Jak sprawdzić historie samochodu?
Jak sprawdzić historie samochodu
Przed zakupem używanego samochodu warto sprawdzić jego historię aby się nie rozczarować. Warto tego dokonać szczególnie jeśli koszt transakcji jest wysoki i/lub mamy chociaż najmniejsze wątpliwości odnośnie pojazdu. Gdzie takich informacji szukać żeby nie dać się oszukać bądź co gorsza nie zostać wrobiony w poważniejsze kłopoty ?
Gdzie zapoznać się z historią samochodu
Zakup używanego auta jest często obarczony ryzykiem. Stan techniczny, cena oferty czy dobra reklama sprzedającego potrafią uśpić naszą czujność. Skąd jednak mamy pewność, że kupiec mówi prawdę i nie wciska nam przysłowiowego kitu i nie chce się pozbyć tak naprawdę awaryjnej maszyny lub samochód jest kradziony.
Przed zakupem sugerujemy wnikliwie zapoznać się z propozycją bowiem czasem najmniejszy szczegół potrafi wiele nam powiedzieć w kwestii danego auta. Jeśli mamy do czynienia z bardziej wytrawnym i cwanym sprzedawcą lub zwyczajnie aż tak bardzo się nie znamy, to sugerujemy skorzystanie z darmowego serwisu https://historiapojazdu.gov.pl/ . Strona przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji cieszy się ogromną popularnością, a o jej znaczeniu świadczy olbrzymia liczba weryfikacji przekraczająca 100 milionów.
Jakie informacje są zawarte
Umieszczone w systemie dane pochodzą z prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która zbiera takie informacje od 2004 roku. Na stronie serwisu uzyskamy też źródła na temat samochodów z zagranicy i taka funkcja jest również bezpłatna. Przeszłość poszczególnych pojazdów jest znana na podstawie wiadomości otrzymanych z systemu zewnętrznego wywodzących się z terenu USA czy Kanady, a także niektórych krajów europejskich takich jak: Belgia, Holandia, Hiszpania, Szwecja i Norwegia. Aby dostać komunikat na temat interesującej nas maszyny należy wpisać następujące dane: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Po wciśnięciu opcji sprawdź pojazd pojawią się następujące fakty:
-
dane techniczne, w tym pojemność, moc silnika czy rodzaj paliwa;
-
terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd oraz informację, czy posiada aktualne badanie;
-
odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (dane gromadzone od 2014 roku);
-
informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC;
-
liczbę poprzednich właścicieli i województwo rejestracji;
-
informację na temat własności (własność firmy, organizacji lub osoby prywatnej);
-
informację, czy pojazd nie jest kradziony;
-
informację, czy pojazd nie jest wyrejestrowany.
W przypadku aut z zagranicy dowiemy się m.in. o tym czy samochód nie jest/nie był kradziony, złomowany, powypadkowy, uszkodzony, niedopuszczony do ruchu, nie służył jako taxi lub czy licznik nie został „przekręcony”.
Plik ze szczegółowymi danymi możemy pobrać w formacie PDF i możemy go wydrukować, lecz sam wydruk ma charakter wyłącznie informacyjny i nie ma żadnej mocy urzędowej. Co za tym idzie takiego dokumentu nie zaakceptuje żaden urząd zaś w sytuacji kiedy wejdziemy na drogę sądową nie posłuży nam jako dowód w sprawie.
Czy jest to jedyny serwis, na którym sprawdzimy historię samochodu ?
Oczywiście, że nie. Taką opcję oferuje szereg innych stron jak na przykład: autoDNA, autobaza, Carfax, VIN-Info czy carQ. Trzeba jednak uwzględnić, że podane witryny mają charakter komercyjny i dostęp do pełnego raportu jest płatny. Po uiszczeniu opłaty uzyskamy dane na temat: wyposażenia, legalności, przebiegu czy przeznaczenia pojazdu. W uzyskaniu cennych faktów pomoże nam również stacja diagnostyczna, gdzie dowiemy się choćby o stanie technicznym układów: zawieszenia, hamulcowego i kierowniczego, natomiast ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) poinformuje nas o przeszłych serwisów oraz zweryfikuje faktyczny stopień przebiegu.
Internet oferuje szereg serwisów, które pomogą sprawdzić historię samochodu. Co prawda uzyskane informacje nie pomogą wygrać nam sprawy w sądzie, aczkolwiek zanim dokonamy zakupu zapoznamy się z rzeczywistym stanem oraz zdradzi na ile prawdomówny jest sprzedawca bądź właściciel pojazdu. Twórcy stron przestrzegają też, że nie powinniśmy traktować ich usług jako jedyne kryterium przy zakupie auta, lecz jeśli coś wzbudza w nas choć najmniejszą wątpliwość, to zalecamy poszukać innej oferty.