Zakaz przemieszczania się ogłoszony
Źródło: YouTube: mpiwowski

To już pewne. W Sylwestra zakaz przemieszczania się

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Grudnia 2020

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra jest już pewny. Polacy w ten wyjątkowy dzień będą musieli liczyć się z nowymi restrykcjami. Co się zmieni z perspektywy osób, które planują hucznie pożegnać, dla wielu pechowy, 2020 rok?

To już oficjalne. Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie trwała kwarantanna narodowa - oznaczać to będzie dla nas zamknięcie hoteli (nawet w przypadku podróży służbowej nie skorzystamy z usług), stoków narciarskich oraz galerii handlowych.

Rząd wprowadzi również zakaz przemieszczania się, choć nie będzie to tak drastyczne, jak wielu się spodziewało. Od dawna głośno jest o potencjalnym ograniczeniu mobilności w czasie świąt. Do tej pory nie było wiadomo, jak będą wyglądać nowe obostrzenia.

17 grudnia, w trakcie konferencji prasowej przedstawicieli rządu, rozwiano wszelkie wątpliwości. Nie dostaniemy się na stok, nie zatrzymamy się w hotelu, a galerie handlowe pozostaną zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia. Wprowadzono również zakaz przemieszczania się. Dotyczyć on jednak będzie tylko Sylwestra. Będzie obowiązywał od 31 grudnia od godziny 19:00 do 1 stycznia do godziny 6:00 rano.

Dotychczasowe kary administracyjne za złamanie obostrzeń nie ulegają zmianie. Od zakazu przemieszczania się będą jednak wyjątki - niektórzy, w uzasadnionych przypadkach, będą mogli np. udać się do apteki. Podkreślamy jednak, że elektrolity „na kaca" do takich wyjątków się nie zaliczają.

Polscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaPolscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznaniaCzytaj dalej

Zobacz także: Kobiety spieszyły się do pracy. Pośpiech przypłaciły wizytą w przydrożnym stawie

Poinformowano również, że osoby, które dostaną się do kraju transportem zorganizowanym w podanym wcześniej terminie, będą musiały udać się na 10-dniową kwarantannę. Dalej obowiązują dotychczasowe ograniczenia w transporcie zbiorowym, co oznacza wykorzystanie maksymalnie połowy dostępnych miejsc siedzących, m.in. w środkach komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że w Polsce na czas świąt obowiązuje zakaz tworzenia zgromadzeń powyżej 5 osób. Podczas spacerów, które na ten czas zalecają specjaliści w celu utrzymania dobrej kondycji psychicznej, należy pamiętać natomiast o zasłanianiu nosa i ust za pomocą stosownych przyłbic lub maseczek ochronnych.

- Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania (...) zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem i spotkań do 5osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie - napisano w rozporządzeniu.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Przejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecPrzejechał 178 km, gdy nagle doszło do wypadku. Nie żyje 52-letni sportowiecCzytaj dalej

Następny artykuł