ZDrogi.pl Porady Jak poprawnie używać świateł?
Foter.com

Jak poprawnie używać świateł?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Światła do jazdy dziennej i mijania

Należy przede wszystkim pamiętać, że w Polsce panuje obowiązek poruszania się z włączonym oświetleniem przez całą dobę. Jak nazwa wskazuje światła dzienne uruchamiamy w dzień przy normalnej przejrzystości od świtu do zmierzchu. Światła te nie pełnią jednak funkcji poprawy naszej widoczności tylko służą do określania naszego położenia i są bardziej przydatne innym kierowcom.

Innym rodzajem są światła mijania, które od kilku lat muszą być uruchomione obowiązkowo przez całą dobę. Co prawda pobierają więcej energii od lamp przeznaczonych do jazdy dziennej, aczkolwiek są bardziej uniwersalne. W przeciwieństwie do nich przydadzą się w czasie jazdy w trudniejszych warunkach jak deszcz czy mgła. Dodatkowo światła mijania są wskazane przy wjeździe do tunelu.

Uszeregowaliśmy wspólnie oba typy, ponieważ w trakcie jazdy musimy mieć włączone jedno z nich. Prawo o ruchu drogowym daje nam wybór, ale patrząc na właściwości zdecydowanie lepszym wyborem będą światła „krótkie”. Ważne aby nie zapalać obu naraz. Co prawda poszczególne samochody nie dysponują oddzielnym oświetleniem do jazdy dziennej, lecz dobierają odpowiednie ustawienia zgodne z panującą pogodą.

Rozwiązanie jest wygodne, jednak posiadają wadę, gdyż przy niekorzystnej aurze mogą się nie uruchomić. Ponadto od lutego 2011 roku, wszystkie samochody do masy 3,5 t sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej.

Światła drogowe

Światła drogowe, znane potocznie jako „długie” używamy od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych trasach bez znaczenia czy jest to obszar zabudowany czy nie. Te światła zwiększają widoczność i znajdują się wyłącznie z przodu pojazdu. Możemy z nich użytkować zamiast świateł mijania lub wraz z nimi. Należy pamiętać aby wyłączyć „długie” w przypadku gdy mijamy kolumnę pieszych lub kiedy kierowca z naprzeciwka zmienia światła drogowe na mijania.

Światła przeciwmgłowe

To oświetlenie jest odpowiednie w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza wynikającej z opadów deszczu lub śniegu oraz gdy panuje mgła. W takich okolicznościach należy włączyć światła mijania i/lub przeciwmgłowe przednie. W momencie jeśli pogoda ogranicza widoczność na mniej niż 50 metrów, można uruchomić światła przeciwmgłowe tylne.

Z lamp przeciwmgłowych możemy korzystać też jeśli warunki atmosferyczne są dobre. Wyjątkiem jest jazda w na krętej drodze, odpowiednio oznaczonej znakami drodze w czasie od zmierzchu do świtu.

Światła pozycyjne i postojowe

Pora określić kiedy trzeba włączyć światła pozycyjne i postojowe. Pierwsze z wymienionych są obowiązkowym uposażeniem każdego auta. Lampy znajdują się zarówno z przodu (oświetlenie białe) oraz z tyłu (barwa czerwona) i są nieodzowne w trakcie postoju lub zatrzymania się w warunkach utrudnionej widoczności , nie wynikających z warunków ruchu bądź przepisów.

Gdy nie mamy za sobą przyczepy lub zespół pojazdów nie jest dłuższy niż 6 metrów, możemy skorzystać ze świateł postojowych, które nie są obowiązkowym elementem i spełniają podobną funkcję do kierunkowskazów. Mamy prawo też włączyć je od strony środka jezdni np. jeśli znajdujemy się po prawej stronie, to zapalamy światła wyłącznie po lewej stronie.

Przy tej zasadzie nie wliczamy pojazdów z wystającym ładunkiem wymagającym oznaczenia dodatkowymi światłami. W sytuacji kiedy zatrzymanie trwa dłużej niż minutę oraz na tym samym pasie ruchu przed nim i za nim stoją inne pojazdy, dozwolone jest wyłączenie także świateł zewnętrznych.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo