ładowanie elektrycznego BMW
Źródło: ElektrycznaRewolucja

Zakup używanego auta elektrycznego. Czy jest opłacalny?

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Marca 2020

Samochody elektryczne z roku na rok zwiększają swoją popularność, skutecznie poszerzając grono odbiorców. W związku ze wzrostem zainteresowania, na naszym rynku pojawia się coraz więcej używanych egzemplarzy, których cena szokuje coraz mniej. Czy zakup używanego pojazdu na baterie to rozsądne rozwiązanie?

Skąd pochodzi większość elektryków, dostępnych na polskim rynku

Większość używanych samochodów elektrycznych, które są dostępne w naszym kraju, pochodzi z importu. Sprowadzane są głównie z Europy, choć kierunek amerykański również jest obecny. Jeśli chodzi o europejskie egzemplarze, są one w głównej mierze powypadkowe, niektóre sprzedawane w opłakanym stanie. Plusem jest fakt, że oferowane modele są stosunkowe młode, od rocznika 2016 wzwyż. Drugą opcją są samochody sprowadzane zza oceanu. Zaletą amerykańskiego rynku elektrycznych samochodów jest ich ilość. W Stanach sprzedawane były od roku 2013 więc bardzo łatwo znaleźć tani pojazd. Ogromna ilość samochodów z USA jest w bardzo dobrym stanie, co niewątpliwe jest wielką zaletą tego rynku.

Czy zakup elektrycznego auta jest opłacalny?

Największą wadą samochodów na prąd jest wysoki koszt zakupu. Nie ma różnicy czy pojazd wyjechał wraz z nami z salonu, czy kupiliśmy używany model. Ceny są wyższe niż w przypadku spalinowych odpowiedników. Wersje ze zwykłym napędem można kupić nawet o połowę taniej, co widocznie wskazuje różnicę w kosztach zakupu. Jednak tańsza eksploatacja skutecznie redukuje wydatki, co jest bardzo kuszącą opcją. Średnie koszt przejazdu 100 kilometrów w przypadku samochodu elektrycznego wynosi 14 złotych, w aucie z silnikiem spalinowym taka podróż kosztuje nas średnio 38 złotych. Oszczędzamy zatem 24 złote na 100 kilometrach. Naprawdę niezły wynik.

Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania samochodu elektrycznego

Posiadanie elektrycznego samochodu generuje kilka znaczących korzyści, szczególnie dla kierowców nastawionych na oszczędność nie tylko czasu, ale i gotówki. Ważną zaletą posiadania samochodu na prąd jest możliwość poruszania się buspasem. Według ustawy o elektromobilności. samochody elektryczne mogą poruszać się po wszystkich buspasach w Polsce. Darmowy postój jest kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem pojazdu z segmentu EV.

Najlepsze Elektryczne SUV-y w 2020 roku. Zobacz co rządzi w segmencie EVNajlepsze Elektryczne SUV-y w 2020 roku. Zobacz co rządzi w segmencie EVCzytaj dalej

Gdzie można załadować samochód elektryczny?

Kluczowym aspektem posiadania samochodu elektrycznego jest dostępność miejsc szybkiego ładowania. Istnieje możliwość ładowania pojazdu w domu z gniazda 230V. Takie rozwiązanie jest bardzo czasochłonne, bo żeby uzyskać plus minus 100 km zasięgu, trzeba ładować samochód około 8-10 godzin. Obecnie są dostępne specjalne systemy szybkiego ładownia, aczkolwiek udostępnione są jedynie w modelach klasy premium, bądź nowszych egzemplarzach. Drugą opcją są miejskie stacje. W samej Warszawie funkcjonuje wiele bezpłatnych punktów. Jedynym minusem jest czas ładowania. W skrócie jest bardzo długi.

Zakup samochodu elektrycznego nie jest dla każdego

Pomysł kupna pojazdu w pełni elektrycznego jest przeznaczony jedynie dla wąskiego grona odbiorców. Głównie dla osób poruszających się tylko po aglomeracji miejskiej. W głównej mierze chodzi o dostępność stacji ładownia (miejskiego bądź własnego). Samochody na prąd zapewniają oszczędną komfortową jazdę, która jest zdecydowanie tańsza od zwykłej eksploatacji samochodu z napędem spalinowym. Być może ten argument przekona wszystkich sceptyków, do zamiany swojego prywatnego spalinowego auta na elektryczny egzemplarz.

Następny artykuł