Zakaz parkowania tyłem do budynku
Źródło: YouTube: Panie Jacku

Czy zakaz parkowania tyłem do budynku jest legalny?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
24 Listopada 2020

Zakaz parkowania tyłem do budynku to wraz z "zakaz gry w piłkę" najpopularniejsza tabliczka na osiedlach. Czy faktycznie zakaz ma podstawy prawne? Okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

„Zakaz parkowania tyłem do budynku” - tabliczki z podobną treścią można znaleźć na wielu osiedlowych parkingach.

W jakim celu? Otóż założenie jest proste - auto wydech ma z tyłu, więc stojąc tyłem do elewacji „pompuje” spaliny ludziom w okna. Niektórzy uważają, że parkowanie samochodów tyłem do elewacji sprawia, że ta szybciej się niszczy i brudzi.
Czy wprowadzanie zakazu parkowania tyłem jest zgodne z prawem?

Zakaz parkowania tyłem do budynku. Zgodny z prawem?

Polska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliPolska policja zatrzymała amerykańską. Jak zajrzeli do dowodu rejestracyjnego, to dopiero się zdziwiliCzytaj dalej

Zobacz także: Nastolatek w BMW z impetem wbił się w ciężarówkę. Jego mama zginęła w tragicznych okolicznościach

Teoretycznie w brzmieniu ustawy o ruchu drogowym nie znajdziemy żadnych przepisów, które mogłyby się odnosić do takiego zachowania.

Z drugiej strony art. 60 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym zakazuje kierującemu oddalania się od uruchomionego pojazdu oraz pozostawienia pracującego silnika w czasie postoju w obszarze zabudowanym.
To oznacza, że nie możemy, np. odśnieżać auta, gdy silnik pracuje. Odpada również czekanie w aucie, np. na nagrzanie wnętrza.

Pamiętajmy, że złamanie powyższych przepisów może kosztować nas mandat w wysokości 100 zł.

Zakaz parkowania tyłem do budynku. Czy robi jakąkolwiek różnicę?

Teoretycznie mieszkańcy budynku nie powinni więc obawiać się, że ktoś im będzie stał i „smrodził” spalinami pod oknem.

Nie zmienia to jednak faktu, że w Prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy przepisu, który wprost zakazywałby stawania tyłem do budynku czy chodnika.

Czy zatem zakaz parkowania tyłem do budynku to „widzimisię” i nie trzeba się nim przejmować?

Niekoniecznie. Wspomniane tabliczki często stosowane są na drogach osiedlowych, na których zarządcami są np. deweloperzy. W takim przypadku to na nich ciąży obowiązek określenia zasad ruchu na danym odcinku - w związku z tym postawione przez niego znaki powinny być wiążące dla kierowców.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraPrawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Na sprzedaż trafiło BMW M1 należące do Paula WalkeraCzytaj dalej

Następny artykuł