Wnetrze autobusu miejskiego
Źródło: Gazeta Wyborcza

Zbyt duża liczba pasażerów w komunikacji miejskiej? Może interweniować policja

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Marca 2020

W sytuacji, gdy w jednym ze środków komunikacji miejskiej ilość pasażerów przekracza wymagany limit, kierowca może poprosić policję o pomoc. Ma to wpłynąć na bezpieczeństwo osób podróżujących oraz zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19

Koronawirus zmienia zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej

W związku z kryzysową sytuacją w naszym kraju związaną z szerzącą się epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, w życie weszło wiele nowych przepisów i obostrzeń. Spora część dotyczy transportu oraz podróżowania komunikacją miejską. Rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Ciarka przypomniał o komunikatach odnoszących się do bezpiecznego podróżowania w środkach komunikacji zbiorowej. Dotyczy to postanowienia, wedle którego, wewnątrz tramwaju bądź autobusu nie może przebywać więcej osób aniżeli połowa miejsc siedzących. Inspektor wskazuje, również, że takie informacje mają być wyświetlane wewnątrz tramwajów oraz miejskich autobusów.

Kierujący środkami komunikacji miejskiej mają wracać uwagę na ilość pasażerów

Wedle nowych rozporządzeń motorniczy bądź kierowca autobusu mają zwracać uwagę na liczbę wsiadających osób oraz na bieżąco kontrolować ilość pasażerów. W sytuacji, gdy podróżni nie stosują się do poleceń kierowcy, a ich liczba przekracza dozwolony limit, kierujący pojazd może wezwać funkcjonariuszy policji. Interwencja służb mundurowych będzie w takiej sytuacji uzasadniona, ponieważ motorniczy ani kierowca nie mają odpowiedniej mocy prawnej do egzekwowania prawa, poza zwykłym apelem. Tak całą procedurę tłumaczy inspektor KGP Mariusz Ciarka.

Nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się - Jak korzystać z auta?Nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się - Jak korzystać z auta?Czytaj dalej

Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Dzisiaj na specjalnej konferencji, prezydent Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem. O ile zachowamy zdrowy rozsądek, wprowadzone zmiany nie powinny być dla nas w większym stopniu dotkliwe. Do tej pory wszystkie obostrzenia, które zostały wprowadzone, były stopniowane, aby społeczeństwo mogło się przyzwyczaić do nowych realiów, powiedział inspektor Mariusz Ciarka.

Podkreślił również, że każde z wprowadzonych obostrzeń nie jest za karę, a tylko i wyłącznie dla dobra i bezpieczeństwa obywateli.

Następny artykuł