Jak samodzielnie zamontować kamerę cofania?
Dlaczego warto wybrać kamerę cofania?
Fakt numer jeden: jeśli kamera cofania jest montowana fabrycznie, często trzeba za nią zapłacić dodatkowe kilka tysięcy złotych. Fakt numer dwa: jeśli zdecydujesz się na to samodzielnie, to zapłacisz mniej niż tysiąc złotych. To naprawdę nie jest trudne. Zastanawiasz się być może, po co Ci dodatkowe wsparcie podczas jazdy, parkowania czy wykonywania manewrów . Przede wszystkim dla ułatwienia.
Nie każdy ma łatwość wykonywania koperty czy zwykłego parkowania tyłem. Często jest to problem pań, ale nie tylko. Tymczasem z kamerą możesz zrobić to po prostu bardziej precyzyjnie, bo cały czas wiesz, jak daleko od obiektu się znajdujesz. Tego rodzaju wyposażenie świetnie sprawdza się na miejskich parkingach albo w centrach handlowych . No i o wiele bezpieczniej wykonasz wszystkie manewry nocą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nie do końca widać pieszych. A jak zamontować kamerę cofania?
Jaki jest koszt samodzielnego montażu kamery cofania?
Ustaliliśmy już, że za montaż kamery cofania przez dealera, czyli po prostu za zakup auta w podwyższonym standardzie, zapłacisz kilka tysięcy więcej. Oczywiście masz wówczas kamerę fabryczną, dopasowaną do odpowiedniego systemu i samego modelu i możesz liczyć na naprawę , jeśli coś w jej funkcjonowaniu pójdzie nie tak. Jednak za montaż kamery cofania samodzielnie zapłacisz o wiele mniej.
Ceny tego typu urządzeń stale spadają. Najtańsze czujniki bez wizji można kupić już za około 30 złotych, jednak w takim wypadku na skuteczność nie ma co liczyć. Takie zakupy się nie opłacają. Najpopularniejsze są obecnie zestawy kamer cofania na tył i przód, które łączą się z odbiornikiem, na przykład takim, który jest zintegrowany z lusterkiem , radiowo. Jeśli więc martwisz się, jak zamontować kamerę cofania, to w tym przypadku trwa to tylko chwilę i kosztuje od 300 złotych za zestaw na jedną stronę.
Kamera cofania – gdzie najlepiej ją zamontować?
Oczywiście są radia multimedialne, które zagwarantują Ci specjalny obraz z kamery na panelu środkowym. Wymaga to jednak trochę pracy. Zwykle jednak najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z ekranu zintegrowanego z lusterkiem wstecznym. Taki wyświetlacz nie rzuca się w oczy i można go łatwo ukryć, a do tego montaż jest banalnie prosty.
Gdzie i jak zamontować kamerę cofania? Najczęściej robi się to w ramie tablicy rejestracyjnej. Wówczas może być ona od razu zintegrowana ze światłem wstecznego, to znaczy uruchamiać się, g dy wrzucisz odpowiedni bieg. Z przodu również wykorzystuje się do tego tablicę rejestracyjną, ewentualnie zderzaki , w których trzeba jednak nawiercić dziurę, co dla wielu zmotoryzowanych jest rzeczą nie do wykonania, w którą nie chcą się bawić.
Jak zamontować kamerę cofania?
Czas na prostą i szybką instrukcję: kamera cofania – jak ją zamontować prawidłowo i samodzielnie? Oczywiście nie wiemy, jakim odbiornikiem dysponujecie. My przygotowaliśmy podpowiedzi dla osób, które chcą zintegrować swoją kamerę z radiem 2din. Oto niezbędne kroki:
-
Znajdź czerwony luźny kabel zasilający lampkę biegu wstecznego. Podłącz go, dzięki czemu kamera dostanie napięcie po wbiciu biegu.
-
Czarny kabel znajdujący się obok czerwonego podepnij do masy.
-
Znajdź kabel sygnałowy, odnajdź końcówki czerwoną i żółtą i podłącz 2 cinche do odpowiadających im wejść przy kamerze cofania.
-
Druga strona kabla to cinch i kabel wzbudzający. Podłącz cinch przy kablu zasilającym do cincha w radiu. Najczęściej znajduje się on przy kostce głównej, czasem przy kostce z cinchami o nazwie CCD AV IN.
-
Luźny kabel podłącz do takiego samego przy radiu, który znajduje się w tej samej wiązce co wspomniany wyżej cinch. Tu zwróć uwagę na nazwę: BACK-CAR/REVERSE/CAMERA-BACK.
-
Sprawdź, czy po wbiciu wstecznego kamera się uruchamia.
Jest także prostsze rozwiązanie, jak zamontować kamerę cofania. Wystarczy, że łączy się ona z odbiornikiem poprzez Bluetooth czy radiowo. Wówczas musisz tylko umiejscowić urządzenie w odpowiednim miejscu na rejestracji i zamontować ekran, który często będzie zintegrowany z lusterkiem wstecznym . Całość powinna działać po podłączeniu i włączeniu urządzeń bez dodatkowego podpinania kabli.