ZDrogi.pl Porady Jak założyć profil kandydata kierowcy
Foter.com

Jak założyć profil kandydata kierowcy

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Czym jest profil kandydata na kierowcę

PKK to 20 – cyfrowy ciąg cyfr, który jest elektronicznym dokumentem w celu identyfikacji osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Każdy profil posiada unikalny numer dlatego po podaniu go ośrodek szkolenia kierowców dysponuje danymi kandydata. W profilu znajdują się szczegóły odnośnie przebiegu kursu, w tym także wyniki pozytywnego egzaminu wewnętrznego.

Profil jest prowadzony w systemie teleinformatycznym i pomaga w załatwieniu formalności przed przystąpieniem do egzaminu państwowego. Dzięki czemu nie musimy przychodzić do WORD-u (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) ze stertą dokumentów, gdyż ośrodek posiada wszystkie potrzebne informacje na temat potencjalnego kierowcy. Profil kandydata na kierowcę jest obowiązkowym dokumentem. Osoby, które uzyskały prawo jazdy przed wejściem dyrektywy w życie, a chcą poszerzyć swe uprawnienia są zobowiązani do założenia profilu.

Jak uzyskać PKK

Aby zdobyć numer PKK należy udać się do odpowiedniego względem miejsca zamieszkania wydziału komunikacji ruchu drogowego i wypełnić prawidłowo formularz, który znajdziemy w urzędzie oraz Internecie. Wniosek może złożyć osoba ubiegająca się o prawo jazdy bądź upoważniona osoba wraz z  pisemnym pełnomocnictwem. Jeżeli jest to osoba z kręgu rodzinnego, to nie jesteśmy zobligowani do uiszczenia opłaty. W innym wypadku cena wynosi 17 zł. Jeżeli kandydat na kierowcę w momencie składania formularza jest niepełnoletni/-a wówczas dodatkowo wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic/opiekun prawny powinien podpisać zgodę w obecności urzędnika (w przypadku ubiegania się o kategorię AM, A1, B1, B lub T).

Samo nadanie numeru PKK jest bezpłatne. Koszty pojawiają się w momencie wyrobienia dokumentu prawa jazdy i wynosi 100 zł i 50 gr. Ponadto do formularza PKK należy dołączyć: dowód osobisty lub paszport (w przypadku osób pełnoletnich, osoby niepełnoletnie powinny przedstawić legitymację), odpowiednie zdjęcie (aktualne, kolorowe, wymiary 35×45 mm, zdjęcie można dostarczyć także na zewnętrznym nośniku w formie elektronicznej, ale wtedy musi spełnić odpowiednie wymogi) , orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, orzeczenie psychologa stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (jeśli starasz się o kategorie C, C1, C1+E, C+ E, D, D1, D1 +E, D+ E), ksero prawa jazdy (jeśli posiadasz już uprawnienia i chcesz zdobyć kolejną kategorię), wizę, kartę pobytu lub inny dokument potwierdzający pobyt w Polsce powyżej 185 dni (w przypadku cudzoziemców).

Jeżeli wniosek oraz dokument spełniają wymagania, wówczas numer PKK dostaniemy od razu. Czasem może to potrwać 2 – 3 dni, a status PKK można sprawdzić logując się za pośrednictwem strony https://info-car.pl . W skrajnych sytuacjach cała procedura może potrwać nawet dwa miesiące, w przypadku jeśli podczas weryfikacji urząd będzie miał wątpliwości odnośnie otrzymanych dokumentów lub w skrajnie skomplikowanych sytuacjach.

Profil kandydata na kierowcę założony. Co dalej ?

Gdy już dysponujemy numerem PKK możemy przystąpić do kursu na prawo jazdy. Po przeprowadzonym szkoleniu teoretycznym zakończonym egzaminem wewnętrznym oraz części praktycznej możemy udać się do WORD-u aby zapisać się na egzamin państwowy . Alternatywą jest samodzielna nauka teorii, a jeśli jesteśmy dobrze przygotowani wówczas możemy zapisać się na egzamin teoretyczny. Pozytywna ocena umożliwi nam zapisanie się do wybranego ośrodka szkoleniowego na kurs nauki jazdy. Po przejechaniu co najmniej 30 godzin możemy myśleć już o egzaminie praktycznym.

Profil kandydata na kierowcę jest bardzo przydatnym dokumentem, który oszczędza nam czasu na stanie w kolejkach i spełnianiu wszelkich „papierkowych” formalności. Jeżeli zamierzamy podchodzić do kursu niezwłocznie zalecamy się udać do właściwego urzędu w celu uzyskania PKK.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo