Zmiana Opon
Źródło: Pokoleniezero

Zmiana opon na letnie już możliwa. Są jednak pewne ograniczenia

Piotr DutkaPiotr Dutka
10 Kwietnia 2020

Szybka i sprawnie przeprowadzona interwencja ludzi związanych z branżą motoryzacyjną spowodowała, że Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na wymianę opon z zimowych na letnie. Wprowadzone rozporządzenie nie dotyczy jednak wszystkich kierowców.

Zmiana opon? W dobie pandemii nie każdy będzie miał taką możliwość

Epidemia koronawirusa panująca w naszym kraju spowodowała, że wielokrotnie dochodziło do niejasnych i kontrowersyjnych sytuacji powiązanych z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia. Przypadek trzech mężczyzn ukaranych mandatem za skorzystanie z myjni bezdotykowej, czy wysokie kary dla czterech dziewczyn siedzących w samochodzie to jedne z licznych przypadków egzekwowania kar przez policję.

Na szczęście pozytywny skutek przyniosła interwencja Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Związku Dealerów Samochodów. Dzięki ich wstawiennictwu, Ministerstwo Zdrowia zmodyfikowało swoje obostrzenia.

Wprowadzona zmiana będzie jednak dotyczyć jedynie kierowców, którzy używają samochodów jako niezbędnego środka transportu do pracy oraz do zaspokajania najważniejszych potrzeb życiowych.

Właściciele pojazdów, którzy są objęci kwarantanną, bądź nie są zmuszeni do obowiązkowego przemieszczania się za pomocą auta, muszą poczekać ze zmianą ogumienia i dokonać tego jak sytuacja wróci do normy.

"Doceniamy szybką reakcję Ministerstwa Zdrowia na nasz apel" – stwierdza Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wysokie kary za zwykłe przebywanie w samochodzie? Absurdalna sytuacjaWysokie kary za zwykłe przebywanie w samochodzie? Absurdalna sytuacjaCzytaj dalej

Związek Oponiarski swój apel uargumentował faktem, że zakazanie możliwości wymiany opon to narażanie życia i zdrowia kierowców. Ogumienie zimowe nie jest odpowiednim wyborem przy obecnych temperaturach wynoszących już ponad 10 stopni Celsjusza. Przy hamowaniu z prędkości 100 km/h na godzinę zatrzymamy się nawet o 16 metrów dalej niż w przypadku opon letnich! To aż 4 długości przeciętnego samochodu osobowego.

Następny artykuł