3 najpopularniejsze sporty samochodowe Polaków
Artykuł zewnętrzny
Sporty samochodowe mają w Polsce od wielu lat niezmiennie duże grono stałych fanów. Sprawdźmy, które z nich cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród kibiców. Oto 3 najpopularniejsze dyscypliny.
Formuła 1
Wyścigi superszybkich bolidów od zawsze wzbudzały ogromne emocje. Formuła ewoluowała w ciągu kolejnych lat, ale mimo to wciąż jest sportem w którym toczy się walka o dużą stawkę. Polacy dobrze znają zasady i obserwują zmagania ulubionych zawodników na torach znajdujących się w różnych zakątkach świata.
Jednym z ciekawszych aspektów tego sportu samochodowego jest to, że każdy z tych pojazdów ma zupełnie inne osiągi i parametry ukryte pod maską. Mimo tego, że wszystkie wyglądają podobnie, to jednak sprawują się różnie w zależności od trasy, pogody, określonej prędkości i wielu innych czynników włączając w to oczywiście unikatowe umiejętności kierowców. Potwierdzają to m.in. przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie .
Wyścigi WRC
Kierowcy pędzą w swoich podrasowanych pojazdach przez ostępy leśne z prędkością prawie 200 kilometrów na godzinę. Szalone skoki i ostre zakręty są tutaj na porządku dziennym. To musi budzić bardzo duże emocje. Polacy uwielbiają obserwować kierowców WRC, którzy nie boją się rozpędzać do tak dużych prędkości w niesprzyjających warunkach i trudnym terenie. W tym szaleństwie jest jednak pewna metoda. Umiejętności odgrywają tutaj diametralną rolę, a margines błędu staje się niebezpiecznie mały. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kierowca wypadł z trasy i zakończył wielogodzinny wyścig na jednym z ostatnich miejsc.
Kibice obserwują te zmagania zarówno z zacisza własnego domu, jak i bardzo często udają się na jeden z odcinków trasy, aby zobaczyć na żywo jedynie wycinek kilkusekundowego przejazdu poszczególnych zawodników. Ze względu na tak duże prędkości nie sposób uchwycić nic więcej. Mimo to zainteresowanie jest ogromne. Każdego roku organizowane są w Polsce i za granicą turnieje, które mobilizują kolejnych zawodników do walki o najwyższe trofeum.
Wyścigi gokartowe
Widać wyraźną tendencję wzrostu zainteresowania wyścigami gokartów. Te niepozorne pojazdy są w Polsce całkiem popularne ze względu na łatwą dostępność i powstające co jakiś czas nowe tory do jazdy. Organizowane są turnieje, które przyciągają już nie tylko lokalną telewizję oraz prasę. Mówi się coraz więcej o tym, że jest to swoista kopalnia talentów i możliwość lepszego startu do bardziej poważnych wyścigów samochodowych. Turnieje z roku na rok stają się coraz bardziej profesjonalne i są oglądane przez kibiców poszukujących dużych emocji, których nie brakuje w trakcie kontaktowych starć gokartów.
KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.
KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.