ZDrogi.pl
Przegapisz znak D-6 i możesz stracić prawo jazdy

Google StreetView

Zmiany w przepisach. Przegapisz ten znak i możesz stracić prawo jazdy

6 Października 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Od dawna mówi się o nadchodzących zmianach, które mają być bezlitosne wobec kierowców, którzy nie stosują się do przepisów (lub ich nie znają). Nie brakuje głosów, że zaproponowane kary są zbyt surowe, ale sam pomysł poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez wprowadzenie zasady „zero tolerancji” wydaje się słuszny.

W świetle nowych przepisów wyjątkowo surowo karane będą wykroczenia popełniane w pobliżu i na przejściach dla pieszych. Wzrosną nie tylko kwoty mandatów, ale równie liczba punktów karnych przyznawanych za wykroczenia. Zmianie nie ulegnie jednak maksymalny limit punktów - w związku z tym łatwiej będzie o utratę prawa jazdy.

Kierowcy będą musieli nauczyć się, że znak D-6 ma ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa pieszych, jak i grubości ich portfeli. Za wyprzedzanie w pobliżu „zebry” będzie można stracić prawo jazdy.

Znak D-6

Znak D-6

Znak D-6 sygnalizuje nas o obecności przejścia dla pieszych - oznacza to, że nie możemy wyprzedzać w jego pobliżu innych pojazdów oraz omijać stojących uczestników ruchu. W świetle ostatnich zmian należy również pamiętać o konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na pasy. Zawsze należy w pobliżu przejścia zachować szczególną ostrożność.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Nagranie wypadku na S8. TIR spadł z wiaduktu i dachował. Kierowca nie żyje

Nagranie wypadku na S8. Ostatnie chwile kierowcy Volvo

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w przepisach już wkrótce

Nowe przepisy mają obowiązywać już od grudnia 2021 roku. W ich świetle wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przechodzącym, naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych, a także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, może skończyć się mandatem w wysokości 1,5 tys. złotych.

Nowe przepisy przewidują również wprowadzenie surowszych kar za popełnione wykroczenie w warunkach recydywy. Jeśli w ciągu dwóch lat popełnimy je ponownie, to kara będzie dwukrotnie wyższa i wyniesie aż 3 tys. złotych.

Jeśli dojdzie do narażenia pieszego na wyraźne zagrożenie, konsekwencje będą jeszcze poważniejsze. Kierowcy będą musieli liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: se.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >