Mazda 3
Źródło: Photo by Jonathan Gallegos on Unsplash

Zabezpieczenia antykradzieżowe w aucie? Warto? Zadbaj o bezpieczeństwo

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
23 Marca 2020

W dzisiejszych czasach skomputeryzowanych samochodów metoda na złodziei może wydawać się prostsza niż sądzisz.

Jak dużo byśmy nie zarabiali auto zawsze będzie jedną z najbardziej wartościowych rzeczy w naszym posiadaniu. Dodatkowo wartość auta podnosi jego niezbędność w życiu codziennym i, nierzadko, sentyment.
W jaki sposób możemy ustrzec się przed kradzieżą auta/cennych rzeczy z auta? Jak podnieść bezpieczeństwo pojazdu stojącego na parkingu?

Sposobów jest kilka. Na wstępie możemy rozróżnić mechaniczne zabezpieczenia, elektroniczne oraz „prewencję” mającą na celu ograniczenie sytuacji, w których auto może być kuszące dla złodzieja.
W obecnych czasach „cyfrowych” samochodów złodzieje nie muszą już korzystać z łomów, wytrychów i innych narzędzi. W skrócie nie muszą brudzić rąk. Dziś złodziej do samochodu podchodzi raczej z tabletem - by ominąć zabezpieczenia.

Aktualnie najprostszą ofiarą są samochody z systemem bezkluczykowym. Pamiętajmy, że w takich rozwiązaniach kluczyk STALE wysyła sygnał, który ma na celu odryglowanie zamków i umożliwienie uruchomienia auta. Dlaczego? A po to by w momencie podchodzenia do auta wszystko odblokowywało się błyskawicznie. Wygoda? Jak najbardziej. Ryzyko? Oczywiście!

Wystarczy, np. metodą „sztafetową” podejść z odpowiednim urządzeniem pod drzwi naszego domu (nie trzeba nawet wchodzić), by złapało sygnał z klucza. Następnie urządzenie wzmacnia sygnał i wysyła do drugiego urządzenia zlokalizowanego przy naszym aucie. W ten sposób wspólnik złodzieja rozpoznawany jest przez auto jako właściciel z kluczykiem. I tyle. Auto odjeżdża, a wraz z nim nasze kilkumiesięczne/kilkuletnie oszczędności. Na takich złodziei najlepsze są rozwiązania nieseryjne. Tutaj zaczniemy od mechanicznych.

Każdy z nas pamięta belki na kierownicach, czy, rzadziej, blokady na drążkach/skrzyni biegów. Dzisiejsi złodzieje nie spodziewają się takich utrudnień - w większości przypadków nie będą nawet posiadali odpowiednich narzędzi. W takiej sytuacji grozi nam tylko ogołocenie wnętrza auta z wartościowych przedmiotów. Właśnie dlatego, w ramach prewencji, sugerujemy zabieranie wszystkich wartościowych przedmiotów z auta. Warto rozważyć również przyciemnienie szyb.

Z rozwiązań elektronicznych można wziąć pod lupę urządzenia blokujące zapłon oraz lokalizujące auto. Są one jednak znacznie droższe.

Dlatego przede wszystkim zachęcamy do stosowana rozwiązań mechanicznych. Będą większym wyzwaniem, i aktualnie nie wyglądają już tak topornie, jak kiedyś. Blokada kolumny kierowniczej i skrzyń biegów potrafią być kompletnie niewidoczne.

Następny artykuł