Wymiana oleju - zmiany od 2021r.
Źródło: YouTube: Team TOTAL

Od przyszłego roku nowa opłata za wymianę oleju. Wszystko dla ekologii

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
31 Lipca 2020

Wymiana oleju to procedura, którą każdy właściciel auta wykonywać musi regularnie. Wielu z nich zużyty olej próbuje wykorzystać w innych celach. Rząd chce wprowadzić ewidencję zużycia oleju, aby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

Od przyszłego roku kierowcy, wymieniając olej w aucie, będą musieli zapłacić specjalną kaucję. Wynikać to będzie z planowanej ustawy, która w życie ma wejść od stycznia 2021.

W ten sposób Ministerstwo Rozwoju chce zmniejszyć ryzyko, że ktoś wykorzysta olej ponownie, np. do ogrzewania gospodarstwa domowego zanieczyszczając w ten sposób środowisko.
Kaucja wynosić będzie kilka złotych za litr zużytego oleju (do kultowego 1.9 TDI wchodzi około 4 litrów), zatem nie będzie to majątek.

Wymiana oleju - Pieniądze właściciel auta odzyska, jeśli przekaże zużyty smar do recyklingu.

Kierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest krajuKierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest krajuCzytaj dalej

Zużyty olej z miski olejowej, który chcemy wykorzystać jako paliwo do ogrzewania domów to ładunek śmiercionośny. To jest taka ilość metali ciężkich, która jest nie do przyswojenia przez nasze płuca, dlatego między innymi wprowadzamy te regulacje - podkreśla w rozmowie z RMF FM wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Dzisiaj grzeje:

1. Wielkie kontrole policyjne na weselach? Poznaliśmy prawdę, nikt o niej głośno nie mówił
2. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie
3. Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Przede wszystkim chodzi również o wprowadzenie jakiejkolwiek ewidencji w używaniu zużytego oleju spalinowego. Polska od wielu lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i nowa ustawa ma być drobnym krokiem w kierunku poprawienia tej sytuacji.

Wymiana oleju - Zmiany od stycznia 2021r.

Dotyczy to wszystkich szkodliwych substancji: pyłu zawieszonego PM2,5, PM10 czy benzopirenu - czytamy w raporcie „Gospodarka olejami zużytymi. Założenia reformy i propozycja ustawy” przygotowanego między innymi przez Ministerstwo Klimatu oraz działającej w Polsce agendy inicjatywy ONZ - UN Global Compact Network Poland.

Chcemy uszczelnić funkcjonujący w Polsce system zagospodarowania olejów odpadowych w celu likwidacji albo przynajmniej maksymalnego ograniczenia, występującego na tym rynku zjawiska szarej strefy. Wykorzystamy rozwiązania sprawdzone w innych obszarach takich jak obrót paliwami czy zagospodarowanie zużytych baterii i akumulatorów - dodaje Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland.

Zobacz także:

1. Anna Lewandowska trzeci raz zostanie mamą? Jej słowa nie pozostawiają wątpliwości, wszystko już jasne
2. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle
3. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?
4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto
6. Gdzie za OC zapłacisz najwięcej? Zdradzamy, gdzie szczególnie warto porównywać oferty
7. 1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł