcję urządzenia. Oczywiście wiele zależy od jego wykonania i sposobu, w jaki przepuszcza wodę, jednak wydajność wodna jest bardzo ważna. Zwykle to przedział od 300 do 600 l na godzinę.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo