Wypadek - bryła lodu spadła na auto
Źródło: Materiały Policyjne

Fotoprzestroga. Lód z naczepy TIR-a spadł na auto. Kierowca został ranny

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
5 Lutego 2021

Wypadek w miejscowości Napiwoda (woj. warmińsko-mazurskie). Na auto osobowe spadła bryła lodu z nieodśnieżonej naczepy TIR-a. Kierowca Skody ucierpiał i został przetransportowany do szpitala. Kierowcy ciężarówek skarżą się, że zgodnie z prawem nie mają nawet jak odśnieżyć pojazdów, a w takich wypadkach są traktowani jako sprawcy.

Od lat uczula się kierowców, że w okresie zimowym prawidłowe odśnieżenie auta jest bardzo istotne. Nie chodzi tylko o widoczność z wnętrza pojazdu, ale również potencjalnie niebezpieczny śnieg odrywający się z auta w trakcie jazdy.

To ostatnie zagrożenie jest szczególnie duże w przypadku większych pojazdów - takich jak TIR-y i ich naczepy. Dotkliwie przekonał się o tym kierowca Skody Citigo.

Wypadek Warmińsko-Mazurskie. Bryła lodu spadła na auto osobowe

Z urazem głowy kierowca osobówki trafił do szpitala. Kierujący TIR-em stanie przed sądem.

Oficer prasowa policji w Nidzicy Alicja Pepłowska poinformowała, że do zdarzenia doszło w miejscowości Napiwoda. W trakcie jazdy z TIR-a spadła bryła lodu i uderzyła w szybę osobowego auta jadącego z naprzeciwka.
Przednia szyba Skody została zbita, a kawałki lodu wpadły do samochodu, raniąc kierowcę.

Kierowca osobowego auta trafił do szpitala w Działdowie, ale na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - podała Pepłowska.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Wypadek w Napiwodzie - bryła lodu spadła na auto

Wypadek w miejscowości Napiwoda. Obaj kierujący byli trzeźwi

Pełna dokumentacja dotycząca przebiegu zdarzenia trafi do sądu, który zdecyduje o karze dla kierowcy pojazdu ciężarowego. Warto przy tym podkreślić, że właściwe auto odśnieżamy nie tylko ze zdrowego rozsądku - wymagają tego również przepisy.

Odśnieżając auto, nie ograniczajmy się wyłącznie do szyb, ponieważ równie ważne są lusterka, reflektory czy dach, gdzie zalegająca gruba warstwa śniegu lub lód mogą utrudnić jazdę kierującemu i być przyczyną kolizji, a nawet wypadku drogowego” - dodano.

Jak przypomina portal motoryzacja.interia - zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art.66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

W przypadkach takich jak ten w miejscowości Napiwoda kierowcy ciężarówek wskazują, że bez uprawnień do pracy na wysokościach nie wolno im wchodzić na naczepy. Nie mają więc nawet możliwości, aby usunąć lód i śnieg.

Problem rozwiązałyby specjalne platformy, z których można w bezpieczny sposób sięgnąć dachu naczep lub specjalne „bramki”, które zgarniają śnieg i lód z pojazdów.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł