Formalności po sprzedaży auta - umowa, urząd, ubezpieczyciel
Dobre ogłoszenie wciąż w cenie
Wszystko zaczyna się od przygotowania dobrej oferty. Wielu sprzedających nie zastanawia się nad tym, jak dobrze sprzedać samochód, stąd ich ogłoszenia są niskiej jakości. Co to znaczy? Kluczem do szybkiego i korzystnego zbycia auta jest właściwe wyeksponowanie przedmiotu sprzedaży. Trzeba więc zrobić wszystko, by pojazd wyszedł jak najlepiej, ale i zadbać o uczciwość.
Przede wszystkim zdjęcia. Trzeba je robić z głową, nie tak, by nieopatrznie okazywały się selfie w karoserii. Muszą pokazywać samochód w dobrym świetle. Dobrze, by było ich wiele, by łatwiej było zorientować się, co to za model i co ma w środku. Druga rzecz to tytuł. Mnóstwo osób wybiera krzykliwe hasła, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Trzecia kwestia to cena. Musi być racjonalnie dobrana do wartości auta. Oczywiście możesz sobie pozwolić na to, że będzie nieco zawyżona, by można było negocjować, ale nie może być zupełnie oderwana od rzeczywistości. Wówczas nie ma mowy o załatwianiu formalności po sprzedaży auta, bo żadnej transakcji nie będzie. Pilnuj rzetelności, ale eksponuj zalety – to najważniejsze cechy ogłoszenia.
Sporządź prawidłową, chroniącą obie strony umowę
Transakcji dokonuje się na podstawie umowy. To ona jest podstawą prawną do roszczeń własnościowych i otrzymania pieniędzy. Należy więc zadbać o każdy szczegół, tak by nie było w niej żadnego punktu zagrażającego kupującemu lub sprzedającemu. Uczciwa umowa to wynik rzetelności i szacunku każdej ze stron. Warto jednak przypilnować, by znalazło się w niej wszystko, co powinno.
Załatwiając formalności po sprzedaży auta, nie można zapomnieć o brzmieniu umowy. W niej określone są dokładne dane sprzedającego i kupującego, data i miejsce spisania umowy i cena. To oczywiste. Jeśli nie określisz daty przekazania pojazdu dokładnie, to w momencie podpisania umowy i przekazania pieniędzy pojazd zmienia właściciela.
W dokumencie trzeba także zawrzeć informacje odnośnie do przedmiotu umowy, a więc markę, model, pojemność silnika czy numer VIN, a także wskazać, że sprzedający jest faktycznym i jedynym właścicielem samochodu. Do tego ważne jest oświadczenie kupującego na temat tego, czy zapoznał się ze stanem faktycznym. Umowa może zawierać przekazane stronie dokumenty dotyczące pojazdu oraz informację, po czyjej stronie jest podatek od zakupu.
Wydział komunikacji – pierwszy cel po sprzedaży auta
Umowa podpisana, samochód wydany, czas na formalności po sprzedaży auta. Pierwsze kroki trzeba skierować do odpowiedniego urzędu, a dokładniej do jego wydziału komunikacji. Tam, gdzie pojazd został zarejestrowany. Teoretycznie na byłym już właścicielu ciąży bowiem odpowiedzialność za powiadomienie o zbyciu samochodu.
Ile masz czasu na kontakt z urzędem? W terminie 30 dni powinieneś zgłosić się i powiadomić wydział komunikacji o tym, że zbyłeś auto. Dodatkowo powinieneś potwierdzić transakcję umową, dlatego jej odpowiednie spisanie jest tak ważne. Oczywiście termin 30 dni to tylko teoria, bo w rzeczywistości nie ma środków prawnych, by ścigać tych, którzy się spóźniają.
Problemem może być jednak to, że gdy nowy właściciel także nie powiadomi urzędu, jego wykroczenia wciąż będą trafiały na konto poprzedniego posiadacza pojazdu. Oczywiście da się to wszystko wyjaśnić i wyprostować, tylko po co się stresować i dokładać sobie dodatkowych problemów? Lepiej załatwić te formalności po sprzedaży auta, by nie mieć kłopotów.
Jakie obowiązki ma sprzedający względem urzędu skarbowego?
Co do zasady każda transakcja sprzedaży podlega opodatkowaniu. Są jednak wyjątki, a więc na przykład, gdy samochód jest wart mniej niż 1000 złotych albo wówczas, gdy samochód kupowany jest z rąk komisanta. Kim on jest? W terminologii prawniczej to osoba, która prowadzi działalność gospodarczą lub sama firma.
Podatek w myśl obiegowej opinii zawsze płaci kupujący. Rzeczywiście przyjęło się, że to osoba nabywcy jest obciążona opłatami tego typu, jednak przepisy nie są jednoznaczne. Wynika to raczej z praktyki niż z dokładnych zapisów. Innymi słowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych można się podzielić lub zapłacić go może także sprzedający.
Warto pamiętać o formalnościach po sprzedaży auta. W przypadku zapłaty podatku, trzeba zachować dowód wpłaty przez 5 lat. Obowiązek opłaty dla fiskusa powstaje także, jeśli sprzedający zbywa pojazd drożej, niż kupił go przed upływem 6 miesięcy od dnia nabycia. Wówczas różnicy nie opłaca się jednorazowo, ale należy ją uwzględnić w rocznej deklaracji podatkowej.