ZDrogi.pl Porady Czym są i czy warto korzystać z biopaliw?
pixabay.com

Czym są i czy warto korzystać z biopaliw?

19 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor zDrogi.pl

Biopaliwo – o czym właściwie mówimy?

Wiele się o nich słyszy, na rynku, nie tylko zagranicznym, ale i polskim, są już od dłuższego czasu, a wciąż w naszym kraju traktuje się je trochę po macoszemu. Biopaliwa – czym są i czy warto z nich korzystać? Zacznijmy od prostej definicji. Formalnie rzecz biorąc, są to wszystkie paliwa, które produkowane są z biomasy, a tę określa się jako całość materii roślinnej i zwierzęcej, która ulega biodegradacji , ale także produkty przemian materii.

Od razu widać, że zakres pochodzenia tego rodzaju ekologicznego paliwa jest szeroki. Z jednej strony mogą to być zboża, z drugiej koński czy krowi nawóz. Mnóstwo źródeł powoduje także, że i forma produktu końcowego jest różna. Nie ma jednego rodzaju biopaliwa; są za to paliwa ekologiczne w formie ciekłej, stałej i gazowej. Różnorodność jest tu wielką zaletą.

Termin biopaliw jest szerszy niż tylko użytek motoryzacyjny. To paliwo odnawialne, co pozwala mu być nośnikiem takiej energii. Ale czy można dokładniej scharakteryzować to, co nazywamy paliwem biologiczny w motoryzacji? Jak najbardziej, głównie składem. Przyjmuje się, że za biopaliwa uznaje się takie paliwa, których ponad 80% to biomasa . Najczęściej mówimy o biopaliwach ciekłych.

Różne rodzaje biopaliw i ich zastosowanie

Powiedzieliśmy już sobie, że w przypadku biopaliw mamy różne źródła i różne formy, pod którymi mogą występować . Dlatego bardzo łatwo dokonać podziału paliwa ekologicznego na różne rodzaje. Jeśli nie wiesz, czym są biopaliwa i czy warto z nich korzystać, to nasz artykuł na pewno Cię oświeci. Pierwsze rozróżnienie już zrobiliśmy. To paliwa gazowe, ciekłe i stałe.

W pierwszej kategorii mamy przede wszystkim dobrze znany biogaz. Otrzymuje się go w procesie beztlenowej fermentacji biomasy, a składa się głównie z silnie wybuchowego metanu. Gazową formę przyjmuje też gaz drzewny, który powstaje w wyniku zgazowania drewna, ale generalnie często właśnie proces zgazowania biomasy stoi u progu produkcji tego rodzaju paliwa.

Druga kategoria zgodnie z naszym podziałem to paliwa ciekłe, o których najczęściej słyszymy w Polsce. Tutaj najchętniej wymienia się biodiesla i bioetanol. Mamy też olej roślinny, metanol i butanol. Powstają poprzez mieszanie się rafinowanej ropy naftowej z odpowiednio przetworzoną biomasą. Na tej samej zasadzie paliwo określane jako E85, czyli w 85% składające się z etanolu, również należy do biopaliw.

Paliwa stałe raczej nie są wykorzystywane w motoryzacji. Najczęściej spotyka się je w domach, które ogrzewane są piecami. Biomasa to w tym przypadku drewno, zrębki, brykiet czy węgiel drzewny. W tej kategorii można także wymienić na przykład zboże, w tym szczególnie owies. Do tej kategorii zalicza się także torf.

Gdzie w Polsce dostępne jest biopaliwo?

Powoli zaczyna być jasne, czym są biopaliwa i czy warto z nich korzystać. Trzeba jednak sobie określić jasno: czy w Polsce w ogóle jest łatwość dostępu do takiego napędu? Czy mamy przystosowane stacje paliw do tego, by nie tankować na nich tylko zanieczyszczającego środowisko oleju napędowego czy wysokooktanowej benzyny? Czy ekologiczny kierowca ma czego szukać w naszym kraju?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno nie jesteśmy w czołówce krajów, które stawiają na odnawialne źródła energii i alternatywne paliwa. Nie jest jednak tak, że jesteśmy pustynią. Zwykle na polskich stacjach benzynowych łatwo spotkać dystrybutory z biodieslem . Jest zdecydowanie najczęstszy. Jest to mieszanka estru metylowego kwasu tłuszczowego oraz oleju napędowego.

Zdarza się, że na polskich cepeenach pojawiają się estry metylowe oleju rzepakowego. To paliwo odnawialne w czystej postaci, nie ma tu dodatku oleju napędowego, ale także może być użyte tylko z silnikiem wysokoprężnym. Z kolei tradycyjną benzynę zastępuje tzw. bioetanol, czyli E100. W znikomych ilościach pojawia się także biobenzyna, czyli E85.

Po co tankować biopaliwem?

Skoro w naszym kraju nie ma zbyt wielu możliwości do tankowania paliwem odnawialnym, to czy w ogóle korzystnie jest wiedzieć, czym są biopaliwa i czy warto z nich korzystać? Zdecydowanie tak, bo przede wszystkim są ekologiczne. To właśnie dbałość o środowisko jest największym motorem napędowym w pracach nad kolejnymi możliwościami wykorzystania biomasy.

W zasadzie wśród użytkowników takiego rodzaju paliwa mamy dwa fronty. Z jednej strony osoby z silnikami wysokoprężnymi, które są raczej niezadowolone z obecności paliwa ekologicznego w układzie napędowym auta. Motor Diesla nie tylko nie miał lepszego smarowania oraz osiągów, ale dodatkowo można było zaobserwować wzrost spalania i większe wydatki.

Nieco lepiej radzi sobie biobenzyna. Co prawda tego rodzaju mieszanki muszą być stosowane tylko w silnikach odpowiednio do tego przystosowanych, jednak są znacznie tańsze, a do tego powodują wyraźnie zauważalny przyrost mocy. Znane są przypadki, gdzie liczba koni mechanicznym wzrastała o 40 i więcej, sięgając powyżej 200 KM. To sprawia, że na pytanie o biopaliwa – czym są i czy warto z nich korzystać – trzeba odpowiedzieć niejednoznacznie.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo