Radar policyjny
Źródło: KCI Kutno

Zawieszono kursy redukujące punkty karne. Co to oznacza w praktyce ?

Piotr DutkaPiotr Dutka
28 Marca 2020

Kierowcy posiadający ciężką nogę nie zredukują swoich punktów karnych. Przynajmniej nie w najbliższym czasie. Specjalne szkolenia umożliwiające pozbycie się nadmiaru punktów zostały zawieszone do odwołania

WORD-y odwołują egzaminy, a także szkolenia redukujące liczbę punktów karnych

Pandemia koronawirusa komplikuje życie milionom Polaków. Grupą, która może czuć się szczególnie poszkodowana w związku z zaistniałą sytuacją, są przyszli i obecni kierowcy. Tych pierwszych epidemia wirusa pozbawiła możliwości zdania prawka, a drugich zmniejszenia kłopotliwych punktów karnych.

Do tej pory wszyscy ci, którzy niebezpiecznie zbliżali się do limitu 24 punktów (lub 20 pkt dla posiadaczy „prawka” mniej niż rok) mieli możliwość zapisania się na specjalne szkolenie. Wystarczyło przeznaczyć kilka godzin na kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, dodatkowo zapłacić 300 zł i można było odjąć ze swojego konta 6 punktów karnych. Taka możliwość przysługiwała kierowcom raz na pół roku.

W zaistniałej sytuacji epidemiologicznej piraci drogowi są mocniej narażeni na utratę prawa jazdy. Na domiar złego zbyt szybko nie będą mogli go odzyskać, ponieważ większość ośrodków w kraju odwołała także państwowe egzaminy na prawo jazdy.

Jak sprawdzić punkty karne ?

  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet.
  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod.
  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty

Profil zaufany jest niezbędny do sprawdzenia liczby punktów karnych obciążających nasze konto. Można go załozyć rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości.

Warto wspomnieć, że nie można sprawdzić ilości punktów zgomadzonych przez inną osobę.

Limit 24 punktów karnych zostaje całkowicie wyzerowany w następujących sytuacjach:

  • po roku od ich otrzymania
  • po zakończeniu szkolenia, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych, w którym można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy (po szkoleniu suma punktów karnych zostanie zmniejszona jedynie o 6 najstarszych punktów),
  • po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy - jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy.

Następny artykuł