Znaki drogowe dla pojazdów wojskowych
Źródło: BiznesInfo.pl

Niezwykle rzadko spotykane znaki drogowe. Tłumaczymy, co oznaczają

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
24 Lipca 2020

Znaki drogowe barwy żółtej przedstawiające pojazdy wojskowe nie są codziennym widokiem przy drogach. Co jednak należy zrobić, jeśli na takie natrafimy? Czy nas dotyczą? Czy pojazdy wojskowe są uprzywilejowane? Zdradzamy jak się zachować.

Znaki drogowe przedstawiające pojazdy wojskowe to oznaczenia, które mogą zobaczyć polscy kierowcy, m.in. w pobliżu miejsc, gdzie prowadzone są ćwiczenia.

Żółte znaki oraz zawarte na nich informacje dotyczą pojazdów wojskowych. Jak się jednak zachować, gdy takie pojazdy będą przemieszczały się w pobliżu naszego samochodu?
Kto w takich sytuacjach ma pierwszeństwo?

Chyba nikt, nie chciałby wymusić pierwszeństwa przejazdu na kilkdziesięciotonowym czołgu.

Znaki drogowe dla wojskowych pojazdów:

Znaki Drogowe dla pojazdów wojskowychZnaki Drogowe dla pojazdów wojskowych
BiznesInfo.pl

Nietypowe znaki pionowe na dobre powróciły na drogi w związku z ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20, które rozpoczęły się 28 lutego, a zakończą dopiero w sierpniu.

Nie mają one żadnego znaczenia dla zwykłych pojazdów. Mogą być jednak użyteczną informacją dla kierowców. Informują nas wcześniej, że na drodze możemy zobaczyć takie pojazdy.

Dzisiaj grzeje:

1. Sytuacja jest fatalna. Szczena z Chłopaków do wzięcia błaga o pomoc
2. Gdzie najciężej zdać prawo jazdy? Nikt się nie spodziewał, że tam może być najtrudniej
3. Pierwsze objawy zawału serca. Nie wolno ich lekceważyć

Przejazdy zaplanowano na godziny wieczorne i nocne, żeby jak najmniej utrudniać ruch drogowy. GDDKiA informuje jednak, że niektóre z nich będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytu. W związku z tym apeluje o uwagę kierowców.
- Od 28 lutego wojska sprzymierzone w ramach ćwiczeń będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Znaki drogowe: Czy wojskowe pojazdy są uprzywilejowane?

Znaki drogowe koloru żółtego, które przedstawiają pojazdy wojskowe, mówią o dopuszczalnej masie pojazdów.

Co, jednak gdy na drodze zobaczymy kolumnę wojskowych pojazdów?

Pojazdy wojskowe nie są uprzywilejowane i możemy je traktować jak każdy inny pojazd na drodze. Należy jednak pamiętać, że próba wyprzedzania kolumny pojazdów wojskowych należy do jednych z najniebezpieczniejszych manewrów. Zalecamy więc cierpliwy przejazd za kolumną.

Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćZabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkośćCzytaj dalej

Pamiętać należy również, że nie możemy wyprzedzać kolumny wojskowej, jeśli na jej początku i końcu będą znajdowały się pojazdy Żandarmerii Wojskowej wysyłające sygnały dźwiękowe i świetlne.
W takiej sytuacji każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek ułatwić jej przejazd.

Nie można wtedy takiej kolumny wyprzedzać w terenie zabudowanym oraz rozdzielać wjeżdżając pomiędzy pojazdy.

Ponadto pamiętajmy, że takie pojazdy mają bardzo dużą masę własną, a co za tym idzie, ich droga hamowania jest znacznie dłuższa niż typowego samochodu osobowego. Spotykając wojskowe pojazdy na drodze, weźmy też pod uwagę, że często maj znacznie ograniczoną widoczność.

Zobacz także:

1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
2. Kierowco, nowe przepisy coraz bliżej. Tak prosto jeszcze nie było
3. Gdzie najciężej zdać prawo jazdy? Nikt się nie spodziewał, że tam może być najtrudniej
4. Karambol w Szczecinie. Zginęło aż sześć osób - Sprawcy grozi długa odsiadka
5. Kierowca TIR-a myślał, że nikt nie zauważy. ITD wyprowadziło go z błędu. Dostał gigantyczny mandat
6. Kompletnie pijany nastolatek zniszczył auto na minuty na oczach policjantów. Lista jego przewinień jest znacznie dłuższa

Następny artykuł